Jak zapobiegać pogłębieniu skrzywienia kręgosłupa?

6 odpowiedzi
Cierpię na skrzywienie dolnego odcinka kręgosłupa. Póki co nie jest to zbyt dokuczliwe, jednak obawiam się, że z czasem dolegliwość może się pogłębiać. Czy możliwe jest zatrzymanie tego procesu? Czy i jak mogę przeciwdziałać pogłębianiu się schorzenia? Jak na razie dolegliwość nie powoduje dyskomfortu fizycznego, jednak sama świadomość istnienia schorzenia i wizja jego pogłębiania się są – delikatnie rzecz ujmując – średnio optymistyczne.
Proponuję udać się do specjalisty ortopeda/fizjoterapeuta na osobistą konsultację w celu ustalenia planu postępowania (ćwiczenia korekcyjne, kontrola postępu/regresu wady, nauka właściwych wzorców ruchowych podczas aktywności dobowej, ustalenie źródła schorzenia).
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Trzeba umówić się na wizytę u "dobrego" fizjoterapeuty i sprawdzić co da się zrobić - zabiegi i profilaktyka
Dzień dobry proces postępowania w skrzywieniach kręgosłupa jest wspolzalezny od wieku. Dlatego dla mnie to pierwsza bardzo ważna informacja. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy była robiona juz jakaś diagnostyka ?
Przede wszystkim bardzo istotną sprawą jest odpowiednia diagnostyka - sprawdzenie jak duże jest skrzywienie, czy towarzyszy skrzywieniu rotacja pomiędzy kręgami kręgosłupa i od jak dawna proces ten trwa. Nie jest łatwo przedstawić sytuację przez internet - nie widząc pacjenta. Oczywiście zmiany mogą, ale nie muszą się pogłębiać, wszystko zalezy od przyczyny powstania skrzywienia. Ból może, ale podobnie jak wyżej, nie musi się pojawiać. Nasz organizm bardzo szybko buduje sobie kompensacje, które często maskują pierwotną przyczynę dolegliwości. Moim zdaniem warto udać się do specjalisty w celu dokonania diagnostyki i oceny obecnego stanu oraz w celu poszukania przyczyny.
Najłatwiej zapobiegać ruchem, ale odpowiednio dobranym. Odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz (jeżeli będzie do konieczne) terapia manualna mogą proces zatrzymać, a czasem go zniwelować. Niestety nie mogę odpowiedzieć konkretnie CO ZROBIĆ, gdyż nie znam stanu faktycznego. W tym celu zapraszam do gabinetu, a na pewno znajdziemy rozwiązanie :)
Jednak warto zaznaczyć, żeby być szczerym, że jest to proces. Tak samo jak proces powstawał, teraz trzeba go usunąć, niestety nie działa to na zasadzie "pstryknięcia palcem".
Ważny jest również tryb życia, hobby, ilość aktywności w ciągu dnia/tygodnia oraz wiele innych czynników, np. predyspozycje osobnicze, genetyczne. Często takie zmiany wynikają z pozycji przyjmowanej w czasie pracy, szkoły, często także w wyniku nieodpowiedniego napięcia tkanek miękkich, a czasem także w wyniku przebytych kontuzji czy urazów narządu ruchu.
Najlepiej omówić to z konkretnym specjalistą i ustalić wspólny plan działania :)
Pozdrawiam
Edyta Kulmaczewska
Witam
Warto zwrócić uwagę co Pan/i ma na myśli skrzywienie kręgosłupa. Jeżeli jest to skolioza trzeba popatrzyć skąd się ona wzięła jak długo ona już istnieje jak wyglądają poszczególne mięśnie. jak ustawiona jest miednica, oraz jak to się skompensowało.
Zalecam wizytę u fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz wykonania testów funkcjonalnych. Jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości odesłać na dalsze badania typu RTG, TM RM.
Odpowiadając na pytanie czy może się pogłębić - tak może ale nie musi :) Zatrzymanie jest możliwe korekcja także - zależna od kilku czynników.

Pozdrawiam :)
skrzywienie dotyczy odcinka dolnego czyli rozumiem rozmawiamy o odcinku lędźwiowym. nie do końca wyjaśnione jest czy mamy do czynienia ze skrzywieniem bocznym (skolioza) czy może o niestabilności . w każdym razie proponuje wizytę w gabinecie gdzie dobierzemy zestaw ćwiczeń oraz przede wszystkim przeprowadzimy badanie fizykalne które ułatwi nam późniejsze działanie.