Dzień dobry, ostatnio przygotowuje się do bardzo ważnych egzaminów. Podczas nauki jeśli nie rozumiem

7 odpowiedzi
Dzień dobry, ostatnio przygotowuje się do bardzo ważnych egzaminów. Podczas nauki jeśli nie rozumiem jakiegoś zadania zaczynam płakać z tego powodu, że nie potrafię go rozwiązać. Gdy mój partner tłumaczy mi zadanie również potrafię się popłakać bo dalej czegoś nie rozumiem. Myśląc o innych sytuacjach to też zdarzało mi się płakać bo coś mi nie wychodziło. Dlaczego tak się dzieje, czym to może być spowodowane i jak nad tym pracować (pomijając pójście na terapię)?
Dzień dobry,
Wspomina Pani o tym, że przygotowuje się Pani do bardzo ważnych egzaminów. Pierwszą myślą, która mi się nasuwa, to przyjrzenie się poziomowi odczuwanego stresu. Czasami w sytuacjach wysokiego napięcia nasze emocje przybierają na intensywności.

Jeżeli chodzi o doraźną samopomoc warto rozważyć wprowadzenie przerw w nauce, które pozwolą na chwilową relaksację - spacery, ćwiczenia oddechowe, może joga?

Rozważyłabym przyjrzenie się Pani przekonaniom na temat siebie w kontekście osiągnięć. Wspomniana przez Panią terapia byłaby dobrym kierunkiem działań. Jeżeli szuka Pani wsparcia psychoterapeuty - zapraszam na konsultację online.
Pozdrawiam

Dzień dobry, Warto przyjrzeć się temu, skąd w Pani tak silna reakcja na sytuacje, gdy "coś Pani nie wychodzi". Przyczyn może być wiele - np. poziom samooceny, presja wewnętrzna i zewnętrzna, wysoki poziom stresu, efekt wcześniejszych doświadczeń. Gdy znów powtórzy się analogiczna sytuacja, może się Pani na chwilę zatrzymać w tej emocji i zastanowić się - co to jest za emocja, nazwać ją, poczuć w ciele. Zachęcam do tego, by wyszukać sobie długiej listy emocji - często brakuje nam zasobu słów do tego, by określić, co tam w środku się dzieje.
Niestety czasem nie jesteśmy w stanie dojść samodzielnie do inspirujących wniosków, pomocna tutaj może być konsultacja psychologiczna.
Jeśli zaś chodzi o samą naukę. Jest parę zasad, które pozwalają zwiększyć efektywność uczenia:
1) podzielenie materiału na mniejsze części
2) zminimalizowanie "rozpraszaczy" w trakcie nauki - wyciszamy powiadmienia w telefonie, zamykamy drzwi, nie słuchamy muzyki śpiewanej (tj. takiej, w której są słowa)
3) zadbanie o odpowiednie nawodnienie, zbilansowaną dietę i sen
4) jakościowe przerwy - wstać, poruszać się, wyjść na spacer, pokrzątać się po domu, potańczyć

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Pani na to, by samodzielnie sobie poradzić. Gdyby Potrzebowała Pani konsultacji lub psychoedukacji w temacie procesu uczenia, zapraszam do mnie lub do innych specjalistów na wizytę.
Dzień dobry,
Myślę, że dobrym kierunkiem byłoby przyjrzenie się Pani przekonaniom na temat siebie w kontekście doświadczanych niepowodzeń najlepiej z pomocą specjalisty (psychologa lub psychoterapeuty). Zwraca Pani uwagę na to, że podobnie czuła się Pani i reagowała również w przeszłości, co może być związane właśnie z głęboko zakorzenionymi przekonaniami.
Możliwe, że płacz, o którym Pani pisze, wynika z odczuwanego stresu związanego z tym, że egzaminy te są dla Pani bardzo ważne. Poza konsultacją ze specjalistą pomocne może okazać się zadbanie o równowagę między czasem poświęconym na naukę a odpoczynek i zwrócenie uwagi na to, by czas odpoczynku był czasem uważnym, w którym ma Pani okazję odpocząć, obniżyć odczuwane napięcie i "zdystansować się" od odczuwanego stresu.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam. Myślę, że warto zastanowić się jakie myśli pojawiają się w Pani głowie w związku z nauką i konkretnie w tej sytuacji, kiedy Pani nie zrozumie materiału. Myśli i przekonania, które za nimi stoją mogą być bardzo istotne bo to one wpływają na to co czujemy- na nasze emocje. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Sądzę, że dobrym sposobem byłoby zastanowienie się nad tym jakie myśli pojawiają się w Pani w związku z "porażkami". Może warto zadać sobie pytanie co Pani myśli o sobie kiedy coś nie wychodzi i czy to nie wpływa na ogólną samoocenę.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Każdy z nas ma inny typ reakcji na stres. W pani przypadku jest to płacz. Warto sprawdzić co Pani myśli o sobie i sytuacji egzaminacyjnej, jakie powtarzające się automatyczne myśli potęgują u Pani stres. Można też zastosować ćwiczenia energetyczne redukujące poziom stresu dobrane do Pani typu reakcji czyli płaczu. Zapraszam na konsuktację online, bo nie sposób ich tu przedstawić. Pozdrawiam serdecznie Joanna Szypuła
Płacz jest najlepszym sposobem rozładowania napięcia psychicznego, którego ma Pani teraz dużo w związku z przygotowaniem się do ważnych egzaminów. Więc bardzo dobrze i mąrdze Pani robi że płacze, i trzeba nadal to robić i nigdy siebie nie wstrzymywać, jeżeli tylko sytuacja na to pozwala. Przez płacz nie tylko rozładowujemy napięcie, ale również bardzo ułatwiamy sobie zaakceptowanie tego, czego nie da się zmienić. Myśli Pani, że nie da się Pani zrozumieć zadanie, i płacz pomaga to zaakceptować. Oczywiście w swoim czasie wszystkie zadania Pani zrozume, ponieważ jest to tylko kwestią czasu. Natomiast stawianie sobie sztywnych granic czasowych, zmuszenie siebie zrozumieć zadanie natychmiast powoduje to, że jest Pani zbyt zestresowana, i zdolność zrozumienia zadań przez to się obniża. Aby obniżyć poziom stresu, trzeba świadomie zaakceptować to, że może Pani zdać egzamin nie na 5, lecz na 4 a nawet na 3, a może nawet nie z pierwszego razu, i nie katastrofizować konsekwencje tego. Dlatego warto wszystkie konsekwencje przeanalizować na skali całego życia, żeby nie robić z tego katastrofy. Pomoże to Pani się uspokoić i pozwolić zobie przygotować się do egzaminu tak, jak Pani może, a nie tak, jak "trzeba".