leczenie stomatologiczne a gronkowiec

63 odpowiedzi
Czy osoba u której w wymazie z gardła wyszedł gronkowiec złocisty, może być leczona stomatologicznie (np. leczenie kanałowe, ekstrakcja, zabieg higieny)? Jest jakieś niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta? Np. czy jest możliwe, żeby w trakcie zabiegów stomatologicznych u takiego pacjenta bakterie gronkowca przedostały się do krwi powodując zakażenie?
Gronkowiec złocisty to bardzo podła bakteria. Może dawać poważne powikłania. Co prawda jama ustna jest siedliskiem najróżniejszych patogenów, ale mając świadomość posiadnia jednego z najgorszych... lepiej go najpierw wyeliminować. Prawdopodobieństwo dostania się do krwioobiegu podczas zabiegów stomatologicznych jest bardzo duże.
Pozdrawiam

Witam! Na w/w pytanie udzieliłam już wczoraj obszerną odpowiedź. Pozdrawiam. Joanna Ziółkowska
Witam. Przede wszystkim w takim przypadku powinno się wyeliminować się źródło zakażenia, czyli lekarz rodzinny lub laryngolog powinien zlecić odpowiedni antybiotyk. Nie mniej jednak, w przypadku trudności z wykryciem źródła zakażenia czasem przyczyna tkwi w chorobach zębów. Wówczas potrzebna jest współpraca pomiędzy lekarzami prowadzącymi. Zapraszam na konsultację
Jest możliwe nadkażenie ,ale wszystko zależy od odporności pacjenta. Wskazany byłby antybiogram przed wizytą i w zależności od oceny antybiogramu można dla bezpieczeństwa wykonać w osłonie celowanego antybiotyku.
Ok 10-50% populacji jest nosicielem gronkowca. U zdrowego czlowieka utrzymuje sie stan równowagi bakteryjnej miedzy bakteriami stale obecnymi a patogennymi w organizmie.Samo nosicielstwo nie jest zagrożeniem. W przypadku spadku odporności,częstych dializ,restrykcyjnych diet ,czy innych chorob moze dojsc do zakażenia przez namnozenie sie tych bakterii.Rzeczywiście przedostanie sie gronkowca do krwiobiegu także moze skutkować zakażeniem narządów wewnętrznych.
Każdą wiec wizytę stomatologiczną powinien Pan traktowac ostrożnie,informując lekarza o wynikach wymazu.Zabiegi standardowe,leczenie próchnicy,czy skaling a także procedury endodontyczne nie stanowią zagrożenia o ile nie ma rozleglego krwawienia Np.z dziąseł.W takich przypadkach oraz po ekstracjach zalecałabym osłonę antybiotykową.
Witam , podobno 70% populacji jest nosicielem gronkowca , a objawy choroby są tylko u nielicznych. Nie przeprowadamy takich statystyk i ciężko powiedzieć ?
Zakażenia gronkowcem diagnozuje się na podstawie badań krwi, moczu lub próbki tkanki z zakażonego obszaru, sprawdzających obecność bakterii. W razie wyniku dodatniego przeprowadzane są dalsze badania w celu sprawdzenia, który antybiotyk będzie skuteczny.
moze byc leczona
Teoretycznie wszystko jest możliwe. Gronkowiec złocisty jest powszechną bakterią występującą na skórze, dlatego myje się ręce przed zabiegami chirurgicznymi. Niebezpieczne są natomiast tzw. zakażenia szpitalne gronkowcem metycylinoodpornym . Pozdrawiam
Gronkowiec złocisty jest bardzo powszechny i niestety bardzo złośliwy .To bakteria, która szybko uodparnia sie na działania lekarza i pacjenta. Chore zeby również mogą być rezerwuarem tych bakterii, dlatego trzeba je wyleczyć lub usunąć zeby nie nadające sie do leczenia.
Im szybciej pozbędziemy sie miejsc bytowania bakterii tym lepiej. Poinformuj swojego stomatologa o fakcie zdiagnozowania gronkowca. Pozwoli to na wdrożenie np płukania jamy ustnej przed każdym zabiegiem profesjonalnym płynem przeciwbakteryjnym. Leczenie kanałowe przeprowadzane w osłonie koferdamu zabezpiecza zab przed kontaktem z jamą ustna. W szczególnych przypadkach lekarz może zlecić osłonę antybiotykowa na podstawie antybiogramu leków działających na Twoja bakterie.
Z jakiego powodu był pobierany wymaz?
Witam. Osoba, u której w wymazie z gardła wyszedł gronkowiec złocisty może być leczona stomatologicznie. Leczenie takiego pacjenta, powinno odbywać się po kuracji antybiotykowej, którą dostosuje lekarz by nie doszło do bakteriemii czyli wysiewu krwi do organizmu. Pozdrawiam Ania Gołota
