Mam 26 lat, moim problemem są występujące od 2 lat przewlekłe wzdęcia i gazy. Objawom towarzyszy pra

3 odpowiedzi
Mam 26 lat, moim problemem są występujące od 2 lat przewlekłe wzdęcia i gazy. Objawom towarzyszy praktycznie stałe napięcie początkowego fragmentu jelita grubego (prawa strona brzucha), widoczne na ogół gołym okiem, tworzy się wypukłość.

Objawy występują codziennie, nie odnalazłam związku z rodzajem spożywanych pokarmów, po niektórych gazów jest więcej, np warzywa, po innych mniej, jednak są cały czas, a napięcie w brzuchu nie ustępuje. Wypróżnienia są regularne, bez krwi, bez biegunek. Czasem mam też zgagę. Próby leczenia zaczęły się Xifaxanem, bez poprawy. Eliminowałam laktozę, robiłam badania krwi w kierunki celiakli - wyszły negatywnie. Wykonywałam badania w kierunku pasożytów - wyszły lamblie, zostały wyleczone, objawy nie ustąpiły. Badanie w kierunku Yersinia Enterocoliticta - ujemne. Badania krwi, próby wątrobowe, cukier - w normie. Test SIBO dodatni, ale kolejne przelecznie Xifaxanem też nie dało poprawy. Kolonografia TK - okej, lekkie wydłużenie okrężnicy w esicy. Ginekologicznie okej (USG,cytologia), trochę podwyższona prolaktyna, ok 30.
Próbowałam Debretinu, Duspatalinu i Prokitu - po żadnym z wymienionych nie było zauważalnej poprawy. Odrobinę lepiej przy meteospasmylu, ale nie mogę powiedzieć że dobrze. Próbuję ziół, odstawiłam potrawy tłuste, słodycze, gazowane, staram się zyć aktywnie, jem 4-5 razy dziennie. Cały czas nie ma poprawy, stan utrzymuje się już bardzo długo rujnując mi życie towarzyskie. Nawet jeśli gazów jest trochę mniej, to nadal czuję ścisk jelita.

Co jeszcze mogłabym zrobić? 2 lata temu nie wiedziałam co to wzdęcia, dziś wstaję z nimi i kładę się spać.
Bardzo prosiłabym o jakieś sugestie,może jest coś czego jeszcze mogę spróbować, albo coś o czym mój lekarz nie pomyślał?
Proponuje zastosować dietę FODMAP przez 3 miesiące i Debutir 2x1 po posiłku 3 mce i Osłonkę Gastro 1x1 saszetka przez 40 dni. Jesli bierze Pani inne suplementy diety, leki hamujące wydzielenie kwasu solnego w żołądku to proponuje odstawić. Jak nie będzie poprawy to wizyta u specjalisty z wynikami dotychczas wykonanych badan.

Przy SIBO mamy kilka możliwości pomocy np.: dieta ketogenna, dokwaszanie żołądka plus enzymy trawienne, pobudzenie woreczka żółciowego do wydzielania żółci, zestawy ziół rozkurczowych i pobudzających wydzielanie układu trawiennego.
Warto z ginekologiem omówić temat endometriozy, niestety czasami może dawać podobne objawy, o których Pani pisze. Jeśli nie miała Pani robionych testów w kierunku SIBO (tylko włączony lek na podstawie wywiadu) to warto je wykonać (najlepiej test wodorowo-metanowy) i zobaczyć czy tam jest rzeczywisty problem, leczenie SIBO czasami nie powinno kończyć się na jednej dawce, być może konieczna jest dłuższa kuracja, włączenie leków prokinetyków. Jeśli u Pani występuje SIBO to koniecznie należy zaadresować przyczynę dlaczego wystąpiło (stres, dieta, H.pyroli, za mała ilość kwasu solnego, osłabiony kompleks mioelektryczny, niedostateczna ilość enzymów trzustkowych, problemy z wątrobą) jeśli nie zaleczy się przyczyny choroby to mimo leczenia problemy będą powracać. Zaleczenie źródła problemu nawet z "normalną" rozsądną dietą powinny dać efekt.