Od momentu pierwszej miesiączki (12lat) mam problem z jej regularnością. Krwawienia występowały na

4 odpowiedzi
Od momentu pierwszej miesiączki (12lat) mam problem z jej regularnością.
Krwawienia występowały najdłużej 1.5mies. lub znikały na około 6 mies. Przyjmowałam już wiele leków m.in Daylette, Bromergon, Luteinę 50, Duphaston, Cilest, Vixpo i inne których nie pamiętam. Aktualnie lekarze zdiagnozowali u mnie PCOS (na podstawie obrazu jajnika, włosów w nieodpowiednim miejscu, utrzymujących się obfitych krwawien oraz kompleksowych badań, które zrobiłam niedawno) Oraz niedoczynność tarczycy.
Aktualnie przyjmuję:
Letrox 50
Merformax 500
Endometrium w dniu 6sie 18r miało 5mm.- otrzymalam cyclonaminę. Po badaniu 28 sie 18r miało 16 mm. otrzymalam 10 dni Lutenyl, który zahamował krwawienie trwające właśnie 49 dni.
Jestem przed wizytą ginekologiczną i bardzo się boję, ponieważ zaczęłam mocno krwawić, a plany lekarza są takie aby włączyć do leczenia tabletki, które są antykoncepcją, aby uregulować cykle, a od niedawna zaczęliśmy się starać o dzidziusia. Czy w tej chorobie przy starania o dzidziusia antykoncepcja jest dobrą opcją?
Dzień dobry,

w takiej sytuacji starania o dziecko będą możliwe dopiero po odstawieniu antykoncepcji. Antykoncepcja w takim przypadku jest najczęściej rozwiązaniem doraźnym natomiast decyzja dotycząca sposobu leczenia należy do lekarza. Natomiast z punktu widzenia dietetyka warto napisać, że PCOS to jednostka chorobowa, w której kluczowa jest dieta, ze względu na najczęściej towarzyszącą insulinooporność. Zatem wprowadzenie zmian w jadłospisie może przynieść bardzo dobre rezultaty w przypadku zespołu policystycznych jajników. Jeżeli dodatkowo cierpi Pani na niedoczynność tarczycy i planuje Pani ciążę, dietoterapia jest tutaj bardzo wskazana. Zapraszam Panią na konsultację.

Pozdrawiam
Veronika Ulanecka
Clinic Food

To niepokojące ile kobiet ma dziś problemy z zajściem w ciążę. Klasyczna terapia leczenia PCOS obejmuje syntetyczne leki hormonalne, spironolakton czy metforminę. Naturopatyczne podejście szuka przyczyn nierównowagi. Najczęściej jest to problem z metabolizmem glukozy i insulinooporność. Kuracja obejmuje dietę, detoks, naturalne suplementy regulujące wrażliwość insulinową, plan treningowy oraz redukcję stresu. Ostatecznie stosowane są suplementy blokujące lub stymulujące wydzielanie hormonów czy też poprawiające ich konwersję. Wtórny brak menstruacji dziś jest to dużo bardziej częste zjawisko niż jeszcze kilka lat temu. Taki stan może być wynikiem: chorób tarczycy, niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, zahamowaniem pracy przysadki mózgowej, ubogą odżywczo dietą, odchudzaniem się, stresem czy wcześniejszą menopauzą. Ponieważ przyczyn może być wiele, najważniejsze w leczeniu jest znalezienie tych, które wpływają na dany przypadek. Testy jakie wykonywane są w przypadku wtórnego braku menstruacji są bardzo kompleksowe i obejmują: FSH, LH, etradiol, progesteron, prolaktynę, wolny i całkowity testosteron, kortyzol, DHEAs, 17-oh progesteron, pregnenolon oraz panel tarczycy. Dodatkowo warto mieć morfologię, panel lipidów, żelazo, OB, i CRP. Plus oczywiście USG narządów rodnych. Zaadresowane muszą zostać następujące kwestie:

- dieta i niedobory składników odżywczych
- poziom stresu i praca nadnerczy
- zdolności detoksu i ekspozycja na toksyny
- poziom glukozy we krwi
- praca przewodu pokarmowego
- stan zapalny i poziom hormonów
- aktywność systemu odpornościowego

Dobrym pomysłem (i skutecznym) jest zastosowanie akupunktury w celu leczenie niepłodności.

