pomoc metodą biofibak

7 odpowiedzi
Witam mam syna 13 letniego który nie radzi sobie w szkole jest bardzo nerwowy ,wszystko mu przeszkadza i ma bardzo niska samoocenę ,czy pomorze mu metoda biofibak
pomóc może - uczy opanowywania stresu przez opanowanie oddechu - tak w skrócie. Dobrze byłoby jednak połączyć z terapią i popracować nad samooceną.

Dzień dobry, nie jestem specjalistką w zakresie tej metody. Najlepiej skonsultować się w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Natomiast takie zachowanie u nastolatka może być wynikiem różnych innych czynników, na które biofeedback nie zadziała. Pozdrawiam i mam nadzieję, że znajdą Państwo rozwiązanie dla trudności swojego syna.
Dzień dobry, biofeedback to metoda, do opracowania której posłużyło odkrycie, że ludzki mózg jest zdolny wyuczyć się nowego wzorca funkcjonowania. Naturalnie mózg emituje cztery zakresy fal: alfa, beta, theta i delta. W zależności od naszego stanu psychofizycznego jeden z tych typów fal przeważa. Jak pokazują badania neuropsychologiczne, dobroczynna dla układu nerwowego jest przewaga fal alfa. Fizjologicznie występuje ona m.in. tuż po przebudzeniu i na chwilę przed zaśnięciem. Uwolniony od nadmiaru bodźców umysł jest wtedy zdolny do twórczej pracy, łatwiej zapamiętuje, lepiej radzi sobie z rozmaitymi wyzwaniami, np. stresem. Trening metodą biofeedback umożliwia zdobycie umiejętności osiągania tego stanu w dowolnym momencie. Współcześnie przechodzi go wielu sportowców, ale także aktorów, polityków i innych osób, które na co dzień muszą zmagać się z dużymi psychicznymi i fizycznymi obciążeniami. Odpowiadając na Pani pytanie: biofeedback na pewno nie zaszkodzi synowi. Zalecałabym jednak połączenie tej techniki z innymi, skoncentrowanymi na rozwijaniu umiejętności społecznych i wzmacnianiu samooceny metodami terapeutycznymi. Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Hulewska
Witam, ja obecnie nie prowadzę pracy ta metoda. Niemniej uważam ją za skuteczna. Jeszcze większą efektywność, jeżeli chodzi o problemy dzieci przypisuje się pracy z całym systemem rodzinnym. Jednym słowem zachęcam do terapii rodzinnej, gdyż często okazuje się, że "objawy" dziecka są tylko manifestem, na rzecz zmian, które warto by zaszły w całej rodzinie. Pozdrawiam
Dzień dobry, biofeedback jest rodzajem treningu mózgu. Poprawia koncentrację, pamięć, łagodzi stres, podnosi samoocenę, dając pacjentowi poczucie kontroli nad przebiegiem leczenia. W dodatku jest metodą bezinwazyjną, przeciwskazaniami do jej zastosowania są m.in. padaczka lub zły stan fizyczny albo psychiczny. Może pomóc w opisanej sytuacji, ale może się też okazać niewystarczający. Warto wcześniej pokusić się o dokładną diagnozę problemów syna i na jej podstawie podjąć decyzję o tym, czy nie będzie on potrzebował np. dodatkowego wsparcia psychologicznego, psychoterapii lub treningu umiejętności społecznych. Ze względu na to, że syn jest w okresie dojrzewania, wizytę u specjalisty radziłabym odbyć jak najszybciej.
Witam,
Okres dojrzewania to czas, w którym w życiu dziecka zachodzi bardzo wiele zmian m.in. biologicznych, społecznych i psychologicznych. Jest to bardzo trudny moment , w którym te przemiany następują. Każdy nastolatek jest odmienną istotą z własnym temperamentem, wartościami, oczekiwaniami i ambicjami. Dlatego też podstawową zasadą jest chęć i próba poznania go, zrozumienia jego świata. Większość problemów młodych ludzi wywołana jest normalnym procesem dorastania. Prawie wszystkie nastolatki przeżywają upadki i wzloty, przechodzą przez okresy nudy i apatii, okazują przypływ energii i entuzjazmu lub okresowo stają się niekomunikatywne zamknięte w sobie. Wszystkie wymienione objawy mogą być oznaką zaburzeń emocjonalnych, ale najczęściej nie ma prawdziwego powodu do niepokoju.
Niebezpieczne jest jednak przyjmowanie założenia, ze młody człowiek sam „wyrośnie”, zwłaszcza z długotrwałych zakłóceń emocjonalnych. Czasami problem staje się tak poważny lub dochodzi do takiego braku porozumienia między nastolatkami a rodzicami, że pomoc z zewnątrz okazuje się niezbędna. Młodzież w tym wieku niechętnie mówi o swoich problemach, często je ukrywa i bagatelizuje. Jest to czas poszukiwania własnej tożsamości, buntu przeciwko narzucanym przez starszych wartościom, pojawiają się pytania: kim ja naprawdę jestem, czego pragnę w życiu. Poszukiwania te mają doprowadzić do uzyskanie przez dorastające dziecko własnej autonomii psychicznej. W ten sposób stanie się ono jednostką świadomą swoich potrzeb, pragnień i zdolną do podejmowania się należnych mu ról w dorosłym życiu.
EEG Biofeedback – to metoda treningowa szczególnie atrakcyjna dla nastolatków wykorzystująca specjalistyczny sprzęt wraz z oprogramowaniem do obserwacji aktywności i pracy mózgu podczas treningu. Ta forma treningu (gry multimedialne, filmy) sprawia, że nabywanie kolejnych umiejętności staje się ekscytującą zabawą i prawdziwą przyjemnością.
Podczas treningu:
– trenujący uczy się rozpoznawać własne reakcje udoskonalając działanie własnego organizmu
– aktywizuje pracę mózgu
– ćwiczy umiejętność skupiania uwagi na określonym zadaniu

Treningi EEG Biofeedback:
– zwiększają zdolność zapamiętywania i koncentracji
– rozwijają zdolności językowe, matematyczne, sportowe
– wyciszają nadmierne emocje
– pomagają radzić sobie z trudnymi sytuacjami
– likwidują stany lękowe
– sprawiają, że nauka przychodzi z łatwością

Regularne treningi EEG Biofeedback powodują, że mózg dziecka zapamiętuje, utrwala, a następnie wykorzystuje wyćwiczone umiejętności w życiu codziennym, sprawiając że nauka przychodzi z łatwością, a dziecko cieszy się z osiąganych rezultatów.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Żyjemy w systemie, rodzina, szkoła są takimi które najbliżej dotykają Pani syna. Jeżeli syn nie ma zaburzeń neurologicznych z których mogą wynikać przedstawione objawy, warto udać się do terapeuty rodzinnego. Dodatkowo sprawdzić relacje syna z rówieśnikami w szkole. Dzieci są odzwierciedleniem relacji pomiędzy członkami rodziny a metod radzenia sobie ze złością i trudnymi sytuacjami nauczył się od najbliższego otoczenia przez modelowanie. Może warto znaleźć pierwotne źródło nerwowości syna.