Mam stwierdzone policystyczne jajniki. Lekarz zapisał mi globulki OVESTIN. Czy na te chorobę są skut

3 odpowiedzi
Mam stwierdzone policystyczne jajniki. Lekarz zapisał mi globulki OVESTIN. Czy na te chorobę są skuteczne. Nie mogę znaleźć informacji.
Witam,

z punktu widzenia dietetycznego warto wprowadzić zmiany w diecie. Skuteczne wsparcie zapewnią poniższe zalecenia:

Zalecenia dietetyczne dla pacjentów z PCOS:

-eliminacja glutenu
-eliminacja nabiału (laktoza oraz kazeina)
-eliminacja konwencjonalnego mięsa (najlepiej kupować ze znanego źródła)
-minimalizacja por-zapalnych Omega6 (chodzi o-wyizolowane oleje roślinne, które nie występują w naturalnej postaci jak olej słonecznikowy, roślinny czy sojowy)
-wyłączenie przetworzonych węglowodanów
- wyłączenie wszelkiej przetworzonej żywności, konserwantów, chemicznych aromatów
-eliminacja cukru
- ograniczenie ilości węglowodanów z naturalnych źródeł do 30-40g/posiłek
-włączenie odpowiedniej podaży białka do diety i każdego posiłku (min. 20g/posiłek)
-regularne zbilansowane posiłki
-zwiększenie ilości błonnika dla prawidłowego detoksu hormonów
-unikanie strączków (ze względu na fito-estrogeny)
- unikanie BPA, ksenobiotyków i innych substancji zakłócających równowagę hormonalną
- redukcja stresu (joga, medytacja, aromaterapia)
- regularny trening
- odpowiednia ilość snu (7-8h)
- unikanie postu i restrykcji kalorycznych (są stresogenne)

Warto włączyć również suplementację, aby wspomóc organizm w walce z PCOS. Zaleca się stosowanie witaminy D, B - complex, omega-3, magnezU, korzenia pokrzywy, cynku, GLA, ostropestu czy ALA.

Pozdrawiam,
Sylwester Kłos
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

PCOS to zbiór sygnałów, które traktuje się jak diagnozę. Jeszcze kilkanaście lat temu wg statystyk 5% kobiet cierpiało na PCOS, obecnie już 10-15%.

Zastraszające jest to, że obecnie obserwuje się same diagnozy bez podejścia holistycznego do pracy organizmu. PCOS nie jest przypadłością samych jajników, lecz zaburzeń metabolicznych, endokrynologicznych oraz pracy układu odpornościowego, a każdy przypadek jest inny i szablonowe rozwiązania nie mają zastosowania.

Rozróżniamy PCOS zależne od insuliny lub nie - ważne zatem będzie zaadresowanie dietą. Istnieje również podział PCOS względem hormonów androgennych, a nawet obniżonej sprawności pracy przysadki mózgowej, o podłożu zapalnym, oraz w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Żadne z proponowanych przez współczesną medycynę rozwiązań nie jest skuteczne ponieważ leczeniem wpływamy na objawy a nie adresujemy przyczyn takiego stanu. Zatem metformina, tabletki antykoncepcyjne czy globulki nie leczą PCOS. Wszystkie towarzyszące PCOS objawy takie jak: nadmierne owłosienie, trądzik, pęcherzyki na jajnikach, tycie, brak okresu to sygnały, które wysyła nam organizm by zwrócić uwagę na poważne zaburzenie homeostazy w organizmie. Wszelkie próby zamaskowania objawów bez ich rozwiązania nie przyniesie efektów długotrwale.

Jedną z ważniejszych cech PCOS jest problem z prawidłowym poziomem insuliny, objawiający się albo hiperinsulimenią albo insulinooopornością. Większość kobiet z PCOS ma w jakimś stopniu problem z insuliną, a co za tym idzie poziomem androgenów.

Insulina wydzielana w nadmiarze ma wiele negatywnych konsekwencji dla kobiet zmagających się z PCOS:
- stymuluje jajniki do wydzielania testosteronu
- nadmiar insuliny sprawia, że wątroba produkuje mniej globuliny wiążącej hormony płciowej (SHBG), czyli więcej aktywnych androgenów będzie w krwiobiegu
- insulinoporność powoduje zwiększenie aktywności enzymu aromatazy który zwiększy konwersję testosteronu w estrogen powodując estrogenową przewagę
- powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha
- zaburza pracę przysadki mózgowej
- zmniejsza zdolności detoksu wątroby (mniej kwasu glukuronowego)
- zwiększa stan zapalny i stres oksydacyjny
- powoduje nierównowagę neuroprzekaźników
- zwiększa ciśnienie i poziom cholesterolu

Dietoterapia PCOS obejmuje zatem:
- zmianę diety
- włączenie odpowiedniego planu ćwiczeń
- wywołanie regularnych owulacji
- obniżenie poziomu androgenów
- optymalizację pracy nadnerczy
- uregulowanie poziomu glukozy i insuliny we krwi
- powstrzymanie konwersji testosteronu w DHT

Celem do osiągnięcia podczas współpracy z pacjentkami, którym zdiagnozowano PCOS jest:

- stabilizacja poziomu glukozy we krwi/poprawa wrażliwości insulinowej
- poprawa metabolizmu estrogenu
- zwiększenie progesteronu
- redukcja testosteronu
- optymalizacja pracy nadnerczy i tarczycy
- zmniejszenie stanu zapalnego (kobiety z PCOS mają często niskopoziomowy stan zapalny)
- przywrócenie regularnych okresów i owulacji

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
PCOS leczy się różnie w zależności od tego czy Pacjentka planuje już zajść w ciążę czy nie. Jest to złożony proces terapeutyczny dlatego proszę o wykonanie na wizytę następujące badania hormonalne między 2-4 dniem cyklu: FSH , LH, Testosteron , Androstendion , DHEAS, PRL , Estradiol. Z tymi badaniami zapraszam na wizytę do Intima Clinic