jestem po udarze mam tez "dziurke" miedzy przedsionkami i migotanie przedsionków. czy można wyelimin

7 odpowiedzi
jestem po udarze mam tez "dziurke" miedzy przedsionkami i migotanie przedsionków. czy można wyeliminować migotanie przedsionków( krioablacja balonowa) a nastepnie zatkać dziurke tzw parasolką?
Prawdopodobnie można. Trzeba jednak dokładnie rozważyć możliwe korzyści a także ryzyko. Zapraszam na wizytę.

Dzień dobry,
Rzeczywiście obie procedury są wykonywane w opisywanych przez Pana/Panią schorzeniach ale aby je wykonać muszą być spełnione pewne warunki kliniczne jak i anatomiczne. Stąd bardzo ważna jest konsultacja kardiologiczna w celu ustalenia strategii postępowania. Chciałem dodać, że ablacja migotania przedsionków nie eliminuje całkowicie tej arytmii.
Odpowiedź na oba pytania najprawdopodobniej brzmi TAK! Wszystko zależy jednak jaki typ ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej jest u pacjenta. Do zamknięcia przezskórnego zapinką (parasolką) kwalifikuje się najczęściej występujący typ 2 ubytku.
Jeżeli chodzi o zabieg ablacji to konieczna jest konsultacja u elektrofizjologa (kardiologa zajmującego się zabiegami ablacji) w celu kwalifikacji do odpowiedniego zabiegu. Wcześniej konieczne jest wykonanie badania echo serca oraz tomografii komputerowej serca (ocena ubytku, przedsionków, żył płucnych).
Pozdrawiam serdecznie,
Dr med. Michał Tomaszewski
Migotanie przedsionków to choroba która zwiększa ryzyko udaru mózgu, dlatego należy przyjmować leki przeciwkrzepliwe. Ablacja może wyleczyć migotanie przedsionków, ale jej skuteczność zależy od wieku - najlepszym kandydatem jest młody pacjent z silnie objawową arytmią bez innych chorób serca, ale i tak po udarze należałoby rozważyć pozostawienie leczenia przeciwkrzepliwego. Drożny otwór owalny w przegrodzie międzyprzedsionkowej (PFO) zamyka się jeżeli występuje udar o nieznanej przyczynie, a ubytek w przegrodzie (ASD) jeżeli jest istotny klinicznie przeciek
Dzień dobry! Teoretycznie można, ale w praktyce nie każde migotanie przedsionków leczy się ablacją i nie każdy otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej się zamyka. Decyzja należy do Pani/Pana kardiologa prowadzącego, najprawdopodobniej po konsultacji tzw. Kardiogrupy (kardiolog prowadzący, kardiolog inwazyjny, elektrofizjolog, kardiochirurg).
Natychmiast należy włączyć leczenie przeciwkrzepliwe!Należy w porozumieniu z lekarzem
rozważyć ablację lub inną próbę powrotu rytmu zatokowego{ w zależności od wieku} i również rozważyć operację ubytku międzyprzedsionkowego.Pozdrawiam
Szanowna Pani / Szanowny Panie.
Owszem, medycyna oferuje możliwość korekcji wrodzonej wady serca w postaci ubytku przegrody przedsionków oraz zabieg zmniejszający ryzyko pojawiania się migotania przedsionków. Możliwość przeprowadzenia leczenia zabiegowego ww. problemów może być oceniona poprzez wnikliwą analizę sytuacji zdrowotnej w oparciu o wyniki diagnostyki kardiologicznej, a czasami także neurologicznej.