Mój syn ma dwa lata i 4 miesiące. Od kilku dni zaczął się jąkać, zacinać. Ogólnie zrobił się niegrze

6 odpowiedzi
Mój syn ma dwa lata i 4 miesiące. Od kilku dni zaczął się jąkać, zacinać. Ogólnie zrobił się niegrzeczny, bardzo chce zwrócić uwagę na siebie. 5 tygodni temu przyszła na świat Jego siostra. Obawiam się, że to na tle nerwowym, jeszcze dochodzi zazdrość. Czytam, że między 2 a 3 rokiem życia może się pojawiać taka sytuacja, jednak mnie to martwi i zastanawiam się nad wizytą u logopedy. W końcu Jego życie wywrocilo się do góry nogami. Już nie jest oczkiem w głowie.
Pojawienie się młodszego rodzeństwa to sytuacja nie zawsze oczywista dla starszych dzieci. Myślę, że to co powinno zapewnić się synkowi w trudnym dla niego czasie, to pokazać jak bardzo jest kochany, rozmawiać na tematy związane z siostrą a nawet pozwolić "pomóc" uczestniczyć w opiece nad nią. Noworodek wymaga dużego zaangażowania rodziców, niemniej synkowi także należy się wspólny czas z tatą i z mamą, uwaga czułość i pokazanie że pomimo pojawienia się siostry on nadal jest tak samo kochany i ważny. Mama i tata mają wielkie serca i jest w nich dużo miłości dla dwójki dzieci. Życzę powodzenie i duuużo cierpliwości.

Dzień dobry!
Zacinanie się u dziecka w tym wieku może mieć charakter rozwojowy. Może jednak przekształcić się z czasem w jąkanie wczesnodziecięce. Komponenta emocjonalna w postaci urodzenia się siostrzyczki ma tutaj istotne znaczenie. Sugerowałbym udanie się do logopedy, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i terapii niepłynności mowy. Zalecałbym nagrywać epizody niepłynności ( zarówno dźwięk , jak i obraz ) to ułatwi znacznie diagnozę. Proszę nie czekać , aż samo przejdzie! Pozdrawiam !
Najprawdopodobniej jest to rozwojowa niepłynność mowy, której dziecko sobie nie uświadamia. Dlatego proszę nie zwracać dziecku na nią uwagi, nie prosić o to aby mówiło wolniej itd. ponieważ może to jedynie nasilić problem. Zalecam zwolnienie tempa życia, ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne i oczywiście wizytę u logopedy, który oceni skale problemu i doradzi jak postępować z dzieckiem w domu. Pozdrawiam!
Zachęcam aby udać się do logopedy, który na podstawie wywiadu i oceny mowy dziecka wskaże Państwu dalsze kroki. Pomocna może być także konsultacja z psychologiem dziecięcym.
Warto na początku udać się na konsultację z psychologiem, który zbada gdzie leży podłoże pojawiających się zająknięć. Pojawienie się młodszego rodzeństwa może stać się dla dzieci nową, trudną sytuacją. Dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę. Wizyta u specjalisty rozwieje Pani wszelkie wątpliwości.
Dzień dobry, mimo różnych powodów obecnych problemów i rokowań a nawet władnie dlatego im szybciej otrzymacie odpowiednie wskazówki tym lepsze rokowania na przyszłość.Czynnik emocjonalny rodziców ma znaczący wpływ na reakcje dziecka.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.