Od 2010 roku jestem coraz większa. od tego czasu przytyłam 28kg, ta waga ciągle się waha w granicach

5 odpowiedzi
Od 2010 roku jestem coraz większa. od tego czasu przytyłam 28kg, ta waga ciągle się waha w granicach 84-92kg przy wzroście 176cm, nie jest stała, nie mam zaleconej żadnej diety, ale jem racjonalnie. Moim problemem jest tycie oraz zdecydowanie ciągłe uczucie bycia nabrzmiałą, jakbym miała za dużo wody, natomiast nie piję jej obecnie dużo, poniewaz kiedy piję po ok.2l wody czuje się fatalnie, jakbym nosiła cegły zamiast 'niosła' nogi. Cierpi przez to tez moja aktywność fizyczna, bardzo mi ból to utrudnia, a jestem osobą która nie lubi siedzieć w miejscu. Do tego teraz zrobił się grudkowaty i bolący cellulit, od 2010 roku ciągle pieką i puchną mi stopy oraz robią się koloru mocno czerwonego i od tego czasu w sumie pojawiły mi się oba te problemy. Chirurg naczyniowy dał mi tylko jakieś rajstopy wówczas, nosiłam, ale bez efektu, powiedział ze to przejdzie bo to lato. Lato minęło i dalej dwóch kolejnych proponowało mi rajstopy. >Chyba< w wyniku tego powstają mi pajączki i zaczynają uwydatniach się zyły, czyli tzw żylaki. Ponadto zdiagnozowane mam: M22,4, M51(Structum 500mg), E06.3(euthyrox 125), zniesienie lordozy szyjnej. Trochę chaotycznie opisałam, ale napisałam dwa główne moje problemy. Chciałabym wiedzieć gdzie się udać i zbadać jaki jest problem tego stanu uczucia ciągłego spuchnięcia rąk i nóg, a przy tym tycia. Proszę o podpowiedzi.
Dzień dobry,
Problem z przybieraniem na wadze najprawdopodobniej leży w chorobie Hashimoto, z która się Pani zmaga. Niezbędne będzie podjęcie współpracy z odpowiednim dietetykiem oraz lekarzem. Przede wszystkim proszę sprawdzić przeciwciała TG i TPO wraz z panelem tarczycowym i innymi badaniami zleconymi przez lekarza. Jeżeli chodzi o uczucie nadmiaru wody w organizmie to polecam sprawdzić również jonogram, bo najprawdopodobniej w Pani diecie stosunek sodu do potasu nie jest korzystny, a zmniejszanie ilości przyjmowanych płynów na pewno nie przyczyni się do poprawy, wręcz przeciwnie może tylko pogorszyć stan zdrowia.

Z poważaniem

Piotr Luboński

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Zdecydowanie w pierwszej kolejności zalecam konsultację z endokrynologiem oraz dietetykiem klinicznym, który przeanalizuje Pani dotychczasowy styl życia i nawyki żywieniowe, a następnie przygotuje indywidualne zalecenia żywieniowe, które będą służyć docelowo nauce nowych i trwałych prozdrowotnych nawyków, które ułatwią Pani utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Zapraszam do współpracy stacjonarnie lub online (szczegóły na stronie mateuszdurbas.pl). Co więcej zachęcam Panią także do zapoznania się z najnowszym numerem czasopisma o zdrowym odżywaniu Food Forum, które dostępne będzie od przyszłego wtorku w Empikach na terenie całej Polski, gdzie znajduje się casebook mojego autorstwa o postępowaniu żywieniowym w chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Proponuje skonsultować się z endokrynologiem oraz dietetykiem. Podczas wizyty istnieje możliwość pomiaru składu ciała w tym określenia ilości zatrzymanej wody. Odpowiednia dieta pozwoli na wspomaganie usuwania nadmiaru płynów z organizmu.
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz

Dzień dobry,

wyraźnie nie radzi sobie Pani sama, stąd udanie sie do specjalisty dietetyka jest koniecznością. Zakładam, że jest Pani pod opieka endokrynologa.

pozdrawiam

Dzień Dobry, bardzo dziękuję za to pytanie. Jeśli chodzi o problemy z uczuciem "nabrzmiałości" to doskonale Panią rozumiem, bo mam wielu takich pacjentów. Warto byłoby oprócz diety wzmocnić się ziołami oraz zastosować dietę eliminacyjno-rotacyjną, która wykluczy z diety produkty, które mogą powodować zatrzymywanie się wody w organizmie. Dodatkowo przy schorzeniach autoimmunologicznych, a do takich należy m.in. schorzenie tarczycy warto skupić się na reagowaniu dobrze na stres - tu polecam afirmację oraz olejki eteryczne. Bardzo się sprawdzają gdy chcemy się zrelaksować. Dodatkowo warto też spojrzeć kompleksowo na problem - czyli dlaczego Pani tyje - znaleźć przyczynę. Pozdrawiam serdecznie Marzena Zacharska dietetyk kliniczny

Eksperci

Karolina Fujarska (Bogdziewicz)

Karolina Fujarska (Bogdziewicz)

Dietetyk

Czaplinek

Iwona Koźlicka

Iwona Koźlicka

Dietetyk

Poznań

Karolina Jaworska

Karolina Jaworska

Dietetyk

Warszawa

Paulina Górska

Paulina Górska

Dietetyk

Rzeszów

Katarzyna Ring-Andrzejczuk

Katarzyna Ring-Andrzejczuk

Dietetyk

Grodzisk Mazowiecki

Grażyna Piliszko

Grażyna Piliszko

Dietetyk

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: nadwaga

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.