Mam prawie 17 lat i mam koślawe kolana czy jest jeszcze sens ćwiczyć żeby "wyprostować te kolana" cz

11 odpowiedzi
Mam prawie 17 lat i mam koślawe kolana czy jest jeszcze sens ćwiczyć żeby "wyprostować te kolana" czy tylko osteotomia korekcyjna zostaje? Pozdrawiam
Dzień dobry oczywiście zawsze jest sens ćwiczyć. Należy odpowiednie mięśnie wzmocnić i odpowiednie rozciągnąć jednak program korekcyjny powinien być intensywny ( trening minimum 3x tygodniu) Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę :)

Terapia manualna z fizjoterapeutą, ćwiczenia korekcyjne oraz opcjonalnie wkładki korekcyjne do stóp powinny usunąć problem. Jesteś młody i dzięki dobrym nawykom ruchowym utrzymasz wypracowane efekty terapii.
Dzień dobry. Dużo zależy od stopnia koślawości kolan, ustawienia stóp i zakresów jakie są w stawach biodrowych. Jednak jak najbardziej jest sens ćwiczyć ponieważ korekcja jest jeszcze możliwa. Plan ćwiczeń powinien być ustalony po dokładnej analizie układu ruchu. Pozdrawiam serdecznie
Zawsze jest sens ćwiczyć! :)
Oczywiście, że jest sens ćwiczyć. W twoim wieku można wiele nawyków skorygować i utrzymać je poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Oczywiście kluczem do sukcesu jest prawidłowa diagnostyka żeby znaleźć źródło problemu. Możliwości jest wiele. Można zastosować wkładki korekcyjne, wprowadzić ćwiczenia... Wszystko jednak zależy od tego, gdzie leży problem z koślawością, czy jest to zaburzenie strukturalne czy wyłącznie mięśniowe. Do momentu zakończenia wzrostu można wiele rzeczy poprawić jednak konieczny jest systematyczny trening i rehabilitacja.
Witam, przede wszystkim wszystko zależy od stopnia koślawości kolan. Jeśli odstęp między kostkami bocznymi przy złączonych kolanach jest większy niż 5 cm może być ciężko. Mimo wszystko spróbował bym mało inwazyjnej metody - tzn. ćwiczeń korekcyjnych. Rekomenduje jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia.
Jarosław Komosa
Fizjoterapeuta
Zachęcam do ćwiczen.
Oczywiście efekt zależy od stopnia koślawości kolan, ale systematyczne ćwiczenia na odpowiednich grupach mięśniowych i praca nad prawidłowym obciążeniem stóp może poprawić ustawienie kolan. Będzie mialo to przełożenie na zniesienie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych w przyszłości stawów kolanowych, bioder i kręgosłupa.
Zapraszam na fizjoterapię w Krakowie na Dywizjonu 303 62B SkyMedic
Nie mogę do końca zgodzić się z wcześniejszymi odpowiedziami. Prawda jest taka, że korygować wady postawy można tylko w okresie intensywnego wzrostu, a ten u pytającego w zasadzie się zakończył. Może urośnie jeszcze koło 1 cm, a może nie. Korekcja strukturalna jest więc już niemożliwa, pozostaje jeszcze kompensacja, ale ta nie da raczej spektakularnych efektów. Jeśli rozważana była osteotomia korekcyjna, to zapewne wada jest dość duża. Przypominam, że oprócz zmian mięśniowo - więzadłowych w koślawości dominują zmiany kostne, czyli przerost nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej i, często jej skręcenie do środka, przy ustawieniu podudzia w rotacji zewnętrznej. Tego nie da się "wyćwiczyć", chyba, że ma się na to parę lat skoku pokwitaniowego (lub przed) i może jeszcze jakieś ortozy.
Korygowac wady postawy można w fazie wzrostu. U mężczyzny w Twoim wieku jest z reguły już zakończona lub bliska końcowi. Cwiczeniami zminimalizujesz wystąpienie negatywnych skutków koślawości. Także cwiczyc jak najbardziej powinieneś. Korekcję operacyjną warto wykonac w przypadku, gdy wada jest duża lub chcesz uprawiac sport zawodowo. Pozdrawiam!
Koslawosc kolan jest wada z reguły występująca symetrycznie obustronnie .początek wady przypada z reguły na 4-5 rok życia i kiedy kości jest plastyczną można taka wadę korygować ćwiczeniami W wieku dojrzałym kość nie poddaje się odkształcenia dlatego czas na korekcje ćwiczeniami minął proszę rozmawiać z lekarzem o zabiegu osteotomi korekcyjnej i jeżeli.decyzja będzie na Tak należy przygotować kolana ćwiczeniami po zabiegu będzie łatwiej rehabilitowac kolana i aparat misniowo ściągnięty będzie stabilniejszy .leczenie należy podjąć jak najwcześniej .nie leczone kolana w wieku dojrzałym będą predysponowac do powstawania zmian zwyrodnieniowych i mogę sygnalizowac się bolami
Jest sens ćwiczyć :)