Mam problem z poczuciem własnej wartości i z analizowaniem. Najmniejszy problem pojawiający się w co

5 odpowiedzi
Mam problem z poczuciem własnej wartości i z analizowaniem. Najmniejszy problem pojawiający się w codzienych sytuacjach zaczynam bardzo mocno analizować, co prowadzi do ciągłego myślenia na ten temat, szukania najgorszych możliwych sytuacji, które mogą się zdarzyć co za sobą ciągnie stres, przygnębienie i brak kontroli nad sobą. Odczuwam ciągły wewnętrzny niepokój. Nie wiem jak sobie poradzić z tym problem. Nie chodzę na terapie, czy powinnam zgłosić się do psychologa?
Dzień Dobry. Zaniżone poczucie własnej wartości często wiąże się z nadwrażliwością, podatnością na zranienia, obawą przed negatywną oceną i w związku z tym pojawiają się liczne zniekształcenia i sztywne mechanizmy obronne mające chronić przed urazami psychicznymi. W konsekwencji generujemy objawy z którymi Pani się zmaga. Łatwo się w tym wszystkim zapętlić, stracić poczucie kontroli, poddać przygnębieniu i narastającemu lękowi. Jak najbardziej zachęcam do kontaktu z psychologiem. W terapii może Pani przyjrzeć się zniekształceniom, które Pani stosuje w myśleniu o sobie i świecie, zmienić przez to swoje nastawienie, a wtedy zaczynają zmieniać się emocje i przychodzą realne zmiany w życiu, czego bardzo Pani życzę.

Dzień dobry. Skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty może być jak najbardziej dobrym pomysłem. Napięcie, o którym Pani pisze, nie musi przybierać tak dużego natężenia. Gorąco zachęcam do spotkania z psychoterapeutą. Szczególnie polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną ze względu na jej wysoką skuteczność w pracy z objawami lęku. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Warto udać się do psychologa/psychoterapeuty i porozmawiać o trudnosciach z którymi się Pani boryka, zrozumieć je i lepiej radzić sobie w życiu. Pozdrawiam
Dzień dobry,

warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, by nie było tak, że to niepokój nad Panią panuje, a nie Pani nad nim. Wespół z psychologiem/psychoterapeutą może Pani nauczyć się kontrolować napięcie. Posługiwanie się w przyszłości - dobranymi dla Pani -
technikami behawioralno-poznawczymi pozwoli na lepszą jakość życia.
Serdecznie zachęcam, by Pani podjęła kolejne kroki w trosce o swoje zdrowie.

dr Monika Gmurek
Dzień dobry. Słusznie Pani zauważyła, że tzw. ruminowanie, czyli tryb działania naszego umysłu (ciągłe analizowanie, roztrząsanie sytuacji, szukanie odpowiedzi na pytania celem znalezienia rozwiązania), przyczynia się u Pani do występowania niepokoju, obniżonego nastroju, poczucia braku kontroli. Moim zdaniem, skorzystanie z pomocy psychoterapeuty byłoby wskazane. Psychoterapia pozwoli Pani odzyskać kontrolę nad życiem, zrozumieć swoje objawy i ich znaczenie.