lęk przed chorobą zakaźną

5 odpowiedzi
Jestem w ciąży, dotąd nie przechodziłam toksoplazmozy.Zamiast cieszyć się ciąża, nieustannie towarzyszy mi lęk i analizowanie co zjadłam i czego dotknęłam zwariowałam, do tego stopnia, ze wszystkiego dotykałam przez worek, używam rękawiczek, ręce myję cały czas po 10 razy oglądam cos zanim zjem, czy aby na pewno jest przepieczone, boje się jeść w plenerze, jeść owoców. Obuwie najlepiej jakbym ubierała tez przez rękawiczki nie daj boże żebym coś podniosła z ziemi. Nie wspomnę jeszcze o innych chorobach jak listeroza. Nie daje sobie rady z tym, mam napady płaczu i strachu co źle wpływa na ciąże i tu znowu sobie wmawiam ze tyle stresu daje dziecku,że napewno bedzie już coś nie tak. Nie mogę nad tym zapanować..
Proszę przyjąć moje usprawiedliwienia za opóźnienie w odpowiedzi. Byłem chory i nie mogłem odpisać.
Z opisu sądząc można sugerować nerwicę natręctw. Powoduje to obniżenie nastroju i dezorganizuje życie. Proszę nie zwlekać i podjąć leczenie u psychiatry. I dobrze byłoby jak najszybciej. Mimo ciąży. Nie Pani jedna przeżywa w tym okresie zaburzenia nerwicowe. Ciąża to nie choroba, jak wiadomo, ale to wyzwanie, któremu czasem trudno sprostać.
Leczenie pomoże uporać się z problemem.
Pozdrawiam
K.W.C.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. A czy te objawy były obecne już przed ciążą. Generalnie objawy o któorych Pani wspomina mogą występować w pewnych zaburzeniach psychicznych, natomiast również mogą wiązać się ze znacznym lękiem przed infekcją w czasie ciąży. Proszę zgłosić się na badanie do psychiatry.
Witam, z tego co Pani pisze odnoszę wrażenie, że pewne natręctwa - zwłaszcza obsesyjne myśli dotyczące możliwości zakażenia się musiały być już obecne przed ciążą a ciąża je jeszcze nasiliła. Natrętne myśli, czynności i rytuały są trudne do opanowania bez leczenia farmakologicznego, a ono jest na chwilę obecną dla Pani z racji na ciążę niewskazane. Pozostaje psychoterapia, Radzę skorzystać z pomocy terapeuty jak najszybciej, a po porodzie rozważyć włączenie leków. Nie byłoby to dobre, gdyby z powodu swoich obaw również i dziecko wychowywałaby Pani "sterylnie", dziecko musi mieć styczność z obecnymi wszędzie drobnoustrojami, aby mógł wykształcić się jego układ odpornościowy. Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam.
Witam.

Ciąża jako szczególny stan w życiu kobiety może nasilać pewne cechy charakteru, które wcześniej istniały lub powodować całkiem nowe dolegliwości. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry na wizytę i wspólnie podjąć decyzje odnośnie leczenia. W zależności od zaawansowania ciąży i Pani osobistej decyzji, można zozwazyc leczenie farmakologiczne lub psychoterapię. Zachęcam Panią do odbycia konsultacji psychiatrycznej. Działanie skutecznie pomaga w radzeniu sobie z różnymi lękami.

Pozdrawiam serdecznie.
Witam,

okres ciąży może budzić wiele lęków i obaw (związanych np. z rolą matki, zmianami w dotychczasowym życiu)- czasami lęki mogą przybrać formę zamartwiania i niepokojów dot. grążących chorób. Wydaje się, że w Pani przypadku mają charakter błędnego koła- niepokój wyzwala objawy, które mogą niekorzystnie wpływać na ciąże- co z kolei potęguje objawy lęku.
Nadrzędną zasadą w leczeniu psychiatrycznym w trakcie ciąży jest unikanie farmakoterapii- jeśli to możliwe. Pierwszoplanową rolę odgrywa psychoterapia wspierająca, metody relaksacyjne i psychoedukacja. Włączenie farmakoterapii wymaga dokonania bilansu: możliwych korzyści z jej wprowadzenia w stosunku do możliwego ryzyka- choć istnieje kilka leków, które można uznać za w miarę bezpieczne w czasie ciąży.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.