Dzień dobry, Mam 30 lat, od 3 lat zmagam się z bólem w odcinku lędźwiowym, który promieniuje na pra

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 30 lat, od 3 lat zmagam się z bólem w odcinku lędźwiowym, który promieniuje na prawą nogę, aż do podeszwy stopy. Ból uniemożliwia chodzenie. Przez prawie rok uczęszczałam do fizjoterapeuty - osteopaty. Rehabilitacja polegała na masażach jamy brzusznej. W domu wykonywałam określone ćwiczenia. Niestety nie daje to żadnych rezultatów, ból jak był nie mija. Zdecydowałam się na rezonans magnetyczny. Poniżej przedstawiam opis badania. Proszę o podpowiedź do jakiego specjalisty należy się udać oraz co zrobić, aby pozbyć się schorzenia, a nie leczyć jego skutki.

" Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano aparatem Magnetom Sempra 1.5T uzyskując obrazy T1WI, T2WI, STIR przeglądowe, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. Ból od 3 lat, promieniujący głw. do prawej kończyny dolnej. Tryb życia siedząco - stojący.

Lordoza lędźwiowa zniesiona. Wysokość trzonów kręgów w odcinku objętym badaniem zachowana. Obrysy blaszek graniczych trzonów kręgów regularne. Wysokość krążków m/kręgowych niezmieniona. Krążki m/k o prawidłowym stopniu uwodnienia. Na poziomach L2/L3 oraz L3/L4 ; Niewielki, centralne uwypuklenie krążka m/kręgowego o typie protruzji, bez cech istotnego ucisku worka oponowego, z częściowym ograniczeniem obu otworów m/kręgowych. Kanał kręgowy w wy. strzałkowym 12mm. Na poziomie L4/L5 ; Proruzja szerokopodstawna krążka m/kręgowego z uciskiem worka oponowego i z ograniczeniem obu otworów m/kręgowych, L>P. Kanał kręgowy w wym. strzałkowym 12mm. Na poziomie L5/S1 ; Niewielka tylna wypuklina krążka m/kręgowego bez ograniczenia strefy płynowej buforowej worka oponowego. Dystalny odcinek rdzenia kręgowego, nici ogona końskiego bez uchwytnych zmian.
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty, który pracuje FDM- Model Zniekształcenia Powięzi. Koledzy na pewno pomogą. Pozdrawiam serdecznie

Witam. Radzę udać się do innego fizjoterapeuty, który nie tylko działa w rejonie jamy brzusznej. Terapia powięziowa, narzędziowa na tylnej taśmie na pewno przyniesie ulgę w Pana dolegliwościach. Pozdrawiam i zapraszam do gabinetu.
Witam serdecznie, zarówno objawy jak i opis rezonansu wskazują że głównym problemem są wypukliny/przepukliny krążków międzykręgowych w kręgosłupie. Właściwa terapia powinna być terapią ruchową i/lub manualną a ćwiczenia powinny zostać bardzo precyzyjnie dobrane do Pani aktualnego stanu - jest to absolutnie kluczowa sprawa. Ćwiczenie niewłaściwie dobrane w najlepszym razie nie przyniesie poprawy, w najgorszym zaszkodzi. W trakcie terapii w pierwszej fazie należy doprowadzić do poprawy stanu redukcji i eliminacji dolegliwości poprzez zrepozycjonowanie zaburzeń w strukturach wewnątrzstawowych kręgosłupa, następnie poprzez ćwiczenia doprowadzić do utrwalenia dobrostanu a na koniec postarać się doprowadzić do pełnego odtworzenia funkcjonowania kręgosłupa - powrotu do pełnej sprawności. W przeważającej części przypadków jest to wszystko wykonalne, niemniej musi być prowadzone i nadzorowane przez fizjoterapeutę który się w tym specjalizuje. Sugerowałbym poszukać fizjoterapeuty specjalizującego się w problemach z kręgosłupem i najlepiej certyfikowanego specjalisty metody McKenzie.
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, radzę udać się do specjalisty z lepszą efektywnością. Pozdrawiam, Piotr.
Dzień dobry być może moja wypowiedź w w/w przypadku zabrzmi kontrowersyjnie. W tym wypadku trzeba zauważyć dwie kwestie:
A) Badanie obrazowe rzeczywiście w tym przypadku może pokrywać się z objawami opisywanymi. Zmiany ukazane w badaniu mogą dawać opisane tutaj dolegliwości.
B) Niestety zmiany opisane w powyższym badaniu obrazowym mogą nie powodować w/w dolegliwości. Tak na prawdę w przypadku opisanych tutaj objawów jest ich po prostu za mało. W gabinecie określiłbym to niewystarczającym wywiadem z pacjentem. Nie każda dolegliwość promieniującą do nogi i obejmujaca plecy musi mieć dyskopatyczne podłoże.

Z powodu w/w czynników sugerowałbym wizytę u dobrej jakości fizjoterapeuty który przeprowadzi dokładny wywiad, weźmie pod uwagę badanie obrazowe jak i przeprowadzi dokladna diagnostykę funkcjonalna. Być może osoba pracująca wisceralnie (tj. na brzuchu) miała uzasadniony cel pracy na tym rejonie. Jednak jeśli taka forma pracy nie przyniosła rezultatu sugerowałbym udanie się do innego specjalisty.

Życzę zdrowia i pozdrawiam!