Czynniki nie sprzyjające płodności oraz zdrowiu:

- zwiększona toksyczność jedzenia i środowiska
- zmniejszone zdolności detoksu organizmu
- brak zdrowych tłuszczy w diecie i witamin --rozpuszczalnych w tłuszczach
- pro-zapalne tłuszcze pełne Omega 6 i tłuszcze trans
- spożywanie przetworzonych produktów
- chroniczne diety redukcyjne
- zaburzenia pracy tarczycy
- stres i brak snu
- niestabilny poziom glukozy we krwi
- stosowanie doustnej antykoncepcji
- zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
- palenie oraz nadużywanie alkoholu

Dieta oraz prowadzenie Pani holistyczne prowadzenie jest tutaj koniecznie.

Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Proszę przede wszystkim przedyskutować chęć zajścia w ciążę z lekarzem prowadzącym, szczególnie, że jest Pani w trakcie leczenia. W niedoczynności tarczycy, PCOS i insulinooporności starania o dziecko mogą być trudniejsze, natomiast antykoncepcja hormonalna na czas jej stosowania wyklucza taką możliwość. Mogę natomiast podpowiedzieć w kwestii insulinooporności, że w naturalny sposób można uwrażliwić tkanki na insulinę tylko poprzez aktywność fizyczną - 1 godzina dziennie nordic walking lub energicznych wędrówek, pływanie, bieganie, taniec - to, co Pani lubi i co jest na miarę Pani aktualnych możliwości. Warto także przy przyjmowaniu Metformaxu kontrolować poziom witaminy B12, gdyż zdarza się, że ten lek doprowadza do jej deficytów, czemu lekarz może w razie konieczności łatwo zaradzić. Jest to też jedna z witamin ważnych dla utrzymania niskiego poziomu homocysteiny, którą nie tylko w staraniach o dziecko warto zbadać i utrzymywać na niskim poziomie. Przestrzegam natomiast przed pochopnymi decyzjami o suplementacji czegokolwiek na własną rękę bez porozumienia z lekarzem. Bywa, że w niedoczynności tarczycy doradza się suplementację selenu w dużych dawkach, co niestety w dłuższej perspektywie czasu ma niekorzystny wpływ na wyspy trzustkowe i sprzyja rozwojowi insulinooporności, którą już teraz Pani ma, oraz cukrzyczy typu II. Właśnie z takich względów doradzam ostrożność i konsultowanie takich decyzji z lekarzem, natomiast wsparcie własnego organizmu zbilansowaną, dostosowaną do stanu zdrowia i potrzeb dietą, czy pomocą psychologiczną, o ile czuje Pani taką potrzebę, jak najbardziej polecam. Życzę powrotu do zdrowia i powodzenia.
ZANIM zastosuje Pani jakiekolwiek leki hormonalne prosze wykonac badania hormonalne ESTRADIOL, PROGESTERON, PROLAKTYNA, SHBG, poziom bialka, kreatyniny, zelaza, ferrytyny, morfologia, TSH, Uklad krzepniecia (APTT, INR). Doraznie prosze zastosowac HEMORIGEN 3x3 tabl (9tabl na dobe) do zaniku krwawienia i z wynikami badan udac sie do lekarza.

Koniecznie nalezy wykluczyc POLIPY endometrialne.

Odradzam wlaczanie antykoncepcji bez badan i innych prob leczenia.

Nalezy wlaczyc leczenie PRZYCZYNOWE. A jesli nie bedzie szybkiego efektu to trzeba wykonac BIOPSJE PIPELLOWA ENDOMETRIUM za pomoca ENDOSAMPLERA - (nie abrazje jesli pani nie rodzila) i wyslac material na badanie histopatologiczne.

Jesli wynik wyjdzie dobry z histpat, a celowane leczenie hormonalne okaze sie nieskuteczne i pani bedzie dalej krwawic to w ostatecznosci dopiero antykoncepcja.

Antykoncepcja sluzy antykoncepcji, zaburzen hormonalnych nie powinno sie leczyc antykoncepcja tylko PORZADNIE ZDIAGNOZOWAC I LECZYC PRZYCZYNOWO a jesli przyczynowo sie nie da to zaczac od leczenia hormonalnego w monoterapii lub zgodnie z faza cyklu - ZALEZNIE OD wynikow badan hormonalnych - jesli jest niedobor progesteronu to gestagenami jesli niedobor estrogenow to estrogenami.

Pozdrawiam.