Krótsza kończyna

1 odpowiedzi
Witam! Urodzilam sie z dysplazja stawu biodrowego, niestety opiekunowie zaniedbali korygowanie tej wady, w zwiazku z czym jedna konczyna jest pozornie krotsza od drugiej, jedna kosc biodrowa jest wyraźnie niżej o ok 2cm wzgledem drugiej. Przy maksymalnym rozkroku w pozycji stojacej kosci biodrowe sie zrownuja wysokościa i uslyszalam opinie, ze w takim razie to kwestia mięśni i jest szansa na chociaz czesciowa poprawe sytuacji. Mam 25 lat, jestem bardzo aktywna sportowo (kulturystyka), niestety krzywa miednica psuje mi szyki i obawiam sie, ze przyczynia sie do czestych "atakow" m.gruszkowatego i przykurczów biodrowo-ledzwiowego- jakbym nie rolowala, rozciagala, kłuła igłami (punkty spustowe) tak problem jest caly czas, nawraca przynajmniej raz na 3 miesiace. Od ok 7-10 roku zycia z przerwa miedzy 15 a 18rz nosze wkladke w "krotszej" nodze, jej wysokosc rosla ze mna, od 1 cm do niecalych 2cm obecnie. Przechodzac do sedna- czy jest szansa na zreformowanie moich bioder by je wyrównać tak bym nie musiala uzywac wkladki? Czy na okres ewentualnej rehabilitacji bede musiala zrezygnowac z ciezarow lub treningow w ogole? I czy na pierwszą wizyte potrzebuje przyniesc cos wiecej poza swoim uposledzonym biodrem? :-) Pozdrawiam,
Ania
Dobry wieczór, Pomiar długości kończyn jest zawsze kłopotliwy. Rzeczywistą długość można obliczyć tylko na podstawie zdjęć rtg. Funkcjonalną; palpacją, obserwacją i testami funkcjonalnymi. Wystarczy lekka zmiana ustawienia w dowolnej płaszczyźnie kończyny dolnej w porównaniu do drugiej i mamy funkcjonalne skrócenie. Czy się uda pozbyć wkładki ? Zobaczymy, ale jeżeli mamy na wstępie różnice 2 cm będzie ciężko. Nawracające problemy (co trzy miesiące) świadczą o słabym wyniku rehabilitacji albo złym treningu. Należy poprawić oba aspekty :) Podczas rehabilitacji u mnie raczej nie zabronię treningów :) ale coś na pewno zmodyfikujemy Pozdrawiam i zapraszam