Dzień dobry, U mojej partnerki rok temu stwierdzono stany depresyjne i anhedonie (tak w skrócie). P

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
U mojej partnerki rok temu stwierdzono stany depresyjne i anhedonie (tak w skrócie). Podjęła terapie i w jej trakcie zostawiła mnie bo twierdzi ze „nic do nikogo nie czuje, wszystko jej obojętne i do niczego się nie nadaje”. Minęło 8 miesięcy od rozstania, skontaktowała się ze mną ponieważ twierdzi ze jestem dla niej ważna osoba ale możemy się tylko przyjaźnić bo ona dalej nic nie czuje i nie chce z nikim być. Kiedy pytam ja o uczucia czy o to czy będziemy razem nie umie powiedzieć bo twierdzi ze jej mnie brakuje ale nie ma w sobie uczuc romantycznych. Dodam ze kiedy byliśmy razem układało nam się bardzo dobrze a przełom nastąpił kiedy okazało się ze ma problemy na tle ginekologicznym (ktore już wyleczyła). Proszę mi powiedzieć czy to możliwe ze osoba po prawie roku leczenia i pół roku brania leków dalej ma stany depresyjne?
Tak to jest możliwe. Bywają depresje lekooporne, a czas trwania psychoterapii nie jest możliwy do określenia z góry. Każdy człowiek jest na swój sposób wyjątkowy tzn. nawet jeśli doświadczamy podobnych problemów, trudności mamy podobne cechy czy nawet zainteresowania to wszystkie te czynniki tworzą bardzo złożone i różne od siebie całości. Bardzo ciężko jest przewidzieć jak długo będzie trwał proces zmian i leczenia. Różne są też przyczyny depresji. Jedne są bardziej złożone inne mniej i to też wpływa na proces wydobywania się ze stanów depresyjnych. Jeśli zależy Panu na tej relacji, ale jest to dla Pana trudne lub przekracza aktualne możliwości zrozumienia sytuacji czy zachowań byłej partnerki, może Pan skorzystać z konsultacji u psychologa. Bycie blisko związanym z osobą, która doświadcza depresji bywa bolesne i czasem prowadzi do uczucia bezradności i zagubienia. Bardzo dobre efekty daje to, kiedy bliscy osoby dotkniętej m.in. depresją korzystają ze wsparcia psychologicznego. Te efekty dotyczą zarówno osoby chorej i właściwego wspierania jej w procesie zdrowienia jak i chronią osoby bliskie przed kryzysem emocjonalnym.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie