Jak sobie poradzić z nerwicą ?

4 odpowiedzi
Witam. Moim problemem jest ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, czasem czuję odrealnienie gdzie się stresuję, jestem przemęczona lub po prostu bez powodu. Często mam kołatanie serca i duszności oraz nerwobóle w różnych miejscach np. w okolicach klatki piersiowej, miewam mimowolne ruchu, najczęściej kończyn. Byłam u wielu lekarzy internistów oraz o różnych specjalizacjach, ale oni po badaniach stwierdzali, że jestem fizycznie zdrowa. Stwierdzono u mnie nerwicę wegetatywną. Miewałam przed tym kiedyś ataki paniki, ale psychotropy mi nieco pomogły się ogarnąć (brałam FLUXEMED), myślę, że mogłabym już (po 2 miesiącach) je odstawić i zastąpić medycyną naturalną, alternatywną. Czuję się już lepiej i mam złagodzone wszystkie z wymienionych objawów, chociaż nadal jestem bardzo zmęczona (myślę, że po części od psychotropów) i czuję się zestresowana, miewam huśtawki nastrojów, bywam apatyczna i bywa, że mam derealizację i czuję się jakbym była poza ciałem oraz mam mroczki przed oczami i czasem kiedy nie wytężę wzroku, widzę rozmazany obraz. Najgorzej czuję się od razu po przebudzeniu ( w nocy nie chce mi się spać, a rano wcześnie wstaję ZAWSZE ZMĘCZONA), czuję się wtedy często jak na kacu mimo, że nie pije. Mam przez to trudności we funkcjonowaniu rano i problemu z koncentracją i skupieniem. Dodam, że pracuję jako hostessa w nocnym klubie, tak więc pracuję od 20 do 5-6 rano, aczkolwiek moja praca jest lekka i nie męczę się tam fizycznie. Chciałabym skorzystać z ziołolecznictwa, jogi i akupunktury. Co może mi Pan/Pani polecić?
Witam . Nie jestem w stanie Pani polecać wspomnianych metod niekonwencjonalnych gdyż np pojęcie ziołolecznictwo jest bardzo szerokie i zielarze stosują wiele tysięcy różnych ziół, nie wiem do którego z nich miałbym się odnieść. Dla mnie jako lekarza wspomniane przez Panią warunki pracy ( noce i niewyspanie) byłyby wystarczającym powodem, żeby wywołać wszystkie wspomniane przez Panią objawy nerwicowe. Tego typu praca może wywoływać poważne zaburzenia rytmu dobowego stąd wspomniane przez Panią zaburzenia snu i przyczyniać się do powstawania depresji. W badaniach na ludziach niedosypiających wykazano, że skrócenie snu nocnego poniżej 7 godzin jest związane z 5-6 krotnym zwiększeniem wystąpienia depresji. Co do leczenia farmakologicznego nie polecałbym odstawiać leków po dwóch miesiącach, gdyż przestaną działać i jest duże ryzyko nawrotu objawów, które były przez nie usuwane. Zasadą leczenia farmakologicznego jest najpierw uzyskanie całkowitej poprawy samopoczucia, a potem utrzymanie tej poprawy na lekach przynajmniej przez rok półtora, po to właśnie, żeby nie było nawrotu.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, porusza Pani kilka spraw. Nie jestem pewna czy nadal Pani zażywa leki, czy zastanawia się nad odstawieniem skoro już pomogły. Jeżeli zażywa Pani leki, które pomogły, to powinno się je zażywać jeszcze przez kilka miesięcy po uzyskaniu poprawy. Jeżeli nie pomogły, to można się zastanowić czy zmieniać na inne czy podjąć raczej psychoterapię niż inne rodzaje terapii. Jest też sporo dowodów na pozytywny wpływ aktywności fizycznej na stan psychiczny i dlatego joga jak najbardziej. Nie rozmawiałam z Panią bezpośrednio, więc trudno mi powiedzieć czy włączenie leków byłoby konieczne. Zapraszam na wizytę.
Nie jestem w stanie przeprowadzić choćby pobieżnie badania, analizując jedynie przesłany tekst. Proponuję umówić się na wizytę. Po padaniu będę mógł zaproponować jakieś rozwiązanie problemu.
Witam.

Ważne są informacje od innych specjalistów niż psychiatra o tym, że jest Pani zdrowa. To wskazuje na psychiatryczną przyczynę Pani dolegliwości. Dlatego uważam, że wskazana jest wizyta u psychiatry. Wiele dolegliwości może być związanych z trybem życia, jaki Pani prowadzi. Możliwe, że edukacja w tym zakresie zmniejszyłaby część tych dolegliwości. Niekonwencjonalne metody pomocy mogą być korzystne, o ile pomagają. W pewnym sensie każde działanie w zamierzeniu leczące, może mieć swoje skutki niepożądane - czy to działanie konwencjonalne, czy niekonwencjonalne. Ja jestem psychiatrą i zajmuję się leczeniem farmakologicznym. W tej sferze mogę Pani pomóc. Możliwe, że pomocna będzie również psychoterapia. Zapraszam na wizyt