Jak rozstać się z mężczyzną, aby nie popsuć z nim relacji?

4 odpowiedzi
Witam. Mam bardzo duży problem. Od jakiegoś czasu nie układa mi się w związku. Mężczyzna, z którym jestem, jest moim przyjacielem, ale chyba nie ma nic między nami właśnie większego. Zastanawiam się, dlaczego tak jest. Przecież ludzie mają problem, gdy okazuje się, że ich związek właśnie nie opiera się na przyjaźni. Ja nic więcej poza nią nie czuje. Chce się z nim rozstać, ale zostać w przyjaznych relacjach, tylko jak?
Witam serdecznie, z tego, co Pani opisuje rozumiem, że boryka się Pani z istotnym dylematem. Potrzebuje Pani zadbać o satysfakcję ze swojego związku, ale nie chciałaby Pani sprawić bólu bliskiej osobie. Zależy Pani na przyjacielskich relacjach po rozstaniu - możemy w pewnym stopniu starać się o to zadbać (w tym bardzo chętnie pomogę podczas indywidualnego spotkania), natomiast nie możemy mieć całkowitego wpływu na ostateczną reakcję drugiej osoby. Możemy wyrażać taką intencję i starać się stworzyć przychylne temu okoliczności, ale przyjęcie informacji zwykle wiąże się z przejściowym bólem i przykrością, która jest naturalna, gdy ważna relacja ma się zmienić lub zakończyć. Zachęcam do taktowności i uważności na drugą osobę, ale i szczerej rozmowy o odczuciach i potrzebach. By związek dawał pełniejszą satysfakcję oprócz przyjaźni ważna jest też intymność i namiętność. Oczywiście proporcje tych czynników zmieniają się w miarę dojrzewania relacji i naturalnych procesów zachodzących w związkach, natomiast istotne jest by otwarcie o tym rozmawiać - dajemy tym szansę na intencjonalną poprawę ważnych obszarów. W razie potrzeby serdecznie zapraszam na spotkanie, podczas którego możliwe jest głębsze i bardziej sprecyzowane omówienie indywidualnej sytuacji. Kłaniam się, Katarzyna Scheibe

Niestety, ale jest to bardzo trudna sytuacja.... ciężko rozstać się z kimś (szczególnie jak ta druga osoba jest w tobie zakochana) bez straty na relacjach przyjacielskich. Można probować bo jest to bardzo indywidualne.... ale zraniony facet często wchodzi na ścieżkę wojenną ....
Witam,
Zastanawia się Pani czy możliwe będzie pozostać w przyjaznej relacji po rozstaniu i na to pytanie trudno mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Rozstaniom często towarzyszy wiele emocji i uczuć, od oswobodzenia i wolności po smutek i poczucie opuszczenia. Nie wiem jak zareaguje Pani partner. Jeśli się tego nie spodziewa, najprawdopodobniej będzie to dla niego przeżycie. Zdarza się także, że do rozstania dojrzewają oboje partnerzy i wtedy szanse na dalsze pozytywne relacje są znaczące. Jeśli jednak któraś ze stron czuje się zaskoczona, opuszczona i niesprawiedliwie potraktowana - ciężko oczekiwać, że będzie się takiej osobie łatwo przyjaźnić... Czas zazwyczaj leczy rany, przy czym jednak często sprzyja temu separacja i znaczące oddalenie się w relacji, po prostu po to, aby pozwolić expartenrowi wyzwolić się z zaangażowania i stworzyć kolejną satysfakcjonującą relację. W takiej sytuacji szanse na dalszą przyjaźń znacząco maleją, choć nie jest to regułą.
Witam Panią, właśnie w taki sposób jak Pani tutaj opisuje, czyli powiedzieć szczerze o swoim uczuciu do partnera i wizji dalszego związku, czyli...na zasadach przyjacielskich.To będzie uczciwe wobec niego i uczciwe i uwalniające w stosunku do samej siebie. To, co najtrudniejsze w takiej rozmowie i późniejszej relacji to niewiadoma jego reakcji, na którą nie ma Pani jednak wpływu. Może być to dla niego trudne, jeśli on widzi Wasz związek zupełnie inaczej i nie będzie chciał utrzymywać relacji przyjacielskich, o których Pani myśli. Nie pozostaje nic innego jak tylko to uszanować. Ale może się okazać, że partner ma podobną wizję Waszego związku?