Badanie endoskopowe diagnoza

2 odpowiedzi
Witam, mam pytanie odnośnie diagnozy gastrologa, ponieważ nie do końca udzielił mi wszystkich informacji. " Obraz endoskopowy budzi podejrzenie metaplazji przełyku- przełyku Barretta o zasięgu C2,0 M2 wg klasyfikacji praskiej". Dostałem lek Dexilant 60 mg, i lekarz pobrał dwa wycinki na obecność Helicobacter pylori( czekam na wyniki). Ogólnie w badaniu wyszło, że wszystko jest ok, oprócz tego przełyku. Czy mam się martwić? Ponieważ na internecie roi się od straszenia nowotworem.
Należy poczekać na wynik badania histopatologicznego i zgłosić się do gastroenterologa, który określi dalszy nadzór. W przypadku przełyku Barretta istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko zachorowania zachorowania na raka. Nie należy bać się ryzyka nowotworu ale trzeba skrupulatnie stosować się do zaleceń gastroenterologa

Dobry wieczór. Z tego co Pan pisze nie wiadomo czy zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego z w/w miejsca w przełyku podejrzanego o przełyk Barretta. Jest to rozpoznanie histopatologiczne, więc na ten moment nie wiemy czy mamy z nim do czynienia. Z tego powodu proszę się jeszcze nie martwić na zapas.