MR barku aparatem 1,5T czy 3T

4 odpowiedzi
Witam,Mam do wykonania badanie rezonansem magnetycznym prawego barku bezkontaktowe, w ofercie są badania aparatem 1,5T oraz 3T. Tu pytanie czy 1,5T w zupełności do takiego badania wystarczy czy należałoby je wykonać w 3T? Oczywiście 3T jest droższe od 1,5T.
Zarówno badanie aparatem 1,5T jak i 3T wykonane poprawnie techniczne jest bardzo dobrym diagnostycznie badaniem. Istnieje przekonanie, że aparat 3T jest dokładniejszy, ale tak jak napisałem wszystko zależy w głównej mierze od tego jak technik lub lekarz nadzorujący ustawi urządzenie i wykona badanie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie.

W odpowiedzi zadam pytanie. Z jakiego powodu ma być wykonane badanie? Jeśli szukamy uszkodzeń wewnąrzstawowych, obrąbka, stożka rotatorów to dobrze zaplanowane badanie 1,5 T powinno wystarczyć ALE UWAGA z kontrastem dostawowym. Bez kontrastu badanie NMR barku dramatycznie traci na czułości i jest niewiele warte. Jeśli więc bez kontrastu to 3T, choć idealnie byłoby 3T z kontrastem :)
Oczywiście, badanie na aparacie 3T jest dokładniejsze, ale większość schorzeń barku można spokojnie diagnozować w oparciu o obrazy uzyskane na aparatach typu 1.5T
Witam
Jednostki te oznaczają w uproszczeniu moc rezonansu - im wyższa tym dokładniejszy. Rezonanse o mocy od 1,5 Tesli wzwyż są już bardzo dokładne.
W większości przypadków wystarcza badanie rezonansem 1,5 T, natomiast jeżeli ważne są "niuanse" to należy wybrać rezonans magnetyczny 3T.
Niestety w pytaniu jest za mało szczegółów żebym mógł w pełni rozwiązać ten problem.