Dzień dobry, szukałam tutaj odpowiedzi i znalazłam chyba dosyć błędną bądź niewystarczającą - odpow

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
szukałam tutaj odpowiedzi i znalazłam chyba dosyć błędną bądź niewystarczającą - odpowiedż zatoczyła koło problemu.
Mam niedokrwistość, przyjmuje żelazo (tardyferon folic). Oczywiscie nie dostałam przy 2/3 wizytach (u różnych lekarzy) bardzo istotnej informacji, o której powinno się przynajmniej wspomnieć (bo temat jest dosyć obszerny); informacji, że żelaza nie należy przyjmować z innym konkretnymi lekami z makro- i mikro- elementami (i wzajemnie). Że są zasady ich przyswajalności.
Do tego odkrycia (które pewnie dla lekarzy i dietetyków czy farmaceutów jest oczywiste) zmusiło mnie zdziwienie 3 miesięcznej terapii zażywanego tardyferonu-folic z miernymi wynikami (których de facto lekarz też nie podważył- kazał przyjmować dalej - za co oczywiście nie mam pretensji - nikt nie jest w stanie zbadać człowieka od a do z i każdy jest inny). Naszła mnie myśl, że muszę robić coś nieprawidłowo i pierwsze co pomyślałam, to dieta, bo właśnie nieprawidłowa dieta sprawiła, że jestem tu gdzie jestem. Wpisałam "żelazo, dieta" i wpadłam na artykuł niełączenia żelaza z innymi pierwiastkami... eureka normalnie. Byłam na tyle niedoinformowana, że brałam codziennie magnez (Magne B6 Forte) z witaminą D3 (Vigantol, 8kropli) wieczorem po posiłku. Czasem pamiętam, że brałam również wit. E (niepamiętam, chyba hasco). Normalnie geniusz.
Już myślalam, że uniknęłam porażki i sobie pomagam - wszystko co przyjmuje wypisałam o konkretnych porach, z konkretnymi pierwiastkami. Wiem, że żelazo mogę z witaminą C, ale najlepiej przed snem, bo wtedy nie pije kawy z mlekiem. Magnez z witaminą D, mogę rano.
Problem przyszedł z zaparciami i nadal nie mogę sobie z nim poradzić.
Na zaparcia informację znalazłam w internecie i również tutaj - błonnik. Ale próbowałam - wyniki się pogorszyły. Cytuję: " Przede wszystkim należy włączyć produkty wysokobłonnikowe: gruboziarniste kasze, ryż brązowy, ciemne pieczywo, warzywa i owoce ze skórką, pestki. Przy takiej diecie koniecznie jest picie minimum 1,5l wody.".
Z piciem wody nie mam problemu, aczkolwiek tylko mogę je pić z cytryną w takich ilościach.
Lubię błonnik, pomógł mi. Ale teraz kiedy sobie folguję z tym błonnikiem, już czuję, że wyniki znów się pogorszą, bo czuję się znów gorzej (typowo anemicznie; brak sił). Wody piję (nie licząc mleka czy innych wodnych pokarmów) 2litry dziennie.
Jak sobie poradzić z tym wariactwem?
Nie jestem mistrzem diety - nie myslę o jedzeniu w ciągu dnia, sporo pracuję (siedzenie przy komputerze niestety), już sam fakt tej pracy domowej o pierwiastkach zajął mi sporo czasu. I oczywiście wiem, że powinnam się więcej ruszać (co pobudzi jelita do pracy), ale na ten moment sama nie wyrabiam ze wszystkim i niestety nie wszystko udaje mi sie utrzymać w homeostazie na tyle ile mogę.
Jestem wegetarianką, marną, bo nie dbam o to co jem. Wiem, że wiele kapustnych, liściowych warzyw zrobi dobrze niedoborom żelaza naturalnie, ale nie myślę o tym na codzień. Stąd niedobory, i to ogromne. Stąd Tardyferon. I stąd zaparcia, które kuszą mnie o środki przeczyszczające, których nie powinno się przyjmować, bo to leczenie objawu nie przyczyny. Czy jedynym rozwiązaniem dla mnie jest serio tylko zdrowa dieta?

Czy jestem skazana na ogarnięcie się i ciężką pracę związaną z myśleniem o diecie od rana do wieczora aby sobie pomóc? Próbuję znaleźć złoty środek.- czy jest taki dla kogoś takiego jak ja?

Piszę tutaj, ponieważ zdaję sobie sprawę, że każdy lekarz ma inną perspektywę, czasem nawet inną wiedzę - każda mi się przyda.
Nie unikam wizyty u lekarza, do którego chodzę - ale wcześniej nie podano mi wiele kluczowych informcji. Każdy jest inny i być może jest niewiele takich ludzi w podobnej sytuacji.
Dzień dobry,
niedobory żelaza są częstym problemem u kobiet. Jednak komponując odpowiednio swoje posiłki (nie muszą być one skomplikowane), można zadbać o jego odpowiedni poziom, nawet w przypadku wegetarian.
Na pewno jeżeli niedobory są poważne, to wsparcie się żelazem w postaci leku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
W takich przypadkach warto poszukać jednak pierwotnej przyczyny problemu, czy pod względem zdrowotnym, czy analizując obecną dietę i dokonując w niej odpowiednich zmian, jeżeli jest to konieczne. Nie muszą to być zmiany radykalne i wymagające dużego nakładu czasu.

Jeżeli chodzi o problem zaparć w Pani przypadku, może on być spowodowany przyjmowanym preparatem żelaza.

W celu przeprowadzenia dokładnej i przede wszystkim indywidualnej analizy problemu zapraszam na wizytę. Tylko wtedy, będę mogła zaproponować odpowiednie dla Pani rozwiązania.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
Polecam Pani konsultację u dietetyka klinicznego, który jest jednocześnie specjalistą psychodietetyki.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.