jakie badanie wykonać?

5 odpowiedzi
w dzieciństwie miałem operację tzw botala,dziś chciałem zrobić rezonans magnetyczny kręgosłupa i radiolog poprosił mnie o zaświadczenie czy podczas tej operacji nie wstawiono jakiegoś metalu,ja po 33 latach nie posiadam żadnej dokumentacji medycznej z tej operacji,w szpitalu także stwierdzili że po tylu latach raczej nie uda się odnaleść tych dokumentów.chciałem zapytać czy istnieje jakieś badanie które może stwierdzić czy w tej operacji użyto jakiegoś metalu np echo serca i czy nie ma przeciw wskazań do wykonania mr
Wszelkie przedmioty metalowe można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim.

Operacja wady wrodzonej - przetrwałego przewodu Botala nie wymaga użycia żadnych materiałów które byłyby przeciwskazaniem do wykonania MRI (rezonansu) - przewód zamyka się przy pomocy nici chirurgicznych.
Dzień dobry! ECHO serca nie pokaże materiału, z jakiego wykonana jest podwiązka? klips? który został użyty podczas operacji. Proponuję zadać to pytanie doświadczonemu kardiochirurgowi dziecięcemu z portalu Znany Lekarz, który z pewną dozą prawdopodobieństwa będzie mógł wypowiedzieć się na temat materiałów, które używało się lub używa nadal do zamknięcia przetrwałego przewodu Botalla.
Szanowny Panie.
Operacja zamknięcia przewodu Botala nie wiąże się z implantacją metalowych elementów wewnątrz klatki piersiowej. Dostęp operacyjny również nie powinien pozostawić szwów metalowych. W przypadku osób dorosłych, metalowe szwy mostka widoczne są doskonale na zwykłym zdjęciu RTG klatki piersiowej. Elementy metalowe tak drobne, że na zdjęciu RTG niewidoczne (np. sterty naczyniowe) nie są przeciwwskazaniem do badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).
Należy wykona zdjęcie RTG kl piersiowej z ocena radiologiczna czy sa jakieś części metalowe, jeśli są to należy o tym poinformować radiologa w pracowni rezonansu. Mozna wykonać rezonans nawet przy obecności fragmentów metalowych ale z odpowiednim ustawieniem parametrów sprzętu. W dobrej pracowni rezonansu nie powinno byc z tym problemu