odstawienie Elicea / Escitalopram

11 odpowiedzi
Od 25.09.2016 roku (czyli już od pół roku) biorę lek Elicea 10 mg (pierwsze 10 dni brałam połowkę leku) na stany lękowe / nerwicę. Obecnie czuję się lepiej i chciałabym już zacząć odstawiać lek, jak mam to zrobić, czy znowu brać po połowce leku (5 mg) i przez jaki czas? Dodam, że oprócz nerwicy / stanów lękowych cierpię na zespół Barlowa i chorobę Hashimoto (obie dolegliwości są ustabilizowane i kontrolowane). Będę wdzięczna za poradę.
Dzień dobry,
decyzja o odstawianiu leku i zakończeniu leczenia dobrze byłoby gdyby była jednak uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Bierze się wtedy pod uwagę różne czynniki, oczywiście odstawia się lek stopniowo, ale myślę ze należy się skonsultować czy to na pewno już dobry moment obejmujący właściwy czas trwania poprawy i wczesniejszą analizę historii zaburzenia po to, żeby zapobiec nawrotom objawów. Trzeba ocenić jak długo utrzymuje się poprawa od momentu włączenia leczenia i podjąc decyzję wtedy. Pozdrawiam

Leczenie nerwicy obejmuje czas do ustąpienia objawów oraz leczenie prpfilaktyczne ok. 6 miesięcy przyjmowania leku w dawce która przyniosła poprawę. W opisanej sytuacji odstawianie leku uważam za przedwczesne, grozi to nawrotem objawów po kilku tygodniach.
Tym bardziej ze m.in. choroba Hashimoto predysponuje do nerwic i depresji. Odstawianie leczenia powinno byc prowadzone przez psychiatre.
W sprawie odstawiania leków i zmiany dawkowania radziłby jednak skontaktować się z Pani lekarzem prowadzącym. W farmakoterapii ważne są okresy przyjmowania leku i okresy poprawy i leczenia podtrzymującego , te informacje powinna Pani uzyskać u lekarza który prowadzi Pani terapią. Nie polecam internetowych porad w trakcie których jakikolwiek lekarz nie ma ani obrazu przebiegu Pani choroby ani możliwości zbadania Pani aktualnego stanu psychicznego. Pozdrawiam
Leczenie zaburzeń lękowych zazwyczaj wymaga dłuższego czasu. Prócz leków wskazana jest psychoterapia. O odstawieniu leków powinien zdecydować lekarz prowadzący. Proces odstawiania leku polega zazwyczaj na zmniejszeniu o połowę dawki i po ok 1-2 tygodniach odstawieniu.
Dzień dobry. Proszę zgłosić się do lekarza, który zlecił Pani escitalopram celem uzyskania informacji kiedy i jak należy go odstawić. Nie jest możliwe leczenie pacjenta po tak zwięzłym przedstawieniu historii choroby. Pozdrawiam!
Witam,

odstawienie leku najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie- co prawda minimalny półroczny okres leczenia został zachowany, jednak w przypadku niektórych zaburzeń lękowych wskazane jest dłuższe jego zażywanie.
Przy odstawianiu najlepiej byłoby jakiś czas 5 mg po czym lek odstawić

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam.

Nie znam Pani sytuacji klinicznej. Proponuję zgłosić się do lekarza, który zalecił tę terapię. Jeśli to nie jest możliwe to sugeruję wizytę u innego psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie.
Zarówno o redukcji dawki leku jak i odstawieniu powinien zdecydować lekarz psychiatra po zbadaniu Pani. U wielu pacjentów odczuwana przez pacjenta poprawa jest subiektywna, natomiast po badaniu okazuje się, że z perspektywy lekarza poprawa jest tylko częściowa. Zbyt szybkie odstawienie leku powoduje szybki nawrót objawów.Zachęcam do konsultacji z lekarzem.
Witam . Po półrocznym przeleczeniu antydepresantem można spróbować odstawić lek . Polowe dawki leku przez dwa tyg i potem odstawić . W Pani przypadku 5 mg escitalipramu przez dwa tyg .
Pozdrawiam .
A.Sabatowska .
Przede wszystkim zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym, aby móc w pełni ocenić regresję objawów. Natomiast co do samego odstawienia - zaleciłbym redukcję dawki do 5mg escitalopramu przez 2 tygodnie i ocenę czy dolegliwości nie powróciły. Póżniej ewentualne odstawienie leku.
Czas odstawianie leku jest dla kżdego pacjenta inny I zależy od wcześniejszego nasilenia objawów oraz samopoczuca podczas odstawiania. Zalecam pacjentom raczej bardzo sopniowe zmniejszanie dawki I kontrole. Stopniowe tzn. np. 5x w tygodniu cała tableka i 2x 1/2, i tak sopniowo dążenie do mniejszej dawki ale z wizytami kontrolnymi. W zwiazku z tym dobrze jednak robić to pod konrolą lekarską, tak ay złe samopoczucie nie powróciło.