MR kręgosłupa szyjnego - Bardzo proszę o poradę

1 odpowiedzi
Witam, bardzo proszę o opinię na temat wyniku badań mojej mamy. Boję się, że lekarz prowadzący moją mamę bagatelizuje problem. Z góry dziękuję, Gosia.

Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1,T2-zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
Zniesiona lordoza szyjna w pozycji badania .
Okręzna osteofitoza krawedziowa i podchrzęstna przebudowa odczynowa Modic II stycznych do krążków międzykręgowych powierzchni trzonów C4,C5,C6,C7.
Wysokość trzonów kręgowych szyjnych prawidłowa.
Cechy dehydratacji i obniżenie krazków C4/C5/C6/C7.
Poz C4/C5- dokanałowa szerokopodsawtna lateralizująca w stronę prawąprzepuklina krążka międzykręgowego powodująca ucisk rdzenia kręgowego , stenozę zachyłkową prawostronną z uciskiem korzenia brzusznego n C5 w zachyłku .
Po C5/C6- dokanałowa szerokopodstawna wypuklina krążka z modelowaniem worka opony twardej ,z obustronnym spłyceniem zachyłków bocznych kanału kregowego i obustronnym splyceniem otworów międzykregowych .
Poz C6/C7- dokanałowa szerokopodstawna lateralizujaca w stronę prawa wypuklina krazka międzykręgowego powodująca ucisk rdzenia kregowego , prawostronną stenozę zachyłkowa prawostronną z uciskiem korzenia n C7 w zachyłku .
Wąska przednia rezerwa plynowa kanału kregowego .
Rdzeń szyjny bez zmian ogniskowych.
Obustronne torbiele okołokorzeniowe w otworach międzykręgowych C6-Th1 o max wym. 4mm.
Droga Pani.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru objawów, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Wynik badania MRI budzi jednak niepokój, ucisk rdzenia kręgowego jest często wskazaniem do leczenia operacyjnego. Proponuję konsultację u rozsądnego neurochirurga lub ortopedy zajmującego się leczeniem schorzeń kręgosłupa.
Proszę też uważać z rehabilitacją tj masażami i wszelkimi zabiegami manualnymi w obrębie kręgosłupa, jeżeli właściwym leczeniem będzie rehabiltacja musi się tym zając doświadczony rehabilitant.