Depresja POMOCY

1 odpowiedzi
Witam
Piszę do Pani bo bardzo martwie się o moja mame
jest to kobieta 50 letnia i w 100 procentach ma depresje na dodatek jest w fazie przechodzenia menopauzy. nie wiem co zrobić zeby zgodziła się wybrać do specjalisty jak tylko jest taka rozmowa ona wpada w furie, lament.
a wiem że sama sobie nie poradzi są sytuacje ze z bzdury całkiem niewinnej ona robi awantury,ma poczucie braku oparcia w rodzinie a co najgorsze potrafi powiedzieć ze nie chce już żyć!!!! co robić
Witam. Najtrudniejsze są zawsze sytuacje gdy chcemy pomóc najbliższej osobie lecz ona nie chce skorzystać z pomocy. Oczywiście w sytuacji gdy bliska nam osoba mówi o śmierci czy wręcz próbuje targnąć się na swoje życie możecie Państwo zawsze wezwać karetkę pogotowia i wtedy pacjent jest przewożony na konsultację psychiatryczną do szpitala w tzw. trybie nagłym. Są to jednak rzadkie sytuacje i stanowią tzw. ostateczność. Uważam, że w sytuacji opisanej przez Państwa należy rozmawiać z Mamą, mówiąc jej o swoich obawach, o trosce i o tym, że obawiacie się o jej zdrowie i życie. Czasami wielokrotne rozmowy, nazywanie problemu osłabia lęk przed psychiatrą, przed wizytą i rozmową o swoich trudnych emocjach. Może warto powiedzieć Mamie, że czujecie się Państwo odpowiedziani, że Wam jest ciężko żyć ze świadomością, że bliska osoba deklaruje mysli samobójcze. Może najpierw nazwanie Państwa emocji pozwoli Mamie otworzyć się i skorzystać z pomocy? Może warto powiedzieć, że to oparcie w rodzinie, którego Mamie brak, polega też na Waszej trosce i chęci pomocy w kontakcie z odpowiednim specjalistą. Pacjenci, którzy mają problem ze skorzystaniem z pomocy psychiatry, chętniej na początku godzą się na rozmowę z psychologiem. Być może należy zacząć od wsparcia psychologicznego. Życzę powodzenia