Duża część pacjentów, nawet nie wie, że jest nosicielem tego gronkowca i nie występują u nich żadne objawy chorobowe. U takich pacjentów nie widzę przeciwwskazań do leczenia. W końcu nie jest to jedyna bakteria bytująca w jamie ustnej czy gardle. W przypadku usunięcia zęba, czy kamienia, zawsze dochodzi do przejściowej bakteriemi. Czasem też nie mamy większego wyjścia, jeśli chodzi o chociażby zabieg ekstrakcji w przypadku pacjenta bólowego, z nierokującym zębem przyczynowym. Oczywiście w razie potrzeby, czy też profilaktyki można podać celowany antybiotyk przed, bądź też po zabiegu. Finalnie jeśli bakteria wyszła w wymazie, ale pacjent czuje się zdrowy, nie widzę sensu zaniechania jakiegokolwiek zabiegu zachowawczego, a w przypadku chirurgicznego wdrożyłbym celowaną antybiotykoterapię.
Witam.Kwestią zasadniczą jest czy osoba z gronkowcem w gardle podjęła leczenie tegoż patogenu.Trudno wymagać by pacjent ryzykował utratę zębów z powodu zakażenia.Uważam że zabiegi inwazyjne np.ekstrakcje lub głębokie czyszczenie złogów związane z krwawieniem można wykonać w osłonie antybiotykowej.Leczenie kanałowe wykonuje się z użyciem roztworów podchlorynu, który ma działanie bakteriobójcze.Rozumując logicznie gdyby każde zranienie było zagrożeniem to rana przy nagryzieniu policzka czy krwawiące dziąsło od używania zbyt twardej szczoteczki stanowiłoby niebezpieczeństwo a tak się nie dzieje.Ważne jest podjęcie próby wyleczenia gronkowca by uniknąć powikłań.pozdrawiam Olekszak
Zabiegi chirurgiczne w osłonę antybiotykowej. Stomatologa zachowawcza niekoniecznie, jeśli bezobjawowo. Jeśli nie są to pilne sprawy, oczywiscie lepiej najpierw zastosować antybiotykoterapię celowaną i postarać się pozbyć gronkowca.
Wszystko jest możliwe na tym świecie. Dlatego trzeba zachować ostrożność podczas zabiegu.
Witam,
Tak . Może być leczony.
Gronkowiec złocisty jest bakterią, której nosicielami jest bardzo wiele osób. Tylko u niektórych wywołuje on objawy. Należy poinformować stomatologa o swoich wszystkich schorzeniach i wtedy będzie podjęta decyzja o ewentualnej osłonie antybiotykowej podczas zabiegów stomatologicznych. Należy pamiętać ,że każdy człowiek ma świetnie działający system obronny organizmu który reaguje na bakterie dostające się do krwi. Gdyby tak nie było każde skaleczenie groziłoby ciężkimi powikłaniami. Pacjenci z upośledzoną odpornością mają wtedy powody do obaw, pacjenci ze sztucznymi zastawkami serca, po przeszczepach...
Witam sama obecność gronkowca złocistego w wymazie z gardła o niczym nie świadczy gdyż gronkowce sa bardzo powszechnie występującymi drobnoustrojami zarówno błonach śluzowych jak i na skórze .Wazne jest jaki szczep został oznaczony, czy występują jakies objawy chorobowe, i czy były wykonywane dodatkowe badania CRP, OB .Z opisanej sytuacji nie widze przeciwwskazan do leczenia stomatologicznego Pozdraeism serdecznie
Witam,
Zakażenie gronkowcem nie stanowi p/wskazania do leczenia stomatologicznego.Bardziej inwazyjne zabiegi można wykonywać w osłonie antybiotykowej.
Pozdrawiam M.Iwan
Napewno odradzałabym ekstrakcje zębów i inne zabiegi chirurgiczne z przerwaniem ciągłości błon śluzowych.
Dzień dobry. Gronkowiec złocisty na stałe lub rzadko czasowo bytuje w jamie nosowej i na skórze każdego człowieka. W zdrowej jamie ustnej w pełnej równowadze żyje sobie ok 500 gat bakterii, a leczenie kanałowe cechuje wysoki poziom czystości pola zabiegowego.
Jeśli ktoś jest z grupy ryzyka, takie leczenie przeprowadza się w porozumieniu z lekarzem prowadzącym kardiolog, onkolog itd. Rozumiem, że szczep nie należ do szczególnie lekoopornych bo to już pytanie do specjalisty z zakresu chorób zakaźnych.
Gronkoweic najpierw powinien zostać unicestwiony za pomocą antybiotyku, po ponownym wymazie który potwierdzi wyleczenie leczenie stomatologiczne jest możliwe
