Od prawie roku, bezustannie czuję ogromny stres przez sytuację osobiste. Stres ten, oprócz zwykłego

11 odpowiedzi
Od prawie roku, bezustannie czuję ogromny stres przez sytuację osobiste. Stres ten, oprócz zwykłego uczucia niepokoju, jest znacznie nasilony, od początku towarzyszą mi przy tym co jakiś czas duszności, od niedawna również wystąpiły mdłości i podwyższona temperatura, ból głowy oraz osłabienie w dniu dostania okresu. Do tego nie pozwala mi skupić się na prawie niczym, odbiera chęć do większości czynności, znacznie psuje nastrój. Jak mogę sobie z tym radzić?
Droga Pani,
długotrwały stres może być źródłem wielu niepożądanych zmian w naszym organizmie, zarówno psychicznych, jak i somatycznych, w tym również objawów, o których Pani pisze. Sugerowałbym jednak najpierw wykluczenie podłoża somatycznego, w tym celu proszę o skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli wyniki badań nie będą wskazywały na źródło somatyczne, wskazana będzie konsultacja psychologiczna. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry, zdecydowanie zgadzam się z przedmówcą. Niestety chroniczny stres jest bardzo wyniszczający dla organizmu, a zdrowie jest przecież najważniejsze. Życie w długotrwałym stresie obniża odporność, ale prowadzić może wręcz do bóli czy to kręgosłupa, mięśni, głowy, a im dłuższe tkwienie w stresującej sytuacji bez jakichkolwiek form samopomocowych, radzenia sobie ze stresem, tym groźniejsze mogą być konsekwencje nawet po latach. Doraźnie sugerowałabym wręcz hipnozę w celu relaksu i rozluźnienia, oraz prace hipnoterapeutyczną w celu walki ze stresem i wykształcenia mechanizmów obronnych. Pozdrawiam i zapraszam,
Sugeruję wizytę: Hipnoza - 370 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
może Pani wybrać wiele dróg. Sporo osób korzysta z pomocy psychologicznej - kilku spotkań, albo psychoterapii, jeśli trudnosc jest "głębsza". Czasami wystarczy poradnik samopomocowy, albo trening relaksacji. Jednak Pani wskazuje objawy z ciała. Dla świętego spokoju warto pójść do lekarza i domagać się porządnych badań i myślę, że jeśli tu "wszystko gra" proszę zapisać się na konsultację z psychologiem. Jeśli lekarz powie, że to na pewno nerwica, warto wskazać, że żadna nerwica nie chroni przed chorobą. Nad stresem zawsze możemy popracować. Pozdrawiam serdecznie, Karol Piasecki
Dzień dobry, stara się Pani radzić sobie ze stresem, który jest na tyle duży, że przekroczył naturalne możliwości Pani organizmu poradzenia sobie z nim. Stąd nasilone objawy wegetatywne. W czasie menstruacji w interakcję z hormonami stresu adrenaliną i kortyzolem wchodzą hormony płciowe estrogeny. Wzmacnia to nieprzyjemne objawy związane z menstruacją. Oprócz zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykluczy lub potwierdzi objawy ewentualnych chorób somatycznych, skieruje być może do endokrynologa, poradziłabym skonsultowanie się z psychoterapeutą, z którym będzie Pani mogła porozmawiać o swoich kłopotach. Będziecie mogli przyjrzeć się przyczynie stresu, a w tej chwili można już powiedzieć - dystresu. Wsparcie psychoterapeutyczne pozwoli Pani lepiej radzić sobie z sytuacją. Wspólnie możecie odkryć nowe strategie radzenia sobie ze stresem. Psychoterapeuta powinien też pomóc Pani wprowadzić je w życie. Życzę powodzenia Marzena Wasilewska
Dzień dobry. Stres jest czymś bardzo trudnym. Pod stresem kryje się bardzo często sporo nieprzyjemnych emocji. Jako jedną z technik radzenia sobie w trudnej sytuacji polecam relaksację, medytacje. Na początku może to być trudne ponieważ różne myśli mogą się dalej kłębić w głowie. Jednak wraz z ćwiczeniem jednej z form relaksacji można dojść do satysfakcjonujących rezultatów. Kolejnym ze sposobów może być rozmowa z kimś bliskim, szczere powiedzenie o tym co się dzieje jak się czuje. Rozmowa z drugim człowiekiem może pozwolić na zrzucenie ciężaru i podzielenie się swoimi problemami.
Dzień dobry,
Stres ma wpływ na nasze samopoczucie, być może przeżywa Pani jakiś kryzys i przyjrzenie się temu oraz poszukanie rozwiązań wpłynie pozytywnie na Pani zdrowie. Potrzebna jest osoba, która będzie Pani sprzymierzeńcem w tym procesie.
Dzień dobry, przede wszystkim należy wykluczyć podłoże somatyczne występujących objawów. Następnie warto skonsultować się z psychoterapeutą i przeanalizować, co się w ostatnim czasie dzieje w Pani życiu osobistym. Proszę pamiętać, że objawy są najczęściej sygnałem, że sporo spraw w naszym życiu nas nie satysfakcjonuje. Warto się temu przyjrzeć i zastanowić się nad wprowadzeniem zmiany. Poza tym, trzeba zminimalizować U Pani poziom objawów i podczas samej terapii sięgnąć po zestaw konkretnych technik na poziomie myśli, zachowań i pracy z ciałem.Uważam, że psychoterapia poznawczo-behawioralna byłaby tu dobrym rozwiązaniem.

Pozdrawiam,
Katarzyna Maruszewska
Witam, pisze Pani, ze od roku nie czuje się dobrze. Źródła stresu lokuje Pani w sytuacji osobistej- jest w niej coś bardzo trudnego do zniesienia. Prawdopodobnie wyczerpała Pani wlasne możliwości przystosowania. Ani zostać ani uciec- to sygnały z Pani ciała. Warto z kimś zaufanym temu się przyjrzeć . Jak najbardziej polecam psychoterapię .
Dzień dobry, ma Pani prawo do uzyskania pomocy psychoterapeuty lub psychologa w takiej sytuacji.
Pyta Pani, jak może sobie z tym radzić - sposoby radzenia sobie omówi Pani podczas sesji.
Ja pracuję tak aby nie tylko radzić sobie z problemem który widać ale dotrzeć do przyczyny, dowiedzieć się co powoduje stres. Pozdrawiam i życzę powodzenia w poprawianiu jakości życia :)

Dzień dobry!
Bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani napisać o poradę. Stres długotrwały tzw. chroniczny powoduje, że nasz organizm doświadcza wielu dolegliwości. Dzieje się tak m.in. przez to, że wyniku ciągłego stresu, układ odporności zostaje przeciążony, przez co staje bardziej podatny na choroby. Być może stąd ta podwyższona temperatura - organizm stara się bronić.
Kluczem w radzeniu sobie ze stresem, jest przyjęcie odpowiedniej perspektywy w postrzeganiu jego objawów, ponieważ biologia nie stworzyła go po to, aby nam przeszkadzał w życiu, tylko po to, abyśmy mogli lepiej radzić sobie z trudnościami.
W Pani przypadku polecam tak jak moi przedmówcy udać się na badania kontrole do lekarza i jak będzie wszystko w porządku, to zachęcam do konsultacji psychologicznej w tej sprawie.

Witam Serdecznie,
Opisane dolegliwości jak najbardziej mogą być objawem długotrwałego stresu, wówczas być mogą pomóc chwilowo różne techniki relaksacyjne np. trening autogenny Schulza i inne. Najważniejsze jest jednak, by dotrzeć do konkretnej przyczyny i dam szukać rozwiązania, wówczas pomocna będzie konsultacja psychologiczna. Serdecznie pozdrawiam