Od 3 lat jestem najprawdopodobniej w toksycznyn zwiazku. Mimo, ze wiem ze poradze sobie bez partnera

2 odpowiedzi
Od 3 lat jestem najprawdopodobniej w toksycznyn zwiazku. Mimo, ze wiem ze poradze sobie bez partnera i bedzie mi bez niego lepiej nie potrafie odejsc. Nawet gdy otwarcie mowi ze moge a wrecz mam to zrobic. Ja tylko siedze i slucham, nie potrafie wyniesc sie z mieszkania. Tak jak pisalam, wiem, ze sobie poradze bez niego i bedzie lepiej, ale mysl o tym okresie, w ktorym bede musiala sie pozbierac i bede cierpiec mnie przeraza. Mysl, ze moze on bedzie lepiej traktowal kogos innego a mnie nie potrafi. Chcialabym pomocy w odejsciu poniewaz nie umiem zebrac sie w sobie aby to zrobic mimo, ze wiem ze to jedyne sluszne wyjscie. Czy terapia u psychologa moze mi z tym pomoc? Czy jest sens sie zapisac?
Szanowna Pani,

Odejście od partner, z którym się mieszka, a związek ocenia jako "toksyczny" to poważna decyzja wprowadzająca dużo zmian w Pani życiu. Pewnie będą to zmiany pozytywne, jak i wyzwania stojące przed Panią a związane z odejściem. Może mieć Pani problem z podjęciem działania, gdyż wiąże się to z czymś nieznanym. Mimo, że ocenia Pani, iż poradzi sobie w dalszym życiu bez partnera, trudno jest podjąć działanie. Podejrzewam, że są też sprawy organizacyjne, o które należy zadbać przy rozstaniu, jak miejsce zamieszkania, podział "wspólnego majątku" itp. Jak wynika z Pani zapytania, nie mają Państwo dzieci więc odejście nie wiąże się z ustalaniem planu rodzicielskiego itp. W każdym razie proces ten można przejść przy wsparciu psychologa/psychoterapeuty. Wsparcie te może okazać się bezcenne w aspekcie poszukania siły, motywacji do podjęcia działania/ identyfikacji barier, zmiany codziennych nawyków związanych z byciem z partnerem, oswojenia się z nieznanym (ze zmianą), wyjściem ze strefy komfortu ku zmianie, organizacji życia bez obecności partnera już po odejściu. Serdecznie zachęcam Panią do poszukania odpowiedniej osoby, która w tym procesie będzie Panią wspierać i nie tylko - ważne - może Pani omówić z psychologiem/psychoterapeutą zasadność swojej decyzji o odejściu. Portal Znany Lekarz umożliwia wyszukanie odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje - Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online

Dzień dobry, Rozumiem, że jest w Pani ambiwalencja związana z rozstaniem z partnerem. Z jednej strony ocenia Pani swój związek jako prawdopodobnie toksyczny, z drugiej strony obawia się Pani cierpienia związanego rozstaniem. Być może ważne by było przyjrzenie się temu, co Pani utrudnia "wyniesienie się z mieszkania" lub pozostanie w nim? Jednak niezależnie od decyzji jaką Pani podejmie w związku z rozstaniem, wsparcie psychologa /terapeuty może się okazać pomocne zarówno w zakresie rozeznania w sobie jakie działanie (i czy w ogóle) podjąć jak i w samym procesie realizacji podjętej decyzji. Z poważaniem, Marta Zwierzchowska