Od tygodnia odczuwam lęk, który towarzyszy mi cały dzień. Stałam się płaczliwa i mam problemy ze sne

5 odpowiedzi
Od tygodnia odczuwam lęk, który towarzyszy mi cały dzień. Stałam się płaczliwa i mam problemy ze snem. Czy powinnam się zgłosić do psychologa czy najpierw wypróbować jakieś techniki uspokajające?
Dzień dobry. Dobrze, że szuka Pani informacji. Zachęcam, by udać się do psychoterapeuty - to, jakie techniki będą wskazane do pracy z Pani objawami, zależy od postawionej diagnozy, a ta jest możliwa wyłącznie po przeprowadzeniu osobistej rozmowy w gabinecie. Nie zawsze to, co określa Pani jako techniki uspokajające, jest właściwym sposobem rozwiązania problemu. W mojej ocenie, niezależnie od diagnozy, należy uporać się przede wszystkim z przyczyną Pani lęku. Oczywiście, jednocześnie praca nad objawami również jest wskazana, ale najlepiej pod okiem specjalisty. Szczególnie polecam Pani psychoterapię poznawczo-behawioralną - ma wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych. Pozdrawiam serdecznie.

Jeśli pyta Pani specjalistów, to znaczy, że sama ma Pani kłopot z odpowiedzią, czy już czas zająć się sobą. Proponuję spróbować konsultacji psychoterapeutycznej i potem zdecydować, czy chce się Pani zająć swoim lękiem, czy radzić sobie samodzielnie. Pozdrawiam
Dzień dobry. Proponuje udać się do psychoterapeuty i porozmawiać o Pani lękach, a techniki uspokajające może Pani stosować doraźnie. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Pisze Pani od tygodnia odczuwam lęk, a czy może nie jest tak, że od tygodnia zaczęła Pani zwracać uwagę na swoje odczucia, a lęk odczuwa Pani już dłużej. Czy może Pani określić w jakich sytuacjach czuje Pani swój lęk? Czy ten lęk paraliżuje Pani ruchy? - to próbka pytań, jakie może Pani usłyszeć w gabinecie psychologa. Czasami samemu jest trudno określić źródło lęku, dlatego dobrze jest poszukać pomocy u specjalisty. Zachęcam Panią do wizyty u psychologa, który pomoże Pani usystematyzować swoje uczucia i podpowie jakie techniki może Pani zastosować w kryzysowych sytuacjach, aby je przetrwać. Najważniejszy krok już Pani zrobiła, zadając pytanie na forum. Teraz proszę poszukać wsparcia u specjalisty. Życzę powodzenia, Małgorzata Ostrowska
Dzień dobry, lęk, płaczliwość czy problemy ze snem mogą świadczyć o tym, że od dłuższego czasu coś dzieje się w Pani życiu, coś z czym trudno jest sobie poradzić. Zachęcałabym do udania się do psychologa na konsultacje psychologiczną. Specjalista pomoże w zdefiniowaniu problemu i jego źródła oraz w określeniu odpowiedniej metody pomocy dla Pani. Pozdrawiam