Mam pytanie o notatki/nagrania z psychoterapii. Chodziłam na terapię prywatnie do zorganizowanego oś

2 odpowiedzi
Mam pytanie o notatki/nagrania z psychoterapii. Chodziłam na terapię prywatnie do zorganizowanego ośrodka. To duży ośrodek prywatny, gdzie dodatkowo został utworzony ośrodek terapii. Terapeuta namówił mnie na nagrywanie spotkań, tłumaczył, że w ten sposób będzie lepiej pamiętał to co mówiłam. Kazał opowiadać o swoim życiu od dzieciństwa po dorosłość. Terapia została zerwana. Poprosiłam ośrodek u usunięcie nagrań i notatek z terapii bo nie będą już potrzebne. Dostałam maila z odpowiedzią, że wg ustawy to jest dokumentacja medyczna (ośrodek ma umowę z nfz), i musi być przechowywana przez 20 lat. Dodam, że chodziłam tam prywatnie, terapeuta nie był lekarzem a ja się czuję oszukana, że wyciągał informacje o mnie, tam jest coś takiego jak 'profilowanie pacjenta" . Poszłam tam po pomoc, nie dostałam jej..zatem chciałabym aby moje "wyznania" zniknęły. Jak to jest z tą dokumentacją medyczną? Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. Korzystała Pani z prywatnej psychoterapii, nie obowiązują wówczas przepisy NFZ. A nawet wówczas - mam kontrakt z NFZ - pacjent może w każdej chwili złożyć wniosek o wycofanie dokumentacji medycznej (pozostaje tylko w systemie informatycznym na potrzeby NFZ zarejestrowana wizyta, w celach sprawozdawczości, bo NFZ jest płatnikiem i tego wymaga). Przepisy RODO jasno to określają. W Poradni na NFZ dajemy pacjentom, bo tak wymaga RODO, druk do podpisu, że przechowujemy dokumentację z zachowaniem bezpieczeństwa i w każdym momencie pacjent może wnioskować o zmianę lub wycofanie dokumentacji (tzn. opisu, nagrań itd.). Pani była na wizytach prywatnych, w gabinecie prywatnym nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji. Pani zgodziła się na nagrywanie ale nie było wtedy mowy o przechowywaniu! Terapeuta bez Pani zgody nie może przechowywać tak wrażliwych danych. Proszę naciskać. Pozdrawiam. Alina Krzekotowska

Przepisy RODO chronią przed właśnie takimi sytuacjami. Ma Pani według przepisów RODO "prawo do bycia zapomnianą".
Zachęcam do skorzystania z pomocy fachowca który występuje odpowiednie pismo w tej sprawie.
Przykro mi, że spotkała się Pani z tak profesjonalną postawą ze strony Poradni i terapeuty.
Pozdrawiam
Natalia K. Kowalska