Od około dwóch lat dręczy mnie pytanie "czy wszystko jest ze mną w porządku?" Otóż od dzieciństwa by

4 odpowiedzi
Od około dwóch lat dręczy mnie pytanie "czy wszystko jest ze mną w porządku?" Otóż od dzieciństwa byłam nieśmiała, zamknięta w sobie, nowe znajomości sprawiały mi ogromny kłopot. Nie miałam zbyt dobrych kontaktów z rówieśnikami. Tłumaczyłam to sobie wychowaniem, gdzie nie miałam kontaktów z innymi dziećmi. W szkole unikałam jedzenia oraz picia, a czasem nawet odczuwałam wstyd z powodu oddychania. Dziś, gdy jestem dorosła zauważam, że mam problemy z codziennymi czynnościami jak chodzenie do sklepu czy też wynoszenie śmieci, ponieważ boję się opinii innych osób, że zostanę wyśmiana przez zakupy czy też swój wygląd. Wychodzę jedynie wieczorami lub w nocy. Nadal mam problemy z nawiązywaniem znajomości oraz strachem przed ludźmi... Czy to tylko nieśmiałość czy jakaś choroba?
Dzień dobry, bardzo prawdopodobnym jest, że jest pani osobą introwertywną, neurotyczną, a przy tym wysoko wrażliwą. Dlatego może Pani odczuwać nieśmiałość w kontakcie z innymi osobami, a przy tym wstyd. Nasza osobowość kształtuje się już w łonie mamy, więc nie za bardzo mamy na to wpływ. Możemy kształtować swój charakter, na który oprócz osobowości składają się jeszcze inne komponenta, takie jak temperament, wychowanie, środowisko, rówieśnicy itp. Być może styl wychowania Pani rodziców wpłynął na postrzeganie przez Panią świata i pogłębił w Pani uczucia nieśmiałości i wstydu.
Myślę, że spotkania z psychologiem pomogłyby Pani zrozumieć mechanizmy, które Panią ukształtowały i mogłyby pomóc Pani w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Życzę powodzenia i wytrwałości, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Dzień dobry, z Pani opisu trudno wnioskować skąd się wziął Pani niepokój dotyczący otaczającego świata. Jeśli dzisiaj taki sposób funkcjonowania jest niekomfortowy, utrudniający codzienne życie warto skonsultować sie ze specjalistą psychoterapeuta i przyjrzeć się temu co się z Panią dzieje oraz zastanowić się nad sposobem zmiany tego postrzegania świata.
Pozdrawiam Joanna Borowczak
Dzień dobry
Nieśmiałość nie jest chorób, jest nasza cecha charakteru. Jeśli przeszkadza bam w codziennym funkcjonowaniu można pracować nad zwiekszeniem pewności siebie i zmniejszeniem nieśmiałości bądź zaakceptować to jakim się jest (co niekiedy nie jest łatwe). Z tego co Pani pisze odczuwa Pani dyskomfort w funkcjonowaniu publicznym i relacjach, warto zatem udać się na psychoterapię w celu znalezienia przyczyn takich leków i wyeliminowania ich. Z pewnością terapia sprawi że znajdzie Pani sposób na radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk
Szanowna Pani,

to poważne trudności i jeśli pisze Pani do nas, to rozumiem, że nie tylko Panią martwią, lecz przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i czerpaniu radości z życia. Proszę skorzystać z pomocy psychologa. Może warto rozważyć współpracę z terapeutą EMDR (więcej informacji o tym podejściu na stronie PTT EMDR), zwłaszcza że objawy pojawiały się już w dzieciństwie. Pytanie, co do nich doprowadziło? Z troską o Panią rekomenduję konsultację u psychologa/terapeuty.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek