Ucisk na nerw nie od kręgosłupa.

3 odpowiedzi
Witam, mam ucisk na nerw tzn. pojawia się pieczenie łydki po zewnętrznej stronie. Lekarze podejrzewali, że przyczyną jest przepuklina dysku L4/L5a 4mm. Zrobili operacje niestety przyczyna jest dalej zero poprawy. Operator po otworzeniu powiedział, że wątpi ze przepuklina dawała taki objaw. Objawy tylko w łydce czasem na kolanem. Pieczenie występuje tylko podczas siedzenia. Badałem żyły bez zmian, zwyrodnień nie mam w biodrze i kolanie i stopie. Teraz kekarze mnie zbywają. Czy badanie emg wykryje zmiane jesli jest czy moze eng. Leki na neuropatie brałem 4 tyg. po których miało przejść. Jakie badanie wykonać i jesli emg to dokładnie jakie aby sprawdzić przewodnictwo nerwu i ewentualnego ucisku na nerw. Czy emg nerwu kulszowego wystarczy czy np nerwu kulszowego i strzałkowego to to samo. Proszę o odpowiedź jakie robi się badania aby to sprawdzić tzn. emg czego?
Szanowny Pacjencie,
zacznę od końca. Nerw strzałkowy wspólny (dzieli się na nerw strzałkowy powierzchowny i głęboki) jest jedną z końcowych gałęzi nerwu kulszowego. Natomiast co do istoty sprawy to uważam, że decyzji co do rodzaju badań neurofizjologicznych nie powinien podejmować pacjent tylko lekarz, najlepiej neurochirurg.
Jeżeli rzeczywiście ,,kekerze Pana zbywają" i nie będzie Pan mógł znaleźć u nich zrozumienia, proponuję znaleźć terapeutę znającego metodę neuromobilizacji.
dr Andrzej Żytkowski

Szanowny Panie trudno mi cokolwiek powiedzieć bez zbadania pacjenta. Parestezje w łydce tylko podczas siedzenia, przy zgiętej w kolanie nodze sugerują ucisk i podrażnienie nerwu strzałkowego w okolicy główki kości strzałkowej być może przez jakieś ścięgno czy więzadło w tej okolicy. Oczywiście można wykonać badanie przewodnictwa w nerwach ruchowych i czuciowych tej kończyny i sprawdzić czy nie ma jakiegoś uszkodzenia, które nie daje objawów klinicznych bo rozumiem, że badaniem neurologicznym nie stwierdzono u Pana objawów uszkodzenia nerwu.. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankieiwcz
Odpowiadając kolejno:

Badanie EMG bada czynność mięśni, badanie ENG bada czynność nerwów i są to badania uzupełniające się wzajemnie, o zakresie badania często decyduje lekarz je wykonujący w zależności od wyników, które uzyskuje w trakcie badania. Praktycznie zawsze zaczyna się od badania ENG.

"Leki na neuropatię" to bardzo ogólne pojecie, i tak naprawdę nie wiadomo czym i w jakich dawkach był Pan leczony.

Nerw kulszowy w obrębie dołu podkolanowego rozdziela się na nerw piszczelowy i strzałkowy, które unerwiają podudzie i stopę.
Nerw kulszowy jest dosyć trudny do badania i wymaga doświadczenia. Standardowo bada się przewodnictwo w obrębie nerwu strzałkowego i piszczelowego. Ponieważ nerwy te są " odnogami" nerwu kulszowego, badając przewodzenie na całej ich długości otrzymujemy informację o przewodzeniu również w obrębie nerwu kulszowego.
W mojej ocenie, by podejmować decyzje diagnostyczne przede wszystkim należy dokładnie określić zakres Pana dolegliwości, objawy tylko w określonej pozycji tj podczas siedzenia mogą wskazywać na ucisk nerwu.