Od jakiegoś czasu borykam się z problemem pasma biodrowo-piszczelowego tylko lewej nogi. Bół występu

8 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu borykam się z problemem pasma biodrowo-piszczelowego tylko lewej nogi. Bół występuje po zewnętrznej stronie piszczeli i uniemożliwia treningi biegowe. Podczas jazdy na rowerze czy pływania bół nie występuje. Po wielu artykułach na ten temat i wizytach u fizjoterapeuty zauwazyłem że specjalista podejmuje jedynie działanie miejscowe w formie fali uderzeniowej, terapi laserem czy rozluźniania miejscowego na całej długosci pasma od biodra w dół Jest to skuteczne na kilka treningów i później ból powraca. Sam staram się rozluźniac punkty spustowe piłką. Zauwazyłem bardzo duże napięcie napinacza powięzi szerokiej, masaż piłką wywołuje bardzo mocny bół. ponadto staram się rozciągać. Moje pytanie jest następujące: Czy powracające schorzenie może mieć związek z moją nadwagą(nie brakiem sprawności fizycznej bo trenuje od dobrych kilku lat). Fizjoterapeuta kiedyś stwierdził że mam "lekką lordozę" ale nie powiedział czy moze to być przyczyna kłopotów z pasmem. Czasami występują bóle w środkowej części pleców, co podobno też może być spowodowane pasmem ? Ostatnio również na badaniach specjalistycznych zostało stwierdzone że lewa noga jest pronująca, a prawa nie. Jeśli ból występuje zrezygnować z treningów biegowych na rzecz pływania/siłowni/ jazdy na rowerze?
Dzień dobry. W pracy z biegaczami bardzo często spotykam się z opisanym problemem. Sprawa w dużym wymiarze jest prowadzona prawidłowo. Natomiast w całym postępowaniu brakuje odpowiedniego zaopatrzenia i możliwe, że jeszcze zdiagnozowania stopy i kompleksu skokowo - goleniowego. Pomóc może i na trwałe rozwiązać problem korekta pronacji kości pietowej, która wywołuje rotacje na przebiegu całej nogi do stawu biodrowego. Dodatkowo sprawdzić należy długość kończyn i wyrównać ewentualna asymetrię. W celu dalszej analizy zapraszam na kompleksowe badanie w kierunku wykrycia powyższego. Oraz na ewentualne zaopatrzenie ortopedyczne.
Na wizycie przeprowadzimy kompleksowe badania łącznie z analizą komputerową chodu.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie, nie warto rezygnować z aktywności , którą się lubi, na rzecz innej. Moim zdaniem wzmożone napięcie (musculus tensor fasciale latae) - naprężacza powięzi szerokiej najprawdopodobniej wynika z osłabionej siły mięśniowej mięśnia pośladkowego średniego. Trzeba wprowadzić do treningu dodatkowo ćwiczenia które wzmocnią ten mięsień.
Pozdrawiam.
Badaniem należy objąć całą postawę ponieważ ból w paśmie biodrowo-piszczelowym niekoniecznie musi mieć w tym miejscu swoje źródło. Trzeba skupić się na kompleksowym wywiadzie ponieważ wcześniejsze urazy, schorzenia mogą mieć wpływ na powstanie dolegliwości.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna + zabieg - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przede wszystkim bardziej globalne podejście do tematu . Problem z pasmem biodrowo piszczelowy w to właśnie Często wynik zaburzeń w innym obrębie części ciała dlatego zwrócenie uwagi na ustawienie kończyn dolnych stóp kompleksu właśnie skokowo-goleniowego jest bardzo istotnym elementem ale również wartoby to się przyjrzeć kontroli motorycznej czy jest ona na prawidłowym poziomie czyli tak naprawdę zbadanie wzorca ruchowego podczas biegu co dałoby nam odpowiedź na wiele rzeczy
W takiej sytuacji sięgamy po indywidualne wkładki orotpedyczne i pracujemy nad techniką biegową
Z informacji zawartych wynika, że o ile objaw jest niwelowany przyczyna cały czas pozostaje. Dlatego występują nawroty dolegliwości. Prawdopodobnie jest to tzw. "kolano biegacza". Którego przyczyną może być wadliwe ustawienie stóp, kolan lub bardzo często u kobiet szeroka miednica. W tym przypadku prawdopodobnie należało by przyjrzeć się ustawieniu stopy i udać się do fizjoterapeuty, który zajmuje się tego rodzaju dysfunkcjami.
Ustępowanie i nawracanie dolegliwości świadczy moim zdaniem o tym, że pasmo biodrowo-piszczelowe jest tutaj ofiarą a nie przyczyną problemu. Asymetria w ustawianiu stóp może być spowodowana zaburzeniem symetrii w wyższych partiach począwszy od głowy i tułowia. Trudno stwierdzić co jest przyczyną zaburzeń bez ogólnego badania i dokładnego wywiadu. Na początek warto samodzielnie porównać zakresy ruchów i odczucia podczas ruchu po prawej i lewej stronie - praktycznie w całym ciele. Już to może naprowadzić na faktyczną przyczynę problemu.
Trzeba wyeliminować problem pleców (zwiększyć stabilizację odcinka lędźwiowego), doprowadzić do symetrii kończyn ćwiczeniami (o ile to możliwe) lub wkładką. Zaś przede wszystkim schudnąć (kluczowa dieta, nie trening). Pozdrawiam.