Jak pomóc dziewczynie, która nie może osiągnąć orgazmu pochwowego?

2 odpowiedzi
Szanowna Pani Doktor! Wraz z moją partnerką jesteśmy razem i współżyjemy od 7 lat. Mamy po 20 parę lat i oboje byliśmy dla siebie (i jesteśmy do tej pory jedynymi partnerami seksualnymi). Ja jestem osobą raczej otwartą i nie czującą żadnej krępacji w sprawach naszej seksualności, uatrakcyjniania współżycia czy rozmów na tego dotyczących. Mam świadomość naszych niedoskonałości. Ona jest osobą dosyć nieśmiałą i mającą kilka kompleksów na swoim punkcie, mimo iż w moich oczach jest bardzo atrakcyjną kobietą. Po delikatnym i stopniowym wprowadzeniu jej w temat, oboje szczerze rozmawiamy między sobą na tematy naszego życia seksualnego. Nie jest dla tego dla mnie tajemnicą, iż nigdy nie doznała orgazmu pochwowego. Wiem o tym, że w dosyć wczesnych latach dorastania sporo czytała na tematy współżycia, emocji czy doznań jakie powinno wzbudzać (nie chodzi tu raczej o treści pornograficzne czy erotyczne, które są przekłamane, a o zwykłe wyznania innych kobiet / internautek). Również w tamtym okresie spędzała sporo czasu na uprawianiu seksu online. Rzeczywistość, jednak ją rozczarowała i twierdzi, iż nie czuje niczego co spodziewała się czuć (wini siebie za to, że ma jakiś defekt itp.). Nie ma większych problemów w osiągnięciu orgazmu łechtaczkowego po dosyć krótkiej jej stymulacji, jednak sam orgazm jest lekko mówiąc nie najsilniejszy i nie zawsze nawet ma na taką stymulacje ochotę. Nie mam powodów myśleć, iż wina leży w długości naszych stosunków, techniki czy moich rozmiarów, z których raczej jestem dumny (aczkolwiek nie wykluczam też i takiej opcji. Jestem świadomy tego, że wina może leżeć po mojej stronie). Potrafię się kontrolować i w razie potrzeby wydłużać stosunek, a oprócz tego staram się jak mogę by w każdy możliwy sposób stymulować partnerkę czy poprawiać jakość naszych zabaw, np. przez gry erotyczne powoli rozgrzewające atmosferę, nowe techniki i zabawy itp. Raczej nie jestem typem mężczyzny, który pragnie tylko swojego spełnienia i to mu wystarczy. Taką samą przyjemność chcę dać mojej partnerce jaką ona daje mi. Rozpalić ją do czerwoności by czuła się spełniona. Mieliśmy dłuższe i krótsze stosunki, intensywniejsze i mniej, ale nigdy na tyle jej nie rozgrzałyby mogła osiągnąć szczyt. Powoli zaczynam czuć się bezsilny i sfrustrowany widzę, iż nie do końca ona przez to czuje się kobieco, atrakcyjnie. Seks traktuje jako dodatkową atrakcję / rozrywkę, a nie jedną z podstaw udanego związku. Praktycznie nigdy nie wyszła z własną inicjatywą, a każde współżycie jest tylko by mnie uszczęśliwić, nie wspominając już o jakichkolwiek urozmaiceniach typu stroje, scenariusze, zabawki itd. Niejednokrotnie zdarzało się, iż przy dłuższym stosunku wysychała i musieliśmy kończyć przy pomocy pieszczot np. oralnych, gdyż przy penetracji odczuwała dyskomfort. Pytana o swoje fantazje czy upodobania erotyczne odpowiada, że nie ma żadnych i nigdy nie miała. Po lekkim spożyciu alkoholu trochę się rozluźnia, a nasze zabawy stają się kreatywniejsze, jej doznania przyjemniejsze i intensywniejsze, ale nigdy na tyle by doprowadzić do spełnienia. Powoli kończą mi się pomysły i wyjaśnienia zaistniałego problemu. Nie wiem, gdzie i w jakiej sferze działać by i ona mogła czuć się tak cudownie jak ja. Oboje się bardzo kochamy pomimo tak długiego związku i planujemy wesele. Przez to sam nawet zaczynam się czuć niespełniony w kwestiach seksualności. Przy ostatniej rozmowie dotyczącej naszego problemu powiedziała, iż nie wie dla czego tak się dzieje, gdyż nie ma porównania. Nie ukrywam, że wystraszyłem się tego stwierdzenia. Zacząłem myśleć czy gdy przyjdzie kryzys w naszym związku, spotęguje go brak spełnienia w seksie i czy sama na własną rękę nie zacznie sobie tego porównania szukać. Do tej pory wierność między nami była dla nas obojga czymś najważniejszym i niemal świętym. Gorąco proszę o porady i pomoc. Gdzie może leżeć problem. Dodatkową komplikacją jest jej nieśmiałość i wstydliwość dla tego boję się, że nie otworzy się w pełni przed psychologiem i seksuologiem jak powinna to zrobić. Stąd moja też moja wiadomość tutaj. Pozdrawiam serdecznie.
W pytaniu porusza Pan wiele kwestii. Odnosząc się do najważniejszych: (1) większość kobiet osiąga orgazm w wyniku stymulacji łechtaczki - sztuka polega na tym, aby ta stymulacja była wystarczająca w trakcie stosunku; (2) alkohol pozwala się rozluźnić, ale spłyca doznawanie rozkoszy (lub w ogóle eliminuje orgazm); (3) jeśli dla partnerki seks nie jest sednem życia to nie warto martwić się zdradą - wiele kobiet nie doświadcza orgazmu, ale ceni sobie seks ze względu na bliskość itp. Proponuję jednak porozmawiać z partnerką w kwestii wizyty u seksuologa, bo pewnie można udoskonalić Państwa współżycie.

Dzień dobry
zalecałabym aby Pana dziewczyna udała się na wizytę do seksuologa. Na podstawie większej ilości informacji od niej samej będzie można postawić diagnozę. Nie każda kobieta osiąga orgazm pochwowy. Biorąc pod uwagę to co Pan napisał, może okazać się, że Pana dziewczyna wyidealizowała sobie ten rodzaj orgazmu poprzez artykuły, które czytała. Te artykuły pisane są ogólnie i nie biorą pod uwagę indywidualnych predyspozycji kobiet do osiągania orgazmu. Niestety kiedy rozpoczęła współżycie z Panem ta idealizacja zderzyła się z rzeczywistością i wywołuje frustrację, rozgoryczenie, większe spięcie, co w konsekwencji prowadzi do umniejszenia jakości orgazmu łechtaczkowego, nadmiernej suchości pochwy. Myślę, że psychoedukacja przeprowadzona przez seksuologa mogłaby jej pomóc. Może też okazać się, że problem leży gdzieś głębiej, z którego oboje nie zdajecie sobie sprawy. Zalecam zatem aby zaproponował jej Pan wizytę u seksuologa. Pozdrawiam