Na czym polega terapia indywidualna ?. Pozdrawiam,

5 odpowiedzi
Na czym polega terapia indywidualna ?.
Pozdrawiam,
Witam,psychoterapia indywidualną to najprościej ujmując rozmowa, bezpośredni kontakt pacjenta z psychoterapeutą. Szczera i swobodna rozmowa terapeutyczna bez udziału osób trzecich, o tajemnicy treści rozmowy. Serdecznie zachęcam do odbycia wizyty.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry. Tak naprawdę trudno w jednym zdaniu streścić, na czym polega psychoterapia. Wiele zależy od nurtu, w którym pracuje dany terapeuta. Generalnie jednak można rozumieć psychoterapię indywidualną jako pewien proces, podczas którego Klient stopniowo nabywa nowych umiejętności oraz nowej perspektywy, uczy się rozumieć swoje problemy i zaspokajać ważne dla siebie potrzeby. W dużej mierze opiera się to na rozmowie prowadzonej w gabinecie, jednakże wiele dzieje się również pomiędzy sesjami - Klient wdraża nowe umiejętności w życie, zapoznaje się z materiałami edukacyjnymi lub robi inne rzeczy, na które umówi się wspólnie z terapeutą. Jak mówiłam, wiele zależy od nurtu; ja pracuję poznawczo-behawioralnie, więc te metody pracy są mi najbliższe. Warto zapytać psychoterapeutę podczas wstępnej konsultacji o to, jak pracuje i jakimi technikami posługuje się, prowadząc terapię. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,

terapia indywidualna to bezpośredni kontakt Klienta z terapeutą (nawet przy użyciu nowych technologii). W trakcie konsultacji, która poprzedza ewentualne rozpoczęcie terapii, Klient opowiada o trudnościach, jakich doświadcza, dotychczasowych próbach poradzenia sobie z nimi (jeśli były podejmowane), może przedstawić wyniki swoich badań (w zależności od problemu). W trakcie konsultacji dowiaduje się, czy trudność, z jaką się mierzy wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań u innych specjalistów (psycholog stawia bowiem diagnozę różnicową, musi zatem uzyskać dane wykluczające przyczyny medyczne). To także czas na wstępne wzajemne poznanie się, które jest istotne dla obydwu stron w celu podjęcia decyzji o dalszej współpracy (zarówno Klient, jak i terapeuta mają prawo do podjęcia decyzji o niewspółpracowaniu z daną osobą). W trakcie konsultacji terapeuta przedstawia, w jaki sposób zamierza pracować z Klientem i wyjaśnia wątpliwości. Terapia, która jest dalszym etapem, polega na obopólnym działaniu na rzecz uruchomienia procesu zdrowienia Klienta, przy czym istotna jest jego motywacja i gotowość na zmiany. Terapia zmierza do osiągnięcia celów terapeutycznych, jakie zostały ustalone w trakcie konsultacji z terapeutą.
Z uszanowaniem,
Dr Monika Gmurek
Dzień dobry,

to cykl indywidualnych spotkań z psychoterapeutą, w trakcie których terapeuta pomaga klientowi zrozumieć, na czym polega istota doświadczanych przez niego problemów, a także odkryć sposoby ich rozwiązania/zredukowania.

Z mojego doświadczenia wynika, że osoby, które zgłaszają się do mnie na terapię, są świadome jedynie części mechanizmów psychologicznych odpowiedzialnych za ich kłopoty, a zdarza się, że w ogóle nie nie zdają sobie z nich sprawy. Cierpią, ale nie wiedzą - dlaczego, co jest tego powodem. Moją rolą jest pomóc im lepiej zrozumieć, w jaki sposób "funkcjonuje" ich psychika, tj. m.in. jakie nawyki myślenia, odczuwania i działania przyczyniają się do przeżywanych trudności i problemów.

Podam może hipotetyczny (wymyślony na użytek odpowiedzi na Pani pytanie) przykład. Proszę wyobrazić sobie, że zgłasza się do mnie na terapię osoba, której problemem jest "paraliżujący stres w kontaktach z ludźmi". Mówi, że się stresuje, ale zupełnie nie wie, dlaczego tak się dzieje. Podczas spotkań z tą osobą pomagam jej zgłębić, co powoduje to budzące dyskomfort napięcie. Dzięki moim pytaniom, a także spostrzeżeniom, którymi na bieżąco dzielę się z klientem, stopniowo odkrywamy, że powodem stresu są nieświadome wymagania, które mój klient na siebie nakłada - by być w towarzystwie interesującym rozmówcą, nie popełniać błędów i gaf, wypowiadać się wyłącznie mądrze, kompetentnie, używać nienagannej polszczyzny itp. Rozmawiając o historii życia klienta odkrywamy, że tego wszystkiego oczekiwali od niego rodzice. Ich surowe wymagania, a także krytyka w reakcji na ewentualne błędy, pojawiały się tak często, że "wrosły w mojego klienta" i stały się integralną częścią jego psychiki. Zakorzeniły się do tego stopnia, że mój klient przestał zdawać sobie sprawę z tego, że za każdym razem, kiedy znajduje się wśród ludzi, zaczyna automatycznie (nieświadomie) wymagać od siebie tego, czego oczekiwali od niego rodzice. Dzięki temu odkryciu problem "stresuję się wśród ludzi, choć nie wiem, dlaczego", staje się bardziej klarowny: "przyczyną stresu jest to, że wymagam od siebie bycia doskonałym, a wymagania te zakorzenili we mnie rodzice".

Jak Pani widzi, to, co do tej pory było niejasne i mgliste - w wyniku terapii zaczyna nabierać wyraźniejszych kształtów. Po odkryciu wszystkich najważniejszych uwarunkowań danego problemu, szukamy z moim klientem sposobów na to, by je wyeliminować. W tym wypadku pomocne mogłoby okazać się zastąpienie surowego krytyka/rodzica wewnętrznego bardziej realistycznymi oczekiwaniami, a także - kształtowanie postawy wyrozumiałości i łagodności wobec samego siebie.

To oczywiście bardzo uproszczony opis hipotetycznego procesu terapeutycznego, ale - mam nadzieję - że choć po części przybliżył to, czego może się Pani się spodziewać na sesjach terapii indywidualnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Dzień dobry. Terapia indywidualna polega na tym, że przychodzi Pan/Pani do psychoterapeuty i rozmawia się o trudnościach z którymi się Pan/Pani boryka. W trakcie terapii ma Pani/Pan możliwość przyjrzenia się tym trudnością i dostrzeżenia skąd one się wywodzą i przepracowywania ich w taki sposób, aby w dalszym życiu nie sprawiały trudności. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk