Fetysze przed inicjacją seksualną czy to normalne?

5 odpowiedzi
Mój syn (wiek 18 lat) jest się jeszcze przed inicjacją seksualną, wczoraj wyznał mi, że kręcą go sceny w których kobieta podczas zbliżenia zadaje ból partnerowi, że marzy o tym by jakaś dziewczyna po nim chodziła. Martwi się że z nim coś nie w porządku i że z takim podejściem nigdy nie znajdzie dziewczyny. Odpowiedziałam, żeby się jeszcze nie szufladkował i nie definiował, że jest na początku drogi i jego preferencje mogą się z czasem zmieniać, że powinien zacząć od "normalnego" zbliżenia i zobaczyć co będzie dalej. A to że ma pewne fetysze nie świadczy o jego odchyleniach od normy, bo całe mnóstwo ludzi je ma i dopóki nie robi nikomu krzywdy z tego powodu to wszystko jest w porządku. Ale sama się martwię, że może powinien porozmawiać ze specjalistą, gdyż już teraz zaczyna uważać się za osobę nienormalną.
Bardzo mądrze mu Pani odpowiedziała. Bo dokładnie tak jest. Pewne formy sadyzmu są powszechnie preferowane w kontaktach seksualnych. Wszystko zależy od nasilenia i tego czy będą one dominowały w aktywności seksualnej. Oczywiście nie polecam krzywdzenia się. Ale to też norma partnerska, czyli kwestia zgody obu stron. Dobrego początku Roku. lek. Magdalena Sochacka

Proszę się udać z synem do psychologa - seksuologa. Rzeczywiście w tym wieku nie jest jeszcze wszystko utrwalone, potrzebna jest psychoterapia.
Warto syna umówić ze specjalistą, bo może niepotrzebnie się martwi. Wiele osób fantazjuje o różnych zachowaniach i nigdy nie realizuje swoich fantazji. Rozmowa ze specjalistą może pomóc synowi zrozumieć swoje fantazje i nie bać się ich.
pozdrowienia
Dzień dobry. Niestety nie udzielamy porad w tej formie. Przepraszamy za ewentualne nieporozumienie.
Szanowna Pani,

Informacje o których Pani pisze nie dają przesłanek do wnioskowania o zachowaniu nienormatywnym. Tak jak Pani pisze, wiele osób posiada zachowania fetyszystyczne w repertuarze swoich zainteresowań seksualnych. Dopóki nie determinują one doświadczanej satysfakcji seksualnej oraz nie sprawiają przykrości lub dyskomfortu u osób współuczestniczących, nie klasyfikują się jako zachowania zaburzone.

Osoby przed inicjacją seksualną często dysponują pewnymi wyobrażeniami oraz fantazjami dotyczącymi pierwszego kontaktu seksualnego. Fetysze są normatywnymi ("normalnymi") preferencjami, dopóki nie naruszają zasad opisanych powyżej.

W sytuacji, gdy Pani syn zaczyna się obawiać, że jego zachowanie może być "nienormalne" zalecam spotkanie ze specjalistą w celu omówienia jego wątpliwości oraz psychoedukacji na temat seksualności osób dorosłych.

Pozdrawiam,
Tomasz Bogucki
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.