Dzień dobry, mam taki problem jakby uzależnienie od internetu, ale składa się na to wiele rzeczy, ta

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mam taki problem jakby uzależnienie od internetu, ale składa się na to wiele rzeczy, takich jak po pierwsze nieodparta ciekawość/przymus wejścia w nowe strony/linki, np. na stronie z wiadomościami po zerknięciu na nagłówki, chcę te stronę z nich otworzyć i przeczytać, zwykle do końca, czasem tylko, jak znajdę odpowiedź na nurtujące mnie w danym temacie pytanie to zamknę te stronę wcześniej, ale w międzyczasie moją uwagę mogą przyciągnąć inne nagłówki stron w proponowanych artykułach i je pootwieram też. Problem jest, że bardzo dużo stron tych otwieram, tak jakbym chciała wszystkiego się dowiedzieć, wszystkie mnie ciekawi. Także po wpisaniu w google jakiegoś pytania, otwieram dużo stron, które mi odpowiedzą na dane pytanie, ale też takie, które zaciekawią mnie czymś innym albo będzie coś w ich opisie niejasno napisane i wtedy będę czuła potrzebę wyjaśnienia tego, o co chodziło (czyli będę musiała przeczytać taką stronę). Następnie jak już mam tak dużo tych stron w przeglądarce, także pozapisywane w zakładkach albo jeszcze gdzieś indziej dzięki rozszerzeniom do przeglądarki (w sumie to trzech przeglądarek na komputerze używam) to wtedy chciałabym to uporządkować, bo jak mam bałagan to nie mogę skupić się na ważnych rzeczach, jak np. nauka do egzaminu, gdzie też trzeba używać przeglądarki. Mam ogromną chęć porządku, którego nie udaje mi się zrobić i czuje duży niepokój z tym związany. No i dalej też mam problem z pozamykaniem chociażby tych wszystkich otwartych stron, np. bez przeczytania. Czasem też czuję, że informację z niektórych stron powinnam jakoś sobie utrwalić, zapamiętać, zapisać. Jakby czuję też strach, że już nie dowiem się tego co jest na tej stronie, a mogłoby być to ważne. Parę razy zdarzyło mi się robić notatki w notatniku, które też mam pozapisywane na dysku i też mi przeszkadzają w kwestii bałaganu. Boję się zamykać te strony bez sprawdzenia czy już na pewno mi się nie przyda lub bez czytania ich, które zajmuje mi bardzo dużo czasu. Czasem znajdę coś co muszę np. komuś pokazać bo jest ciekawe, wartościowe albo zabawne, ale też wtedy nie mogę podjąć decyzji, czy aby na pewno muszę to wysyłać, czy komuś to się może nie spodobać. No i ogólnie to wszystko bardzo dużo czasu mi zabiera i bardzo wpływa na moje funkcjonowanie. Napisałam tutaj, bo nie wiem do końca, kto mógłby mi pomóc, mam wrażenie, że jest u mnie dużo problemów zmieszanych ze sobą, i o dziwo ciężko jest mi gdzieś w internecie znależć podobny przypadek, a tym bardziej jak z tym sobie poradzić, miałam stwierdzoną depresję i ocd (wiem że z tego część problemów może wynikać), mam też problem chyba z emocjami (i zaczęłam się bać rozmawiać z ludźmi na trudne dla mnie tematy), rozmyślaniem, prokrastynacją. Biorę też seronil, ale obecnie nie mam żadnego lekarza psychiatry, ani psychologa. To wszystko mnie przerasta już, ale z samym napisaniem tego posta bardzo długo się zbierałam.
Dzień dobry. Po Pana opisie widać że przeżywa Pan ogrom cierpienia. Polecam wizytę u seksuologa- psychoterapeuty oraz lekarza psychiatra aby uwolnić się z konfliktów i dylematów jakie Pan przeżywa. Powodzenia i pozdrawiam Izabela Jakubowska

Dzień dobry. W opisanej przez Panią sytuacji mógłby pomóc specjalista zajmujący się uzależnieniami behawioralnymi (związanymi z zachowaniem). Otwieranie kolejnych stron zajmuje uwagę i sprawia, że w mózgu zaprojektowanym do analizy danych wydzielają się endorfiny. Człowiek odczuwa przyjemność, chce jej więcej, otwiera kolejne strony ... i tak w nieskończoność. Z czasem przeglądanie internetu zastępuje inne aktywności codzienne. Tak tworzy się uzależnienie. Jeśli dodatkowo miała Pani stwierdzoną depresję, OCD i przyjmuje Pani leki działające na ośrodkowy układ nerwowy bez opieki lekarza psychiatry, sytuacja może zacząć przerastać bardziej. Proszę postarać się zadbać o siebie i porozmawiać z psychoterapeutą, który wesprze Panią w odzyskaniu kontroli. Pozdrawiam serdecznie Marzena Pietrusińska
Dzień dobry , nawracające natrętne czynności którym nie łatwo się oprzeć powodują lęk , niepokój, cierpienie czy napięcie. Z jednej strony występuje w Pani przypadku lęk przed brakiem porządku z drugiej strony natomiast otwiera Pani strony robiąc ten nieporządek. Jeśli u Pani stwierdzono OCD oraz psychiatra przepisał leki należałoby kontynuować leczenie oraz podjąć pracę z psychologiem. Serdecznie pozdrawiam Małgorzata Kozłowska
Rozumiem, że masz wiele trudności i problemów związanych z korzystaniem z internetu oraz z organizacją swojego życia codziennego. To, co opisałaś, może być związane z kilkoma różnymi kwestiami, w tym z obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniem (OCD), trudnościami z koncentracją i zarządzaniem informacjami, a także z problemami emocjonalnymi.

Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

Skonsultuj się z profesjonalistą: W sytuacji, w której masz do czynienia z problemami emocjonalnymi, obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem i trudnościami w organizacji życia, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą i/lub psychoterapeutą. Mogą Ci oni pomóc zrozumieć przyczyny Twoich zachowań i opracować strategie radzenia sobie z nimi.

Terapia: Terapia jest często skuteczną formą pomocy w radzeniu sobie z obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem oraz innymi problemami emocjonalnymi. Terapeuta pomoże Ci zidentyfikować i zmniejszyć natręctwa oraz opracować strategie zarządzania trudnymi emocjami.

Organizacja: Próba uporządkowania swojego życia i pracy może być kluczowa. Skorzystaj z narzędzi do zarządzania czasem, notatek, list zadań, które pomogą Ci kontrolować przeglądane strony internetowe oraz organizować swoje obowiązki.

Ograniczanie dostępu do internetu: Może pomóc ograniczenie czasu spędzanego online oraz zainstalowanie aplikacji lub rozszerzeń przeglądarki, które pomagają blokować dostęp do niektórych witryn lub śledzą, ile czasu spędzasz online.

Ustalanie priorytetów: Warto nauczyć się wyznaczać priorytety i selektywnie wybierać, które informacje są dla Ciebie najważniejsze i wartościowe.

Samopomoc: Jeśli nie masz dostępu do profesjonalnej pomocy terapeutycznej w danej chwili, istnieją również samopomocowe książki i materiały online, które mogą Ci pomóc zrozumieć i radzić sobie z obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem oraz innymi problemami emocjonalnymi.

Pamiętaj, że samodzielne radzenie sobie z takimi problemami może być trudne, dlatego warto rozważyć wsparcie od profesjonalistów. Staraj się również nieco odciąć od natręctw internetowych i skoncentrować na konstruktywnych działaniach, które przyczynią się do Twojego samopoczucia i dobrej organizacji codziennego życia.