Mój 9 letni syn ma znaczna nadwagę. Pilnujemy tego co jje ale nadal tyje, ostatni nawet szybciej. Nie jada chipsów, czekolad itp. nie pija słodzonych napojów, soków itp. Mamy wrażenie że tyje "z powietrza". Nie możemy tego opanować. Testy alergiczne zrobione kilka lat temu nie wykazały uczulenia na pokarmy. Zastanawiamy się czy testy nz nietolerancję pokarmowa maja szansę coś wykazać?
mgr Agata Drążek
mgr Agata Drążek
Dietetyk
Częstochowa
Nietolerancje pokarmowe nie powodują, że masa ciała nadmiernie rośnie. Powodem nadwagi jest dodatni bilans energetyczny - czyli do organizmu dostarczane jest więcej energii niż potrafi on zużytkować (jemy więcej niż powinniśmy). Niektóre choroby (np. tarczycy) powodują zmniejszenie przemiany materii, co soprawia, że zapotrzebowanie organizmu jest mniejsze.
Na początku proponowałabym, aby zwiększyć synkowi aktywność oraz prowadzić dzienniczek żywieniowy (zapisywać dokładnie co je i pije) - wtedy może się okazać, że spożywa więcej kalorii niż by się wydawało.
Jeżeli to nie pomoże zachęcam do wizyty u dietetyka.

Pozdrawiam,
Agata Drążek

Dzień dobry,
być może chłopiec je za mało, ponieważ jest pilnowany "za bardzo". Należy ocenić ilość spożywanych pokarmów i porównać do norm. Oczywiście z uwzględnieniem aktywności. Jeżeli przyczyna nie zostanie znaleziona w sposobie odżywiania problem mogą powodować niektóre jednostki chorobowe. Ale należy zacząć od oceny stanu odżywienia.
pozdrawiam
Elżbieta Kolczyńska
Elżbieta Kolczyńska

Dzień dobry,
Polecam wizytę u dietetyka w celu oceny stanu odżywienia syna. Wykonanie pomiarów antropometrycznych , analiza składu i masy ciała, analiza dzienniczka żywieniowego, szczegółowy wywiad zdrowotny oraz ocena nawyków żywieniowych pozwolą ocenić czy syn odżywia się prawidłowo. Dodatkowo należałoby udać się z synem do lekarza pierwszego kontaktu aby wykluczył on choroby mogące powodować tycie np. choroby tarczycy - lekarz zapewne zleci wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

mgr Emilia Kozłowska
mgr Emilia Kozłowska
Dietetyk, Terapeuta
Wrocław
Dzień dobry, polecam wizytę z synkiem u psychodietetyka, który z nim szczerze porozmawia, bez nakładania presji, czy oceniania. Zalecałabym także zrobienie padań podstawowych krwi oraz pod kątem tarczycy, wątroby i nerek. Konieczna może okazać się krzywa glukozowa i insulinowa. Po takich badaniach niezbędny jest kontakt z pediatrą.
W razie pytań służę pomocą
Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: alergia pokarmowa

Magdalena Kubik

Magdalena Kubik

Dietetyk

Łódź

Ryszard Matusiewicz

Ryszard Matusiewicz

Alergolog, Internista

Warszawa

Katarzyna Jankiewicz

Katarzyna Jankiewicz

Alergolog, Pulmonolog, Internista

Warszawa

Marlena Majkut-Sobechowicz

Marlena Majkut-Sobechowicz

Lekarz medycyny estetycznej, Dermatolog

Chełm

Marta Ambroziak Dogru

Marta Ambroziak Dogru

Weterynarz

Piastów

Alicja Kalińska

Alicja Kalińska

Dietetyk

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: alergia pokarmowa

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.