Dzień dobry Mam problem z rozmawianiem. Nie sprawia mi żadnych trudności by podejść do obcej osoby

4 odpowiedzi
Dzień dobry
Mam problem z rozmawianiem. Nie sprawia mi żadnych trudności by podejść do obcej osoby i powiedzieć coś do niej; skomplementować wygląd czy też poprowadzić small-talk. Ale gdy przychodzą rozmowy na osobności z drugim człowiekiem (np. Z nowo poznaną znajomą na kawie) pomimo jej słuchania nie potrafię nic powiedzieć mam dosłownie pustkę w głowie. Czy może to jest spowodowane bania się bycia odtrąconym dlatego nie wiem co powiedzieć? Czy po prostu to jest normalne i wynika z charakteru? Nie chcę tracić znajomych z powodu tej powściągliwości i małomówności.. czy psycholog to dobry pomysł? Czy dam radę się przed nim otworzyć osobiście i opowiedzieć co mnie dręczy? Jak temu zaradzić?
Dzien dobry. Sam fakt, ze dzieli sie Pani/Pan, tymi odczuciami tutaj na forum, swiadczy o obecnosci i dzialaniu reparacyjnej funkcji w organizmie (Self), ktora dziala w ten sposob, ze dazy w kierunku poglebiania rozumienia, zdobywania samowiedzy, czyli poszerzaniu wlasnego wgladu na ten temat. Reakcje fizjologiczne w kontakcie z drugim czlowiekiem (relacja Ja-Ty), moga wskazywac na lek, czyli na obecnosc nieswiadomych impulsow/potrzeb, ktore nie moga zostac spelnione, bo zostaly ocenzurowane. Prawdopodobnie kiedys, w innych/waznych relacjach (czesto w rodzinie pochodzenia) doszlo do takich momentow, ze organizm zamiast podzielic sie tym co przezywa i wyrazic np. emocje, postanowil wyprzec/odeprzec (repression/supression) ten stan i przesunal ten material do nieswiadomosci. Obecnie jest on niepamietany, jest on tylko fenomenologicznie dostepny, np. w zaobserwowaniu swoich reakcji somatycznych. Polecam poszerzac proces rozumienia siebie - praca nad doswiadczeniem wewnetrznym wlasna (np. medytacja, praktyki duchowe, cwiczenia uwaznosci) lub relacje terapeutyczna, gdzie pod okiem profesjonalistki/profesjonalisty mozna bedzie "tu i teraz" nazywac i eksplorowac co sie dzieje. To dziala !!!

Dzień dobry, Rozumiem, że doświadcza Pan pewnych trudności w interakcjach społecznych, szczególnie w momencie dłuższej rozmowy, na osobności. To, co opisuje Pan, może wynikać z różnych czynników. Jeśli czuje Pan, że opisywane problemy wpływają negatywnie na jakość Pana życia, warto rozważyć konsultacje ze specjalistą. Podczas konsultacji, psycholog pomoże, wyznaczyć cele pracy terapeutycznej, wynikające z Pana potrzeb. Może to być praca nad rozwojem konkretnych umiejętności komunikacyjnych lub praca nad samoakceptacją i budowaniem pewności siebie. Proszę pamiętać, że psycholog jest, aby wspierać Pana i nieoceniająco słuchać. Biorąc pod uwagę Pana obawy, ważne jest, aby znaleźć profesjonalistę, z którym będzie Pan czuć się komfortowo i swobodnie. Wspólnie z psychologiem można pracować nad skutecznymi strategiami radzenia sobie z trudnościami w komunikacji i budowaniem bardziej satysfakcjonujących relacji lub nad innymi, ważnymi dla Pana celami. Wprowadzenie zmian i proces terapeutyczny wymaga czasu, dlatego podczas sesji może Pan wnosić ważne dla Pana tematy wtedy, kiedy będzie Pan na to gotowy. Wszystkiego dobrego :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Drogi Autorze, dziękuję za podzielenie się tak osobistą trudnością. Gratuluję odwagi i chęci do zmiany:)
Przyczyn tej trudności można dopatrywać się w wielu miejscach, które na ten moment ciężko określić na podstawie powyższych informacji, a na poszukiwanie których czas mógłby znaleźć się na spotkaniach ze specjalistą.
Ponadto warto zaopiekować to co "tu i teraz", spróbować zaobserwować myśli oraz doznania z ciała jakie pojawiają się podczas kontaktu z drugim człowiekiem.
Obawy, które Ci towarzyszą jeżeli chodzi o spotkanie z psychologiem są uzasadnione - przecież jest to obca osoba. Może pomocna okazałaby się wizyta online? Dzięki takiej formie można poczuć się bezpieczniej łącząc się ze specjalistą ze swojego pokoju, domu, mieszkania. Warto też pamiętać, że to rola specjalisty aby zadbać o odpowiednią atmosferę podczas wizyty.
Pozdrawiam i życzę Ci dużo siły i cierpliwości.

Rozumiem, że to, co opisujesz, może być frustrujące i stresujące. Trudności w rozmowach indywidualnych mogą wynikać z różnych czynników, w tym z niepewności siebie, obaw przed odrzuceniem, czy też po prostu z braku doświadczenia w tego rodzaju interakcjach.

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, że nie jesteś sam/a w swoich trudnościach. Wielu ludzi doświadcza podobnych problemów, ale nie każdy mówi o tym otwarcie. Jest to normalne i niekoniecznie wynika to z charakteru, ale może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym lękiem społecznym.

Jeśli czujesz, że trudności te zaczynają negatywnie wpływać na twoje życie towarzyskie i relacje, zdecydowanie warto rozważyć konsultację z psychologiem. Psycholog może pomóc ci zrozumieć przyczyny twoich trudności w rozmowach indywidualnych oraz zaproponować strategie radzenia sobie z nimi.
Jedną z rzeczy, które możesz zacząć robić na co dzień, aby zaradzić temu problemowi, jest praktykowanie akceptacji samego/a siebie i pracy nad budowaniem swojego poczucia własnej wartości. Ćwiczenia takie jak pozytywne myślenie i skupianie się na swoich mocnych stronach mogą pomóc wzmocnić twoją pewność siebie w interakcjach z innymi.

Pamiętaj, że proces ten może wymagać czasu i cierpliwości, ale z determinacją i odpowiednim wsparciem możesz nauczyć się radzić sobie z trudnościami w rozmowach i cieszyć się zdrowszymi relacjami z innymi.