Witam ,tak może być leczona .
U pacjentów z grupy ryzyka a do takich należy pacjent z gronkowcem złocistym stosuje się odpowiednią profilaktykę antybiotykowa
Witam
Proszę zasięgnąć informacji od lekarza rodzinnego
Jeżeli w wyrazie z gardła gronkowiec leczenie może byc
Gronkowcem jesteśmy otoczeni całe życie wszyscy połowa populacji ludzkiej w zależności od zjadliwości i wrażliwości na dany szczep oraz od siły układu immunologicznego zdarzają się zakażenia lub nadkażenia. Nie jest przeciwskazaniem posiadanie gronkowca , bardziej prawdopodobne jest ze dana osoba zarazi sie w autobusie miejskim czy na basenie , niz w sterylnym gabinecie lekarskim. Taka osoba tez powinna to zgłaszać gdyz moze zakazic personel medyczny w danej placówce.
Tak, bakterie dostają się do krwi zwłaszcza przy ekstrakcji.
mozna leczyc ale w osłonie antybiotykowej
To pytanie mogłoby tyczyc sie wszystkich zabiegów - nie tylko stomatologicznych. Należy odróżnic nosicielstwo gronkowca złocistego, występujące u 60% populacji od zakażenia gronkowcem. Na zakażenie najczęście narazone są osoby z obnizoną odpornością, osłabione, niedożywione, przyjmujące leki immunosupresyjne, obciążone chorobami układowym i takimi jak marskość wątroby, choroby metaboliczne, nowotwory. Nie zmiena to faktu, że jeżeli zachodzi potrzeba leczenia danego schorzenia np. próchnicy w jamie ustnej - należy je podjąć, zachowując szczególne środki ostrożności dla pacjenta i lekarza.
Jeżeli pacjent zakażony gronkowcem leczy się już długotrwałe na niego, to przy różnych zabiegach stomatologicznych może dojść do zakażenia i miejscowej bakteriemii. Faktycznie stan taki może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta , ale również dla lekarza i reszty personelu. Pozdrawiam serdecznie.
Jak najbardziej tak, zapraszam na wizytę podczas której wszystko wytłumaczę i zaplanuję leczenie. Pozdrawiam serdecznie.
Bezpieczne zabiegi stomatologiczne to takie gdy mikrobiom jest w równowadze. Jeżeli nie ma objawów klinicznych zakażenia gronkowcem niezbędne leczenie można wykonać.
Dzień dobry
Taka osoba może być leczona stomatologicznie, jednak zabiegi w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek (np. usunięcie zęba) muszą być wykonywane pod osłoną antybiotykową.
Pozdrawiam
Oczywiście że jest możliwość na uogólnione zakażenie.
Leczenie podstawowe jak leczenie próchnicy nie jest przeciwwskazane.Inne zabiegi powinny odbywać się w osłonie antybiotykowej.Konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym w celu zaplanowania leczenia zakażenia.Każdy zabieg w trakcie którego następuje przerwanie ciągłości tkanek niesie ze sobą ryzyko zakażenia ogólnoustrojowego.
Witam,
Wiele osób jest nosicielami gronkowca, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Bezobjawowe zakażnie przy prawidłowym zdrowiu ogólnym nie jest samym w sobie przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Oczywiście w takim przypadku zawsze najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym, żeby przeprowadził badanie i szczegółowo odpowiedział na wszystkie pytania.
Serdecznie pozdrawiam.
Taka osoba może być leczona stomatologicznie,wskazana byłaby osłona antybiotykowa.
Ubytki, kamień nazębny, i zakażenia w jamie ustnej mogą sprowokować zaburzenia naturalnej flory i powiększeni stężenia gronkowca złocistego. Zakażenie jeżeli nie leczone morze sprowokować objawi w innych częściach ciała. Tatrze jak najbardziej proponuje rozpoczęcie leczenia jeżeli to jest możliwe.
Dodatkowe czynniki mogą wpłynąć na decyzje. Np. Czy pacjent jest aktualnie obciążony innymi chorobami i czy bierze lekki. Jeżeli Stan pacjenta jest stabilny to leczenie jest jak najbardziej konieczne aby przywrócić homeostazę w jamie ustnej. Gronkowiec złocisty, w zdrowym pacjencie, jest naturalna częścią flory bakteryjnej która komponuje się z olbrzymiej różnorodnością mikrobiologicznej.
Powodzenia i wesołych świat
Witam.

