Mam problemy z mamą. Mieszkamy razem z mężem i nią w domu rodzinnym, ponieważ po śmierci taty został on na mnie przepisany. Mama jest kochaną osobą i wiele jej zawdzięczam, jednak ingeruje w moje życie. W dzieciństwie się mną bardzo opiekowała, jednak teraz gdy jestem dorosła, nadal tak postępuje. Zawsze gdy gdzieś wychodzę dopytuje się mnie gdzie, z kim i w ogóle po co. Zawsze ją informuje, jeśli nie wracam na noc, ale jej to nie wystarcza, więc to nie chodzi jedynie o zamartwianie się o mnie. Czasami gdy gdzieś wychodzimy z mężem, to wtedy wypada jej nagła sprawa, którą mogłaby mnie zatrzymać w domu. W takiej sytuacji zaczynają się pretensje, że akurat nie będzie miał kto jej zawieźć do lekarza czy w inne miejsce (mama nie ma prawa jazdy). Próbuję z nią spędzać czas, jednak wtedy zaczyna się wypytywanie mnie co w danym momencie robiłam, gdy mnie nie było w domu itp. Podczas jednej z wielu rozmów na ten temat powiedziała mi wprost, że ona po prostu chce wszystko wiedzieć i koniec. Tyle razy jej powtarzałam, żeby dokądś wyszła, ale zawsze wtedy kończy się rozmowa słowami, że później , żebym ją tam zawiozła lub poszła z nią, bo ona sama nie pójdzie. Kocham ją i wiem, że najlepszym wyjściem byłaby moja i męża wyprowadzka , jednak nie mamy gdzie i nie mamy na ten moment pewności, czy kiedyś będzie nas stać na własny dom.
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
Musi Pani postawić granice, ale dla siebie. To straszne ze człowiek wciąż łapie się na tym ze te same „stare numery” wciąż na nas działają. Bo niewątpliwie dla Pani mamy sytuacja jest oczywista - cała Pani dla niej. I w ogóle dziwne ze Pani tego nie rozumie :). Mama już się bie zmieni, za to Pani może nauczyć się odciąć od emocji które te sytuacje wywołują.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
mgr Agnieszka Gałańczuk
mgr Agnieszka Gałańczuk
Psychoterapeuta, Psycholog
Katowice
Dzień dobry
Proponuję skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, aby mogła Pani się psychicznie odseparować i nauczyć stawiać granice bez poczucia winy. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Gałańczuk

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.