Od czasu zajscia w ciaze zaczely sie u mnie wachania nastrojów ,zrobilam sie podejzliwa a po porodzi

6 odpowiedzi
Od czasu zajscia w ciaze zaczely sie u mnie wachania nastrojów ,zrobilam sie podejzliwa a po porodzie zaczal sie niekontrolowany wybuch placzu. Czeste zmiany nastrojów ,mysli samobojcze ,obwinianie sie ze zle wychowuje córkę. Czeste awantury z partnerem ktore wynikaly z tego ze podejzewam go o zdrady . czesto czuje sie opuszczona. Czy to moze byc deprejsa?
Dzień dobry, uczucia, jakie Pani opisuje mogą świadczyć o tzw. Syndromie Baby Blues, czyli obniżonym nastroju po porodzie. Jeśli Pani uczucia i zachowania będą trwały dłużej, może to doprowadzić do depresji poporodowej, którą należy leczyć farmakologicznie. Syndrom BB dotyka wielu młodych mam i jest to stan emocjonalny, z którym one nie potrafią sobie poradzić, a związany jest ze zmianami hormonalnymi. Mogą się wtedy pojawić uczucia lękliwości, nerwowości i smutku. Zdarza się młodej mamie być niecierpliwą, płaczliwą, rozkojarzoną, mieć problemy ze snem i być ciągle zmęczoną. W takiej sytuacji opieka nad dzieckiem wydaje się być ponad siły.
Po unormowaniu hormonów emocje i zachowanie powinny wrócić do sytuacji sprzed porodu. Jeśli jednak utrzymują się nadal, koniecznie należy skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i psychologa. Bo tak jak napisałam wyżej, BB może zamienić się w depresję poporodową i konieczna jest wtedy pomoc specjalisty. Bardzo proszę skorzystać na początek z rozmowy z psychologiem, który pomoże Pani zrozumieć, co się dzieje z Pani emocjami i zachowaniem. Proszę się nie poddawać, tylko walczyć o siebie. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Dzień dobry.
Bardzo wiele kobiet w czasie ciąży i po porodzie doświadcza podobnych problemów do tych, które Pani opisuje. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy objawy te są związane z depresją. Owszem, wskazują, że należy wziąć to rozpoznanie pod uwagę przy stawianiu diagnozy. Jednak tak naprawdę problemy te mogą mieć różne podłoża. Mogą być na przykład wynikiem zmian hormonalnych, czy obniżonej samooceny w związku ze zmieniającym się ciałem w czasie ciąży i po porodzie. Możliwe jest również (bardzo powszechnie występujące), że objawy są efektem trudności związanych z uczeniem się łączenia wielu ról społecznych przy jednoczesnym zmęczeniu psychofizycznym. Proponowałabym Pani, aby nie bagatelizować doświadczanych przez Panią trudności i skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W kontakcie bezpośrednim terapeuta zada pani wiele pytań, a Pani będzie miała możliwość, aby szerzej opowiedzieć o swojej sytuacji życiowej, o relacjach z partnerem, o tym co Panią być może rozczarowało, zaskoczyło. Zachęcam Panią do zadbania o swój komfort i podjęcia psychoterapii, by móc na nowo cieszyć się życiem z partnerem i córcią.
Pozdrawiam ciepło.
Szanowna Pani,

zarówno okres ciąży, okołoporodowy, jak i ten po przyjściu dziecka na świat zw. jest ze zmianami hormonalnymi i w konsekwencji z występowaniem różnych zachowań. Wspomina Pani nie tylko o wahaniach nastroju czy niekontrolowanych wybuchach płaczu, lecz również o trudnościach w relacji i odnalezieniu się w roli mamy. Być może warto, by skorzystała Pani ze wsparcia psychologiczno-seksuologicznego. Dlaczego? Osoba o takim sprofilowaniu może Pani pomóc nie tylko w zrozumieniu powyższych kwestii, lecz także wytłumaczyć i uczulić na wiele aspektów istotnych dla Pani funkcjonowania w nowej roli psycho-seksualno-fizycznej i wesprzeć Państwa w odbudowaniu czy też wzmocnieniu więzi. Sytuacja ta bowiem przypuszczalnie jest również trudna dla partnera i Państwa dziecka. Warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, by ewentualne objawy, które mogą też wskazywać na baby blues, nie przerodziły się w depresję poporodową. Zachęcam Panią i Państwa do podjęcia konsultacji i przemyślenia wraz z terapeutą dalszych kroków w trosce o zdrowie Pani i rodziny.

dr Monika Gmurek
Dzień dobry. Czas ciąży i połogu to okres wielu zmian, m.in. hormonalnych. Narodziny dziecka, jakkolwiek dla wielu par bardzo oczekiwane i będące źródłem szczęścia, są traktowane również jako swojego rodzaju kryzys - całe życie ulega nagle zmianie, partnerzy wchodzą w nową rolę rodziców, znajdują się w sytuacji, która porusza głęboko tkwiące w nas przekonania. To sporo stresu. Opisywane objawy mogą występować m.in. w depresji, jednakże rzetelna diagnoza jest możliwa jedynie podczas osobistego spotkania w gabinecie. Warto przyjrzeć się tym problemom. Jak najbardziej zachęcam, by udać się po wsparcie do psychologa lub psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Myślę, że okres w którym kobieta zachodzi w ciąże wiąże się ze zmianą gospodarki hormonalnej w organizmie, co ma wpływ na zachowanie danej osoby. Warto udać się do psychoterapeuty, aby porozmawiać z nim o Pani odczuciach związanych z tymi trudnościami. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Witam. Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o tzw. Baby blues, który pojawia się u wielu kobiet po porodzie i jest stanem przemijającym. Jeśli natomiast taki stan utrzymuje się ponad 2 tygodnie, należałoby zgłębić ten temat, aby wykluczyć lub potwierdzić depresję lub inne. Na Pani zachowanie wpływ mogą mieć między innymi hormony, które w czasie ciąży i po porodzie przechodzą wiele zmian. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.