Jestem gruba mimo, że się odchudzam. Dlaczego?

4 odpowiedzi
Od nowego roku postanowiłam wziąć się za siebie i zrzucić zbędne kilogramy tak, aby na wiosnę pochwalić się nową sylwetką. Odchudzanie nie idzie mi jednak najlepiej. Mimo forsownych ćwiczeń, moja waga i sylwetka nie ulegają zmianie, a trenuję już dość długo. Zaczynam się zastanawiać, czy moim problemem nie jest otyłość. Gdzie może leżeć przyczyna moich problemów ze zrzucaniem wagi?
Witam, Tak naprawde nic nie wspomina Pani o swoim sposobie myslenia i emocjach, jakie towarzyszą temu procesowi. A to może generować Pani codzienne działania i decyzje żywieniowe. Trudno mówic o przyczynach takiego stanu rzeczy konkretnie u Pani, poniewaz nie znam kontekstu i całej historii. Ale jeśli mówimy o możliwych przyczynach takiego stanu rzeczy to może mieć wpływ postawa rodziny, sposób myślenia, emocje (poczucie winy, wyrzuty sumienia po zjedzeniu czegos niewłaściwego), motywacja do osiągnięcia celu, jaką Pani sobie załozyła, ile czasu dała sobie Pani na realizacje (czy nie za mało?), skąd czerpie Pani wsparcie. Zapraszam do indywidualnej konsultacji w tej kwestii. Znajomość przyczyn pomaga w ewentualnych rozwiązaniach. Powodzenia:-)

Bez wyników badań ciężko jest mi cokolwiek powiedzieć. Trudności w odchudzaniu mogą by związane z zaburzeniami hormonalnymi. Być może forsowne ćwiczenia i zbyt niska kaloryczność diety dodatkowo przyczyniają się do problemów z obniżeniem masy ciała.
Zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
Posiadam zbyt mało informacji, aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Dietetyk powinien przeanalizować Pani dotychczasową dietę. Zarówno gdy jemy za dużo jak i za mało (!) to możemy nie chudnąć. Często zdarza się, że jemy zbyt mało w porównaniu do forsownych ćwiczeń i nie chudniemy. Dobrze byłoby wybrać się do lekarza i zrobić podstawowe badania typu morfologia, badanie moczu, poziom glukozy. Należy też zbadać chociaż TSH by wykluczyć problemy hormonalne.
Witam serdecznie

Szczególną uwagę zwróciłem na stwierdzenie "forsowne ćwiczenia". Panuje błędne przekonanie, że modelowanie sylwetki wiąże się z treningami trwającymi godziny oraz restrykcyjną dietą. Takie podejście indukuje wysoki poziom stresu dla organizmu, który przekłada się na zaburzenia metabolizmu. Kluczem do uzyskania długotrwałych efektów i zachowania zdrowia jest wprowadzenie bodźca treningowego i żywieniowego, który nie będzie dla organizmu destrukcyjny pod względem psychologicznym i fizjologicznym. Jako Dietetyk kliniczny i Trener Personalny wiem, że zbyt ciężki trening i źle dobrana dieta ( pod kątem zarówno deficytu kalorycznego jak i rozkładu poszczególnych makroskładników, ale też niedostosowana do tryby życia) mogą spowodować bardzo poważne zaburzenia metaboliczne. I najmniej dokuczliwym z nich będzie brak zmian w sylwetce. W szczególności dotyczy to kobiecego organizmu, który pod względem hormonalnym jest bardzo wrażliwy na deficyt kalorii i nadmierny wysiłek fizyczny.

Pozdrawiam
Mateusz Seder