Jestem 5 lat po ślubie, mamy małe dziecko. Od czasu jego narodzin (2lata) mieliśmy dla siebie mniej

2 odpowiedzi
Jestem 5 lat po ślubie, mamy małe dziecko. Od czasu jego narodzin (2lata) mieliśmy dla siebie mniej czasu...wydawało mi się, że wszystko gra, ale mąż stwierdził, ze oddalilismy sie od siebie, w łóżku również, co pewnie jest trochę prawdą. Powiedział, ze chyba juz mu nie zależy, ze sam nie wie czego chce, ze chyba milosc wygasla..jeszcze kilka miesięcy temu było ok, wydawało się, że jest ok. Co robic, jak to ratować. Próbuje, on mówi że nie chce mu sie nic, nie chce nic robić w tym kierunku...z drugiej strony jest w domu, nie odszedł, ale tak się nie da funkcjonować.. Jak do tego podejść? Pogodzić się z tym, że nie kocha i odpuścić, rozejsc się? Czy czekac, ratować? Jak? Proponowalam wizytę u psychologa razem, niestety on nie chce...
Droga Pani! Kryzys w związku, w którym pojawia się dziecko jest czymś naturalnym, wynikającym z konieczności zaadaptowania się do nowych okoliczności, a jednocześnie bardzo trudnym, gdyż zmienia się cały system rodziny - już nie dwoje, a troje; już nie tylko w roli partnera/partnerki, ale także matki i ojca; już nie tylko ma się teściów/swoich rodziców, ale także krewnych w rolach dziadków. Jedyne, co się nie zmienia, to długość doby, w której trzeba pomieścić liczne obowiązki, zadania i potrzeby wszystkich członków rodziny, czasem zreorganiozować je, a czasem z niektórych zrezygnować. Zdarza się, że cierpi na tym bliskość i prywatna przestrzeń partnerów. Nie zawsze dzieje się to w zauważalny sposób, jeżeli bieżących spraw na co dzień jest sporo. Zgadza się Pani z partnerem, że oddalili się Państwo od siebie. Z Pani wypowiedzi zrozumiałam, że podejmuje Pani wysiłki odbudowy relacji, ale trudno jest znieść bierność partnera - zarówno nie walczy o związek, jak i nie podejmuje działąń związanych z rozstaniem. Być może potrzebuje więcej czasu, być może ewentualna uraza i poczucie zranienia wciąż nie pozwalają mu odwzajemnić Pani starań, a być może rzeczywiście jego uczucie się zmieniło i nie wie, jak odejść - trudno powiedzieć, jakie są dylematy Pani męża... Pani może omówić swoje bez niego na terapii indywidualnej, co na pewno przełoży się na lepsze rozumienie tego, co zaszło w Pani małżeństwie i jak dalej postępować.

Dzień dobry,
są Państwo 5 lat po ślubie, Państwa dziecko ma 2 lata. Zarówno mąż,jak i Pani pełnicie nowe role, doszły Państwu nowe obowiązki, pojawiło się zmęczenie, być może także nieznane dotąd emocje związane z rodzicielstwem. Przeszkadza Pani stan zawieszenia, w jakim się Państwo znaleźliście - jesteście daleko od siebie,zanikła intymność w Państwa relacji, z drugiej strony brak konkretnych decyzji i poczucia "przyczajenia". Myślę,że czasami najlepszą metodą jest dać sobie czas, dotrzeć do własnych emocji i myśli związanych z sytuacją. Prawdopodobnie warto byłoby skorzystać z terapii par,natomiast myślę,że terapia indywidualna czy choćby spotkanie z psychoterapeutą pomoże Pani poukładać priorytety czy też inaczej spojrzeć na Państwa relację.
Życzę wszystkiego dobrego!
Natalia Szymańska