Jak poradzić sobie z lękiem?

1 odpowiedzi
Bardzo często odczuwam emocje lęku lub niepokoju. Czasami nawet mało istotne problemy wprowadzają mnie w stany lękowe. Lęk pojawia się przy konfliktach i sporach z kolegami w pracy? Czy są jakiejś ćwiczenia, które pomagają obniżyć natężenie lęku w codziennym życiu?
Są dwa podstawowe wyzwalacze lęku- jeden to pewne predyspozycje wrodzone związane z wysoką podatnością do doświadczania takich emocji jak lęk, smutek, zaś drugi to interpretacja sytuacji. Oznacza to, że nasze myślenie o sytuacji i sobie w niej są przez nas swoiście interpretowane. Jeżeli osoba znajdując się w sytuacji zawodowej myśli „nie dam sobie rady, nie podołam” to pojawi się lęk równoznaczny z chęcią ucieczki, wycofania się z tej sytuacji. Ale gdy w analogicznej sytuacji oceniamy ją " dam sobie radę, nawet jeżeli czegoś nie potrafię to dopytam” wtedy pojawi się mobilizacja, może ciekawość. Ponieważ każda z emocji wyraża się na poziomie myśli (czyli tej oceny), ale też reakcji z ciała ( drżenie, zimne ręce, napięcie w twarzy) zatem możemy również pomóc sobie redukując te symptomy somatyczne. Bardzo pomocna jest koncentracja na głębokim, powolnym oddechu co utrudnia lękowe myśli, a także blokuje nieco symptomy cielesne. Proszę spróbować dając sobie najpierw prawo do nauczenia się spokojnego oddechu. Życzę sukcesu.

Lucyna Golińska