Mam 24 lata skończyłem w marcu choruje na schizofrenię od półtora roku i od tamtej pory nie odczuwam

6 odpowiedzi
Mam 24 lata skończyłem w marcu choruje na schizofrenię od półtora roku i od tamtej pory nie odczuwam żadnych uczuć kiedyś odczuwałem i to silnie przy słuchaniu muzyki jak ktoś mnie obrażał to mocno mnie to bolało a teraz zupełnie nic ani smutku ani złości radości i mam pytanie czy kiedyś będę czuł jakieś emocje czy już na zawsze je straciłem
Specyfika choroby jaką jest schizofrenia pokazuje, że emocje dla osób cierpiących na schizofrenie często odczuwane są jako bolesne i zbyt trudne, aby możliwe było poradzenie sobie z nimi w przeżyciu. Dlatego też obronnie zostają zaprzeczane, zahamowane lub ulegają fragmentacji. Być może dobrą próbą odratowania możliwości przeżywania emocji byłoby podjęcie psychoterapii.

Dzień Dobry, tak samo jak kolega wcześniej polecam psychoterapię. Uczucia są dość ważnym elementem funkcjonowania człowieka, wydaje się, że warto spróbować :)
Pozdrawiam
Witam Pana,

z moich obserwacji i rozmów z osobami doświadczającymi kryzysu zdrowia psychicznego takiego jak schizofrenia wiem, że to bardzo częste doświadczenie, że po kryzysie jest trudność w poczuciu uczuć, odczuwana może być swego rodzaju pustka. Może być też tak, że jest Pan na początku procesu leczenia i może to być też efekt wpływu leków na Pana, tu warto byłoby porozmawiać o tym z swoim lekarzem-psychiatrą, może zaproponuje Panu dodatkowo leki przeciwdepresyjne albo zmieni aktualne leki albo zmieni dawkę. Często z moich rozmów z osobami, które doświadczają schizofrenii wynika, że czasem potrzebny jest dłuższy czas żeby wrócić do pewnej równowagi, dawnego poziomu odczuwania uczuć. Zgadzam się z kolegami powyżej, że bardzo przydatna w procesie odzyskiwania kontaktu ze sobą, swoich uczuć jest psychoterapia - indywidualna albo grupowa, w ramach NFZ (np. Centra Zdrowia Psychicznego działające w całym kraju, albo Poradnie Zdrowia Psychicznego), psychoterapia prywatnie. Bardzo cenna jest, ciągle nowość w naszym kraju tzn., możliwość porozmawiania z kimś kto jest tzw. Ekspertem przez doświadczenie - czyli sam przeszedł kryzys zdrowia psychicznego a teraz wspiera inne osoby (takie osoby działają w Centrach Zdrowia Psychicznego jako Asystenci Zdrowienia oraz w różnych organizacjach pozarządowych jako Edukatorzy czy Doradcy), dużo informacji o Ekspertach przez doświadczenie można znaleźć w internecie. Może Pan też pomyśleć o dołączeniu do jakiejś grupy wsparcia.
Zachęcam, żeby poszukać dla siebie jakiejś formy wsparcia. Pozdrawiam
W uzupełnieniu powyższych wypowiedzi rekomenduję terapię. Sam fakt, że zauważył Pan różnicę i brak doświadczania emocji może być dobrym omenem. Zauważa Pan czego Panu brakuje i ma Pan w żywej pamięci ten stan. W mojej opinii jest to solidny punkty wyjścia do dalszej pracy. Życzę wytrwałości i dobrego nastawienia w konstruktywnej zmianie, a może powrotu do dawnego siebie sprzed choroby . Pozdrawiam .
Medycyna już dużo wie na temat schizofrenii oraz zna dobre metody leczenia:) Pracuję z osobami chorującymi na schizofrenię i wiem że choroba często "odpuszcza" i czasem przez lata objawy mogą nie występować, a objawem jest m.in "pustka emocjonalna", którą Pan opisuje. Proszę pamiętać o systematycznym przyjmowaniu leków, bo to jest podstawa w walce z chorobą oraz tak jak moi poprzednicy zachęcam do psychoterapii ponieważ ona pozwoli Pan poznać oraz zrozumieć swoje emocje . Życzę dużo zdrowia:)
Witam Serdecznie,
Mając na uwadze moje doświadczenia w pracy z tą chorobą, polecam przede wszystkim systematyczne przyjmowanie leków, bo jest taka konieczność, jednocześnie zachęcam do rozpoczęcia pracy psychoterapeutycznej, która może pomóc zrozumieć i rozpoznać swoje emocje, życzę powrotu do zdrowia;)