Jak poradzić sobie z niedowagą i ciągłym zmęczeniem?

6 odpowiedzi
Witam Mam 23 lata, 166cm wzrostu i ważę 50kg. Często doskwierają mi bóle różnego pochodzenia m.in. bóle kręgosłupa i mięśni. Mam mało siły i ciągle jestem zmęczony (potrafię przespać prawie cały dzień). Z PKT widzenia medycznego jestem zdrowy. Chciałbym wiedzieć, czy jeśli uda mi się przytyć, mam szansę jeszcze trochę urosnąć i nabrać masywniejszej postury? Oraz czy jest szansa na poprawę mojego samopoczucia i stanu zdrowia?
Witam, niestety dopiero w dniu dzisiejszym widzę pytanie. Jestem przekonana, że uda się Panu przytyć, jednak musi mieć Pan świadomość, że jest to proces trudniejszy, aniżeli schudnięcie. Oczywiście podczas kuracji dietetycznej przede wszystkim nastawiamy się na nabraniu masy mięsniowej i zdrowego ciałka, a nie na powiększeniu obwodów. Poprawa smopoczucia jest nieodzownym czynnikiem właściwego odżywiania i dostarczenia organizmowi właściwych witamin i minerałów, a o to chodzi w racjonalnym odżywianiu. Czy uda się urosnąć? tego nie zagwarantuję ponieważ ma Pan 23 lata i najprawdopodobniej już zakończył się u Pana proces wzrostu. Jednak przy tym wzroście można być fajnie zbudowanym i atrakcyjnym mężczyzną. Pozdrawiam serdecznie
Ania

Niestety nie jestem w stanie udzielić Panu odpowiedzi na podstawie tak niewielu informacji. Na pocieszenie dodam jednak, że trudno byłoby mi sobie wyobrazić sytuację, w której nie byłoby szansy na chociażby pewną zmianę postury, czy samopoczucia. sądzę, że warto byłoby skorzystać z konsultacji u specjalisty. Pozdrawiam, Patryk Reimisz
Witam,
według wskaźnika BMI ma Pan niedowagę, co może być powodem osłabienia, potrzeby dużej ilości snu. Zwiększenie wagi wraz z regularnym ruchem powinno być bardzo pomocne w nabraniu masywniejszej postury jak i poprawie samopoczucia. Jednocześnie zachęcam do rozmowy na temat Pana samopoczucia. Jeśli z medycznego punktu widzenia jest Pan zdrowy warto porozmawiać o innych aspektach Pana życia, np. czy jest Pan zadowolony ze swoich wyborów życiowych, z tego co Pan aktualnie robi, czy relacje z innymi osobami (rodziną, rówieśnikami) są dla Pana źródłem dobrego samopoczucia i wsparcia itd. A może niedowaga jest efektem trudności w tych obszarach? Na ten moment mogę jedynie tyle napisać.
Poprawa stanu zdrowia jest jak najbardziej możliwa, na początek trzeba poszukać przyczyny aktualnego stanu. Zapraszam na spotkanie.
Katarzyna Fenzel
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, na pewno odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Panu nabrać sił i witalności, a jeżeli obierze Pan za cel przybranie na masie ciała to również można to zrobić poprzez zwiększenie kaloryczności diety. Natomiast jeśli chodzi o bóle kręgosłupa czy mięśni to niekoniecznie musi to być wynik nieracjonalnego żywienia, ale np. zbyt szybkiego wzrostu kości w okresie tzw. "skoku wzrostowego". Jednakże zawsze warto przyjrzeć się dotychczasowemu stylowi życia oraz żywienia i spróbować znaleźć niemedyczną odpowiedź. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, parametry które podałeś wskazują na niedowagę, a objawy które Tobie dokuczają na osłabienie organizmu. Sugeruje to, że twoja dotychczasowa dieta może być uboga w wartościowe składniki takie jak pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B czy żelazo. Każdy wiek jest właściwy na pozytywne zmiany w żywieniu, a w tak młodym wieku ciało jest szczególnie plastyczne i dobrze na nie reaguje- można wiele osiągnąć. Radzę Tobie udać się do specjalisty, który wykona badanie analizy składu ciała i określi jego kondycję, następnie przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad zdrowotno- żywieniowy. Na podstawie tych informacji ułoży zdrowe, odżywcze menu, dzięki któremu poprawie ulegnie masa ciała jak również masa mięśniowa a postura stanie się masywniejsza. Poprawie ulegnie również samopoczucie, powinieneś poczuć poprawę kondycji fizycznej i zwiększenie ilości energii w ciągu dnia. Pozdrawiam.
Zapraszam na konsultacje, ponieważ należy zacząć od analizy składu ciała, zweryfikowania nawykow żywieniowych, zasugeruje badania, ktore warto by zrobic, następnie ułożę dla Pana plan żywieniowy i zaczniemy walkę o zdrowie,.. Prosze nastawić sie na pozytywne zmiany, systematyczną prace i w efekcie końcowym lepsze samopoczucie i zdrowy wyglad..