Gronkowiec złocisty to bardzo niebezpieczna bakteria,która żyje w warunkach telnowych i beztlenowych. Trudno leczy się ją antybiotykami, a szczepionki niestety nie ma. Zarażamy się główniw wtedy, gdy spada nasza odporność. Bardzo duża część ludzkości może być nią zarażona.
W przypadku wizyt stomatologicznych zawsze istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się tej bakterii w organizmie. Niestety zabiegi stomatologiczne również trzeba wykonywać.
W tym przypadku radziłabym podnieś odpornośc poprzez branie Colostrum, dużych dawk wit C ( acerola ), wit.D.i udać się na wizytę do stomatologa.

Pozdrawiam

Justyna Tecław
Witam serdecznie, około 10 do 50% populacji ludzkiej stale lub okresowo jest nosicielami bakerii gromkowca złocistego bez wystąpienia objawów chorobowych. Bakteria ta może przeniknąć do organizmu (naczynia krwionośne, tkanki) przez skórę, błony śluzowe, błonę śluzową jamy ustnej zwłaszcza kiedy powstają mikrourazy podczas jedzenia, szczotkowania zębów, czy zabiegów stomatologicznych. Podjęcie odpowiedniego leczenia zależy od tego czy w związku z obecnością gromkowca złocisego w wymazie występują objawy chorobowe czy nie. Jeśli jest aktywna infekcja dróg oddechowych zalecam konsultację z lek. otolaryngologiem. W przypadku bezobiawowego nosicielstwa tej bakterii można podejmować się zabiegów stomatologicznych.

Pozdrawiam i zapraszam na wizytę.
Jeżeli zostało podjęte leczenie, to nie ma przeciwwskazań do leczenia dentystycznego. Są pewne wyjątki, ale to temat zbyt obszerny na forum.

Pozdrawiam i zachęcam do konsultacji bezpośrednich.

