Nerwice lękowe

9 odpowiedzi
brałam lek imovane przez 4 miesiące,psychiatra zamienił mi ten lek na Lexotan,po zażyciu 1/2 tabletki nie mogłam zasnąć i miałam drżenie mięśni,zaznaczam że choruję na dystonię szyjną(kręcz karku), wizytę mam dopiero za 2 tygodnie,Może tak się dzieje że 1 leku nie odstawiłam,tylko zamieniam na inny,chodzę też na psychoterapię.Czy to jest zespół odstawienny
Zalecam powrót do Imovane i odstawienie Lexotan do czasu kolejnej wizyty. Objawy wpisują się w zaburzenia lękowe które wymagają modyfikacji farmakoterapii.

Witam.
Proponuję szybszą wizytę u specjalisty. Objawy jakie Pani podaje mogą świadczyć o objawach zespołu odstawiennego.
W cięższych zespołach często wskazana jest hospitalizacja ze względu na groźne dla życia zaburzenia świadomości, czy też napady padaczkowe.
Pozdrawiam.
Szanowna Pani,

zdecydowanie odradzam opieranie się na rozstrzygnięciach znalezionych w internecie, zamiast opierania się na zdaniu lekarza prowadzącego, a w przypadku niemożności skontaktowania się z lekarzem leczącym, sugeruję konsultację u jakiegokolwiek innego psychiatry.
Odstawienie Imovanu po 4 miesiącach jest uzasadnione. Lexotan nie powinien wywoływać drżeń mięśniowych. Lek ten nawet obniża napięcie mięśni i należy oczekiwać, że ułatwi zasypianie. Nie wykluczone, że opisane objawy są przejściowe, w okresie zmiany leków. Proponuję stosować się da zaleceń lekarza leczącego. Czy lekarz leczący nie ma zwyczaju kontaktowania się z pacjentami przez Internet lub telefon? Proszę go o to zapytać. A przeżywane objawy "przepracować" na sesji psychoterapii.
Pozdrawiam
Rozumiem, ze zaburzenia snu miała już Pani wcześniej. Po odstawieniu imovane po prostu wróciły. To mogą, ale nie muszą być objawy odstawienne.
Uważam, że powinna Pani być leczona innymi lekami. Imovane i lexotan są lekami uzależniającymi.
Zarówno jeden jak i drugi lek, nie są lekami do długotrwałego stosowania, ponieważ są lekami z potencjałem uzależniającym. Z opisu nie wynika jasno z jakiego powodu były stosowane, jeśli tylko nasennie, można zastosować leki z innej grupy, które nie uzależnią a zapewnią dobry sen.W przebiegu zespołów odstawiennych najbardziej typowe objawy to drżenia, niepokój, kołatanie serca, wzmożona potliwość. Jeśli takie objawy wystąpiły to prawdopodobnie jest to zespół odstawienny.
Za równo zopiklon (imovane) jak i bromazepam ( lexotan) to substancje działające poprzez receptory benzodiazepinowe. Zastąpienie jednego drugim nie powinno wywołać objawów odstawionych o ile dawka jest równoważna. Być może bezsenność i inne objawy miały podłoże psychogenne związane ze zmianą terapii.
Witam,
przy zamianie Imovane na Lexotan nadal poruszamy się w kategorii leków podobnie działających (na układ GABA-ergiczny) więc ryzyko wystąpienia zespołu odstawiennego jest mniejsze. Oczywiście wszystko zależy od tzw. równoważników dawek tj. należałoby przeliczyć (przy pomocy specjalnych tabel) jaka dawka zażywanego wcześniej Imovane odpowiada dawce Lexotanu.
Witam!
Nie są to leki tej samej grupy, zdecydowanie częściej uzależnienie może dać Lexotan, który należy do benzodiazepin. Globalnie terapia nerwicy powinna stanowić całość - łatanie okazjonalne nie wróży niczego dobrego. Należy ustalić strategię leczenia: Odpowiednio dobrana psychoterapia i również odpowiednio dobrane leki!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.