Mam problemy z lękami. Czasami mam tak że boję się że zemdleje. Robi mi się słabo, strasznie się poc

5 odpowiedzi
Mam problemy z lękami. Czasami mam tak że boję się że zemdleje. Robi mi się słabo, strasznie się pocę i serce mocniej bije. Nigdy jeszcze nie zemdlałam ale niewiem jak opanować lęk....????
Witam serdecznie.

Z opisu zauwazylem ze leki tak sie nasilily ze pojawila sie teraz obawa przed samym lekem. W przypadku lekow lub atakow paniki, najwazniejsze jest by nauczyc sie kontrolowac samego siebie. Podczas sesji psychoterapeutycznych mozna nauczyc sie technik ktore sa wstanie wyelminowac skutki uboczne lekow lub atakow paniki. Wymaga to regularnej pracy z terapeuta wokol wlasnych mysli. Wg modelu poznawczego reakcje fizjologiczne (przyspieszone bicie serca, pocenie sie) sa wywolane na wskutek automatycznych (negatywnych) mysli ktore znaczaco wplywaja na odczucia.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Dzień dobry. Pisze Pani o lęku, który jest objawem, sygnałem - ale czego? Lęk jest objawem bardzo nieprzyjemnym, osłabiającym, zamykającym, ograniczającym życie. Zrozumiałe, że chce się pani lęku pozbyć. Tylko - skoro lęk jest sygnałem - pozbycie się go oznacza odcięcie się od źródła lęku. W pracy z lękiem skupiłabym się na szerszym kontekście Pani obecnego życia (praca, znajomi, związki, cele, relacja z rodzicami, sytuacje stresowe itp.) oraz na historii lęku (kiedy pojawił się po raz pierwszy, jak często występuje, w jakich okolicznościach itd.). Bardzo ważne jest też Pani rozumienie znaczenia lęku w Pani życiu: o czym ten lęk mówi? jaki ma sens? w czym przeszkadza a przed czym chroni? Praca z lękiem to początek głębszej psychoterapii. Oczywiście są metody behawioralne, które mogą osłabić czy "zlikwidować" objawy lęku ale wg mnie to działa tak jak wyłączenie lamki kontrolnej wskazującej na poziom oleju w silniku. Lęk to taki właśnie sygnał. Ma Pani okazję poznać siebie głębiej w procesie psychoterapii. Pozdrawiam. Alina Krzekotowska
Dzień dobry,
taak, często w takich sytuacjach osoby mają poczucie, że nie mają utracą kontrolę nad sobą, zwariują, umrą... (co oczywiście nie jest możliwe), ale jest to niewątpliwie silne i nieprzyjemne doświadczenie. Podczas napadów lęku serce bije szybciej, oddech staje się szybki, płytki z poziomu klatki piersiowej. Często osoby próbują nabrać jak najwięcej powietrza do płuc, co nasila objawy. Może dochodzić do hiperwentylacji, w wyniku czego pojawiają się takie objawy jak: duszności, zawroty głowy, poczucie omdlenia, drętwienie, drżenie. Taki atak może trwać do kilkunastu minut. Podczas terapii poznawczo-behawioralnej psychoterapeuta wyedukuje Panią o specyfice lęku, pomoże zrozumieć z czego wynikają takie reakcje i jak może Pani sobie z tym radzić. Jest wiele osób, które doświadczają takich reakcji jak Pani. Są to silne doznania, ale łatwo się z nimi pracuje i dość szybko osoby doświadczają poprawy:) Trzymam kciuki, powodzenia!
Karolina Saternus
Dzień dobry,
w pracy z lękiem najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna. Kiedy objawy osłabną można popracować nad głębszym kontekstem. Terapeuta pomoże lepiej poznać siebie i dokonać zmian w obszarach, w których boryka się Pani z trudnościami będącymi źródłem lęku.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Emilia Szymanowicz
Dzień dobry, a czy zastanawiała się Pani nad hipnoterapią?
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.