Rafał Karski.
Podczas zabiegów stomatologicznych istnieje ryzyko przedostania się bakterii bytujących w jamie ustnej do krwioobiegu dlatego lepiej jest pozbyć się gronkowca przed wizytą u stomatologa .
Pozdrawiam Ewa Raczmanska-Kaniewska
Gronkowiec złocisty wchodzi w skład flory fizjologicznej gardła i nosa i jest stale obecny nawet u 20-30% populacji. Wychodowanie tej bakterii z wymazu nie jest jednoznaczne z zakażeniem nią. Jeżeli oprócz tego nie występują objawy charakterystyczne dla zakażenia gronkowcem złocistym nie ma przeciwwskazań do zabiegów stomatologicznych.
Witam serdecznie. Jeśli stwierdzono w wymazie gardła gronkowca złocistego to w pierwszej kolejności należy wykonać badanie ASO na obecność gronkowca we krwi. Na takie badanie kieruje lekarz rodzinny, można je również wykonać prywatnie. Po wykonaniu badania, jeśli ASO jest podniesione, to lekarz rodzinny przeprowadzi konieczną terapię antybiotykową. Dopiero po takiej procedurze sugerowała bym dalsze leczenie np. stomatologiczne. Ważnym aspektem jest również ustalenie źródła zakażenia, mogą to być migdałki podniebienne lub nawet przewlekły stan ropny zęba. Takiej sytuacji nie należy bagatelizować. W przypadku podniesionego ASO czyli obecności patogenów we krwi może dojść do zaatakowania przez gronkowca ważnych narządów, min serca czy nerek. Pozdrawiam serdecznie Kamila Haus
Jeżeli pacjent jest w trakcie antybiotykoterapii, w celu zniwelowania bakterii gronkowca, wówczas leczenie stomatologiczne powinno być bezpieczne.
Jest to uzależnione od stanu klinicznego pacjenta, i potrzeby wykonania zabiegów, jeżeli miałby to być zabieg planowy, którego odłożenie na czas rekonwalescencji pozostaje bez wpływu na rozwój choroby, należy taki zabieg odłożyć.Natomiast jeżeli wynika nagła potrzeba leczenia stomatologicznego, bez którego nie możliwe jest ustabilizowanie stanu należy taki zabieg wykonać oczywiście w odpowiedniej osłonie. W każdej sytuacji przerwanie ciągłości tkanek sprawia zagrożenie infekcją spowodowaną każdą patogenną bakterią w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest stan ogólny pacjenta oraz samopoczucie w danym czasie.
Witam,
większość populacji jest nosicielami gronkowca i jeżeli pacjent nie ma szczególnych zaburzeń odporności to jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne nie stanowią problemu.
Razem z wynikiem z wymazu powinien być dołączony tzw.antybiogram, który wskazuje antybiotyk o największej skuteczności leczenia gronkowca u danego pacjenta. Zabiegi stomatologiczne, przy obecności gronkowca, mogą być powodem różnych powikłań miejscowych i ogólnych. W stanach nagłych i ostrych stomatolog podaje po zabiegu antybiotyk o szerokim spektrum działania. Życzę zdrowia i udanej kuracji celowanym antybiotykiem.
Gdy w wymazie jest gronkowiec świadczy to o infekcji bakteryjnej , czyli jest to przeciwskaznie do leczenia . Kazda infekcja jest przeciwskazaniem do leczenia.tak Bakterie mogą przedostać się do krążenia
W teorii może dojść do takiego zakażenia. Proponuję odłożenie leczenia stomatologicznego na czas walki z gronkowcem. Jeśli nie ma takiej możliwości leczenie bezwzględnie w osłonie koferdamu. Należałoby się zastanowi również nad zasadnością prewencyjnej antybiotykoterapii ale to zależy od wielu czynników.
Gronkowiec złocisty jak wszystkie inne gronkowce tzw. gram dodatnie
należy do bakterii ropotwórczych i występują w postaciach
przetrwalnikowych nawet u zdrowych ludzi. Dopiero

obniżenie odporności (np. choroba, stan nieżytowy) może powodować
wzrost. Jest to bakteria beztlenowa tzn. że jej wzrost następuje wskutek
braku dopływu powietrza, powstaje wtedy ropień lub może w wypadku
sprzyjających okoliczności tworzyć lokalne zagrożenie. Bliżej na stronie :

forumpediatryczne.pl/porada/gronkowiec-zlocisty-w-wymazie-z-gardla-lub-z-nosa/2935

Leczenie stomatologiczne musi być wykonywane – jak w każdym wypadku –
aseptyczne. Nie najlepsze wyjałowienie kanału zęba przed jego
zamknięciem jest powodem występowania ziarniniaków , ropni czy przetok.
Znane są też pojedyncze przypadki sepsy. Wtedy bakterie dostają się do
krwi i są powodem chorób odogniskowych np. zapalenia stawów, wsierdzia,
nerek, przydatków itp. Musimy pamiętać, ze 75 – 80 % chorób od
ogniskowych pochodzi od zębów tj. zębów wstanie zapalnym np. ropnym czy
wskutek źle wyleczonych kanałów. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do
zachowania zębów żywych w tzw. leczeniu biologicznym. Badanie kontrolne
coroczne pacjenta musi być więc z kontrolą radiologiczną martwych zębów
(pantomogram).
U pacjenta, u którego w wymazie z gardła stwierdzono gronkowca złocistego, można przeprowadzic leczenie stomatologiczne. U części pacjentów gronkowiec ten jest standardowo stwierdzany w okolicach gardła.
Według statystyk medycznych w 80% nie zajdzie taka sytuacja ,ale pozostaje nam jeszcze 20% margines ryzyka wiec trzeba sie do takiej wizyty odpowiednio przygotować
Temat jest do omówienia i przebadania, osobiście , w gabinecie stomatologicznym
pozdrawiam
Agnieszka Cybulska-Wijatkowska
Należy unikać zabiegów krwawych, leczenie zachowawcze próchnicy jest dozwolone. Najlepszym pomysłem byłoby jednak najpierw wyleczenie gardła, a potem lecz.stomatologiczne
Należy przejść antybiotykoterapię w celu wyeliminowania bakterii, zanim przystąpi się do jakichkolwiek zabiegów.
Witam,
Niestety (czasem na szczęście) w żywym organizmie możliwe jest prawie wszystko...
Według badań gronkowiec złocisty izolowany jest w jamie ustnej u około 5-15% społeczeństwa.
Jego wpływ na stan jamy ustnej nie jest do końca znany :(
Prowadzonych jest wiele badań, jednak wyniki w dalszym ciągu nie są jednoznaczne.
Warto ustalić czy obecny gronkowiec złocisty jest szczepem metycylinowrażliwym (MSSA) czy metycylinoopornym (methicillin-resistant Staphylococcus aureus - MRSA).
Ten drugi, groźniejszy szczep występuje znacznie rzadziej (około 5-10% przypadków).

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się zakażenia należy rozważyć przeprowadzenie koniecznych zabiegów chirurgicznych oraz profilaktycznych w osłonie antybiotykowej.

Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe, sytuacja wygląda inaczej:
Leczenie endodontyczne ZAWSZE powinno być przeprowadzane w izolacji od jamy ustnej. Służy do tego koferdam - gumowa bariera oddzielająca wnętrze zęba od środowiska jamy ustnej. W ten sposób eliminowany jest wpływ flory bakteryjnej jamy ustnej na przebieg leczenia endodontycznego; nie ma konieczności podawania antybiotyków.
Leczenie kanałowe przeprowadzone bez izolacji pola zabiegowego (bez użycia koferdamu) jest błędem w sztuce; znacznie zwiększa ryzyko niepowodzenia.
Pozdrawiam,
Tomasz Zbożeń
może a dla pewności można ustawić osłonę antybiotykową
Witam.
Leczenie zachowawcze i kanałowe potrzebna prowadzić w Koferdamie, a ekstrakcje i zabiegi higieniczne w osłonie antybiotyków. Niestety wiele szczepów wytwarza toksyne panicylaze, dzięki której bakterie są odporne na penicyline. Wiele osób jest nosicielami bakterii gronkowca. Bardzo istotne rolę odgrywa także wzmacnianie odporności organizmu.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
Ryzyko jest zwiększone przy zaburzeniach odporności i dotyczy jedynie zabiegów chirurgicznych lub takich gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek śluzówkowo-dziąsłowych. Teoretycznie przy leczeniu próchnicy czy leczeniu kanałowym w koferdamie ryzyko jest zminimalizowane. Lepiej jednak zlikwidować zakażenie pierwotne.
Jak najbardziej zabiegi stomatologiczne są możliwe i bezpieczne,pozdrawiam