Niedoczynnośc tarczycy

2 odpowiedzi
Witam,Poszukuje Endokrynologa (bez roznicy w jakiej czesci Polski),ktory bez zawahania nie przepisuje leków,a analizuje i docieka przyczyn,zaleca diete i pomoze wyjsc z niedoczynnosci bez Euthyrox (o ile jest to mozliwe) Nie wiem czy jest to mozliwe,ale od swojego lekarza slysze"nie szukajmy przyczyny,tylko leczmy" ,a chcialabym sprobowac znalezc przyczyny,pozdrawiam
Witam-jeśli jest to rzeczywiście niedoczynność tarczycy to bez uzupełniania tego niedoboru stosowaniem tyroksyny nie widzę możliwości poprawy stanu zdrowia . a na dodatek terapia taka musi wyć stosowana na zawsze.Przyczynę należy oczywiście wyjaśnić, ale postępowanie przy niedoczynności jest jedno-uzupełnić niedobory do poziomu eutyreozy.

Dzień dobry,
Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną niedoczynności tarczycy i czy jest to niedoczynność subkliniczna (podwyższone TSH, przy prawidłowym FT3 i FT4, czy jawna klinicznie - podwyższone TSH, przy obniżonym FT4 i/lub FT3). Występuje również, na szczęście bardzo rzadko tzw. wtórna niedoczynność tarczycy, której przyczyną jest niedoczynność przysadki w zakresie osi tyreotropowej, wówczas w badaniach mamy do czynienia z niskim poziomem TSH oraz obniżonymi hormonami tarczycy FT4 i FT3. Przyczyną niedoczynności (najczęstszą w Polsce jest choroba Hashimoto, charakteryzująca się podwyższonym mianem przeciwciał antyTPO, a często również aTg - choroba zwykle ma charakter postępujący i wymaga niestety leczenia .Na tysiące przypadków pacjentów (głównie chorują kobiety, ale oczywiście nie tylko) choroby Hashimoto miałem może kilkanaście osób u których proces autoimmunologiczny zatrzymał się. Czasami dochodzi do innych zapaleń tarczycy, które cechuje przejściowa niedoczynność tarczycy i w których funkcja hormonalna tarczycy wraca do normy. Są przypadki, kiedy gruczoł tarczowy jest po prostu za mały - np. u dorosłych za dolną normę objętości tarczycy przyjmuje się około 8 ml, choć pod swoją opieką mam kilka Pacjentek u których tarczyca przy objętości 7 ml radzi sobie doskonale i nie ma potrzeby podawanie hormonów (leczą się z powodu innych jednostek chorobowych, a tarczyca była sprawdzana przy okazji). Czasem zdarza się, że w usg wymiary tarczycy wynoszą 3 ml, a hormony są w normie i jak okazuje się w ponownie wykonanym usg, ktoś niezbyt dokładnie zmierzył objętość tarczycy. Jeśli będzie Pani prywatnie wykonywała usg tarczycy , proszę zawsze wymagać oprócz opisu zdjęć z drukarki. Wykonanie usg w przypadku niedoczynności pozwoli przybliżyć przyczynę niedoczynnności.. Są również pozatarczycowe przyczyny wzrostu TSH - np. niektóre leki, stany chorobowe, itd. Kiedyś częstą przyczyną niedoczynności tarczycy w Polsce był niedobór jodu, ale od 1997 roku sól spożywcza jest obligatoryjnie jodowana, więc takie przypadki zdarzają się w Polsce niezmiernie rzadko. Istotne jest jak tarczyca wygląda w usg, czy widać cechy destrukcji miąższu, czy nie, jak bardzo nasilony jest stan zapalny itd. Lekarz do którego się Pani uda powinien dokładnie przeanalizować problem, zbadać Panią, przejrzeć wyniki i zebrać dokładny wywiad chorobowy i na tej podstawie udzielić Pani odpowiedzi, czy jest jakaś szansa, że uda się odstawić leki. Endokrynolog musi dokładnie wiedzieć jaką dawkę leku Pani przyjmuje, jak długo, jak dawki były modyfikowane w czasie, jakie są aktualne wyniki hormonów, czy są podwyższone przeciwciała (antyTPO, aTG), czy w rodzinie występowały choroby tarczycy (skłonność dziedziczna do niektórych chorób), czy miała Pani kiedykolwiek i w jakiej liczbie wykonywane badania radiologiczne szyi. Endokrynolog (najlepiej osobiście) powinien również wykonać usg, w którym oceni m.in. echogeniczność i echostrukturę tarczycy. Warto również na wizytę zabrać aktualną morfologię krwi, wykonać OB, a jeśli ma Pani jakieś archiwalne wyniki, to powinna Pani zabrać je ze sobą. Temat rzeka, ale proszę zastosować się do powyższych wskazówek, podpytać znajomych o dobrego endokrynologa w swoim miejscu zamieszkania lub okolicach i z wynikami udać się do niego.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych