Dzień Dobry mam 15 lat i zauważyłam u siebie niepokojące zachowania jakimi są: rozdrażnienie,lęki,ni

4 odpowiedzi
Dzień Dobry mam 15 lat i zauważyłam u siebie niepokojące zachowania jakimi są: rozdrażnienie,lęki,niepokój ,w ostatnim czasie chodzę przygnębiona,nie mam chęci wogóle do życia ,w podstawówce byłam ofiarą przemocy psychicznej byłam wyśmiewana i poniżana i od tej pory nie mogę dojść do siebie,nie potafie zaakceptować samej siebie,nie potrafie nawiązywać kontaktu z ludźmi tym bardziej im zaufać dlatego teraz jestem sama ze swoimi problemami , nawet moja najbliższa przyjaciółka której minimalnie zaufałam odwróciła się ode mnie. Teraz nawet podczas pisania,słuchania muzyki przypomina mi sie wszystko i zaczynają sie u mnie dziwne objawy takie jak :cała sie trzęse ,potafie wybuchnąc płaczem,nerwami po prostu wszystko we mnie buzuję, i sama nie wiem czy to coś poważniejszego i czy samo minie czy mam sie gdzieś zgłosić o pomoc?
Dzień dobry, opisujesz objawy które wymagają interwencji ze strony specjalisty. Dobrze, że piszesz w tej sprawie! Powinnaś zgłosić się do psychoterapeuty jak najszybciej aby przestać cierpieć i nie ponosić konsekwencji tego, że ktoś traktował Cię źle. Doświadczanie przemocy rówieśniczej jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Przyczynia się do pojawienia się objawów lękowych, depresyjnych, problemów ze snem, utraty zaufania do ludzi, wycofania z kontaktów społecznych, obniżenia samooceny. Z konsekwencjami takich przeżyć, jak przemoc, nie da się poradzić sobie samemu, na pewno nie do końca. Nie zależy to od upływu czasu ani siły charakteru. Po prostu jeśli doznajemy krzywdy, potrzebujemy pomocy z zewnątrz aby wyleczyć rany. To tak, jak po wypadku potrzebna jest pomoc lekarza aby nastawić złamanie i rehabilitacji aby móc wrócić do sił. Podobnie jest z leczeniem ran psychicznych. Jesteś jeszcze nieletnia więc abyś mogła podjąć terapię potrzebna będzie zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Po pomoc możesz w pierwszym kroku zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która opiekuje się Twoją szkołą - może pracuje tam osoba z wykształceniem psychoterapeutycznym. Możesz także zadzwonić na numer telefonu zaufania dla młodzieży albo do fundacji "Melancholia" lub podobnych. Na stronie fundacji znajdziesz pomocne numery telefonów, pod którymi możesz uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne. Aby korzystać z takiej formy wsparcia nie potrzebujesz zgody rodzica. Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz

Wspaniale, ze piszesz o swojej sytuacji, odczuciach-w dodatku w tak dojrzaly i pelen wgladu osobistego sposob. To juz pierwszy krok do zmiany. Wiek adolescencji i pandemia nie ulatwiaja sytuacji, ale na pewno nie warto pozostawac bez wsparcia z trudnymi wspomnieniami i ich obecnym przezywanie. Stany, ktore opisujesz moga wskazywac na zaburzenia depresyjne i lękowe, ktore, rzecz jasna sa aktualnie niezwykle czeste, ale to nie oznacza, ze nie mozna z nimi efektywnie pracowac, i ze warto pozostawic sprawy wlasnemu biegowi. Zapraszam na diagnostyke i spokojne przeanalizowanie Twojej sytuacji w zakresie problemow i zasobow, na ktorych mozna rozpoczac prace terapeutyczna.
Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy i przeżycia wewnętrzne oraz kontekst (bycie ofiarą przemocy przynajmniej psychicznej) i postawa wobec ludzi (utrata zaufania) wskazują zdecydowanie, że sprawa jest głębsza i poważniejsza i szanse, że to "przejdzie samo" są minimalne lub żadne.

Proszę zgłosić się na konsultacje do psychologa i psychoterapeuty z doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Być może dobrym pierwszym krokiem będzie psycholog szkolny, a jeśli w Pani okolicy coś takiego jest to ośrodek interwencji kryzysowe.

Pozdrawiam i powodzenia !
Dzień dobry, jeśli tylko jest możliwość pomozenia sobie u specjalisty, to warto spróbować. Czasem zwykła rozmowa u psychologa może przynieść znaczącą ulgę. Powodzenia,
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.