Dzień dobry jestem Julia mam 15 lat i jestem bi strasznie boję się powiedzieć rodzicom nawet nie wie

4 odpowiedzi
Dzień dobry jestem Julia mam 15 lat i jestem bi strasznie boję się powiedzieć rodzicom nawet nie wiem czy są tolerancyjni do osób LGBT proszę pomóżcie.
Dzień dobry Julio,
orientacja seksualna jest bardzo intymnym tematem. Rozumiem, że jest w Tobie potrzeba podzielenia się tym z rodzicami, a jednocześnie odczuwasz obawy i wątpliwości, że możesz nie zostać zrozumiana. To naturalne. W momencie, kiedy dzielimy się z innymi osobistymi aspektami naszego życia to chcielibyśmy uzyskać akceptację i zrozumienie, zwłaszcza, jeśli są to dla nas osoby ważne. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ nie mamy wpływu na innych. Dlatego właśnie w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy masz w sobie gotowość do tego, żeby powiedzieć rodzicom o swojej orientacji biorąc pod uwagę jednocześnie to, że mogą oni różnie zareagować. Ważne byłoby zastanowienie się, czego oczekujesz od rodziców, mówiąc im o swojej orientacji. To, z jakimi oczekiwaniami wchodzimy do rozmowy budzi określone emocje. Jeśli przyjmiemy, że nie oczekujemy akceptacji, a jedynie chcemy podzielić się informacjami, to zdejmuje z nas ciężar napięcia. Dodatkowo ważne jest przygotowanie się do takiej rozmowy, wybranie odpowiedniego czasu i miejsca. Podczas rozmowy warto powiedzieć, dlaczego to jest dla Ciebie ważne, dlaczego dzielisz się tym z nimi, jakie odczuwasz emocje w tej sytuacji, że zależy Ci na tym, aby Cię wysłuchali i nie oceniali.
Życzę powodzenia!
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Psycholog

Dzień dobry,
Widzę, że jesteś osobą bardzo młodą. W tym wieku epizody homoseksualne lub biseksualne zdarzają się dość często i uznawane są za rozwojowe. Czasem przemijają, a czasem rzeczywiście potwierdza się tożsamość homo- lub biseksualna. Jakkolwiek wydarzy się w Twoim przypadku pamiętaj, że różne orientacje seksualną są równe i tak samo wartościowe, choć w różnym stopniu społecznie akceptowane, niestety.
Proponuję Ci dać sobie jeszcze czas na definitywne rozstrzygnięcia w sprawie tożsamości seksualnej.
Jeśli czujesz się wystarczają bezpiecznie w rozmowie z rodzicami na te tematy, zdecydowanie rozmawiaj. Część osób 'nietolerancyjnych' w zetknięciu w żywą osoba o innej orientacji stają się wspierające i zaczynają lepiej rozumieć ich sytuację. Tego co życzę, pozdrawiam.
Beata BP
Dzień dobry Julio, być może decyzja o "coming out'cie" powinna jeszcze po prostu poczekać. Po pierwsze tak jak widzę również w wypowiedzi poprzedniczek, kwestia orientacji seksualnej w wieku 15 lat może okazać się rzeczą płynną i jest to coś co jeszcze w różne strony może się pozmieniać. Jeszcze wiele lat rozwoju przed Tobą, a więc masz te możliwości aby dać sobie po prostu czas na to aby znaleźć odpowiedzi na pytania kim jestem/jaka jestem/co/kogo wolę?
Myślę, że wtedy kiedy będziesz w 100% pewna swojej orientacji, a także w 100% będziesz ją akceptowała - rozmowa z rodzicami na ten temat będzie dla Ciebie tyć łatwiejsza.
Czas dorastania wykorzystałabym na poszukiwania, eksperymenty po to aby też lepiej przygotować się do takiej rozmowy i ułożyć sobie plan na różne reakcje.
Pozdrawiam serdecznie,
Sandra Sztajerwald-Reglinska
Dzień dobry Julio, Twój strach wynika również ze stresu mniejszościowego. Mówiąc rodzicom o swojej orientacji oczekujesz zrozumienia, wsparcia, akceptacji. Tak jak poprzedniczki napisały Tobie, seksualność w tym wieku jest płynna. Dojrzewasz jeszcze. Jeśli nie jesteś w 100% pewna aby mówić, to nie rób tego. Jesteś osobą młodą, przyjdzie na to czas w życiu. Życzę Ci powodzenia. Z wyrazami szacunku, Marcin Rybak